Kızlar ‘İHAL+1’ ile meslek kazanacak 

Fetih BAĞCI

İmam hatip lisesi mezunu kızların meslek edinmesini amaçlayan “İHAL+1” projesi BUTGEM, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve BİHMED ortaklığıyla hayata geçirildi. Meslek edindirme ve geliştirme kurslarıyla her yıl üç bin gence ücretsiz eğitim veren ve nitelikli iş gücüne önemli bir katkı sağlayan BUTGEM, sosyal sorumluluk projelerine de destek olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda imam hatip lisesi mezunu kızlara mezuniyet alanları dışında ilave bir meslek kazandırmak amacıyla Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve BİHMED ortaklığında başlatılan İHAL+1 projesine de katkı koyan BUTGEM, 30 kız öğrenciye mesleki eğitim verdi. Ön muhasebe ve stilist eğitimi olmak üzere iki ayrı kurs programı düzenleyen BUTGEM, üç ay boyunca toplam 800 saatlik bir eğitim gerçekleştirdi. Söz konusu eğitimleri tamamlayan öğrenciler sertifikalarını BUTGEM’de gerçekleştirilen törenle aldı.

Sertifika töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, Bursa’nın ülkenin gerçek üretim merkezi olduğunu söyledi. ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ söyleminin çıkış noktasının Bursa’nın üretim yeteneği olduğunu belirten Gülener gençlere şöyle seslendi: “Kalkınmanın yolu üretmektir. Sizler de üretmek zorundasınız.” Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise bir şehri ayakta tutan temel dinamiklerin kamu, sanayi ve sivil toplum kuruluşları olduğunu söyledi. Gerçekleştirilen projeyle üç ana dinamiğin önemli bir iş birliğine imza attığını vurgulayan Dülger, “İşin kamu kısmında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İŞKUR, sanayi kısmında BUTGEM ve sivil toplum kuruluşları kısmında ise BİHMED bir araya gelerek önemli bir çalışma gerçekleştirdik. Amacımız gençlerimizin kollarına bir altın bilezik daha kazandırmaktı.” dedi.

İMAM HATİPLİ KIZLAR DAHA FAZLA İSTİHDAMA KATILMALI

BİHMED Başkanı Kadir Oruç, imam hatip mezunu kızların daha fazla istihdama katılması adına önemli bir proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Tekstil sektörüyle öne çıkan Bursa’da firmaların stilist bulmakta zorlandığını belirten Oruç, “Özellikle bebek ve çocuk konfeksiyonu sektöründe faaliyet gösteren firmaların stilist ihtiyacı çok fazla. Sizlerin bu ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum. BUTGEM’e de misafirperverliklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu

İlginizi Çekebilir

Uludağ Üniversitesi’nin yabancı öğrencilere yönelik sınavına yoğun ilgi

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) 2019 yılında 15 ülkede ve 22 merkezde gerçekleştirdiği Yabancı Uyruklu Öğrenci ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir