Gelişen teknoloji turizmi nasıl etkileyecek?     

Dijitalleşmenin günlük hayatımızın ve iş süreçlerimizin yanı sıra seyahat alışkanlıklarımızı da etkilemeye başladığını belirten Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, teknolojinin getirdikleriyle beraber turizm sektöründe de önemli dijital gelişmeler yaşandığını ifade etti.

Hızla gelişen teknoloji günlük yaşamımızın her alanında olduğu gibi tatil alışkanlıklarımızı da değiştirdi ve değiştirmeye devam ettiğini ifade eden Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, hayatımıza dahil olan arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin, kişiselleştirilmiş seyahat deneyimlerinin, yapay zeka uygulamalarının, nöroteknolojinin turizm sektörünü etkileyeceğini, insanların kendilerine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırabildikleri turistik gezilerin de teknolojiye ayak uyduracağını belirtti. Erdör, gelecekte seyahat alışkanlıklarımıza yön verecek yenilikleri sıraladı

AKILLI OTELLER GELİYOR

Gelecekte bir otele adım atıldığında, sıra dışı bir hizmet anlayışıyla karşılaşılacağını söyleyen Murat Erdör, “Akıllı otel konsepti ve bu konsept içinde yer alan robotlar, konuklara özel hizmetler sunacak yeteneklerle donatılmış olacak. Bu robotlar dilinizi konuşacak, aklınıza takılan tüm sorulara cevap verecek. Akıllı otellerde tatil boyunca hayal ettiğiniz kendi otel odamızı yaratabilmenin yanı sıra 3D yazıcılar ile ihtiyacınız olana anında ulaşma gibi birçok yenilikle de buluşacağız.” ifadeleriyle gelecekteki hizmet anlayışına ışık tuttu.

İSTER MARS’TA İSTER DİSNEYLAND’TA!

Gelişen teknolojiyle birlikte hayal edilen pek çok şeyin somut bir hale getirilebileceğinin altını çizen Murat Erdör, “Gelecekte hayal ettiğiniz otel odamızı kendimiz yaratabilecek, kişiselleştirilmiş bir seyahat deneyimi seçeneğine sahip olabileceğiz. Otel odaları Hollywood stüdyoları gibi her an değişebilecek, hayal ettiğiniz şekle bürünecek. Değişen tatil odası konseptiyle, tatilde ister Mars’ta, ister Disneyland’ta Minnie Mouse’un evinde kalmak ya da Gargamel’in sizi asla bulamayacağı Şirinler köyündeki mantarlarda tatilinizi geçirmek seçenekleriniz arasında yer alacak.” şeklinde konuştu.

“YAPAY ZEKA SAĞ KOLUNUZ OLACAK”

Tatilin en sıkıcı yanı olan kayıt işlemleri, yemek servisleri, resepsiyon gibi zaman kaybı sayılabilecek pek çok aşamayı ortadan kaldırmayı planlayan turizm sektörü için Murat Erdör,  “Hepimizi hayrete düşürecek yapay zeka uygulamalarını da kullanmaya başlayacak. Yapay zekâya sahip yardımcılar, tatiliniz boyunca ülke değiştirmiş olasınız bile sizinle aynı dili konuşacaklar, çözüm odaklı çalışarak tatiliniz boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için size yardımcı olacaklar.” dedi.

HER ODADA 3D YAZICI DÖNEMİ

Üretimin teknolojik gelişmelerle büyük bir değişim geçireceğini belirten Erdör,  sözlerine şöyle devam etti; “Bilim insanları, gelişen teknoloji ile kendi otel odamızı yaratmanın yanı sıra 3D yazıcılar ile ihtiyacımız olana anında ulaşma gibi birçok yenilikle de buluşacağımızı vurguluyor. Gelecekte her otel odasında bulunacak üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir elbise, ayakkabı, hatta bilgisayar gibi arzu ettiğimiz her şeyi gerçek zamanlı olarak üretebileceğiz.”

KİŞİSEL SEYAHAT AVATARINIZ TATİLİNİZİ YÖNETECEK

Gelecekte otel rezervasyonları için daha az vakit harcanacağını ifade eden Erdör, “Gelişen teknolojinin sunacağı kişisel seyahat avatarınız, otel rezervasyonlarınızı sizin yerinize gerçekleştirecek ve yönetecek. Bizi bekleyen tüm dijital gelişmelerle akıllı otellerde kendinize ve sevdiklerinize dilediğiniz kadar zaman ayırabilecek, hayalinizdeki tatilin tadını çıkarabileceksiniz.” İfadeleriyle sözlerini sonlandırdı.  (Haber Merkezi)

İlginizi Çekebilir

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019’un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte hesabı sildi. Facebook’tan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir