SON DAKİKA
Hava Durumu

Organ naklinde lider ülke Türkiye

Türkiye'nin son 10 yılda organ naklinde yakalamış olduğu uluslararası başarı, yurt dışında da bir çok organizasyona öncülük yapmasına sebep oluy

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2015 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2015 14:43
https://sehirmedya.com/
Organ naklinde lider ülke Türkiye
Türkiye'nin son 10 yılda organ naklinde yakalamış olduğu uluslararası başarı, yurt dışında da bir çok organizasyona öncülük yapmasına sebep oluyor.
2014 yılı sonu itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış 136 organ nakli merkezi bulunan Türkiye'de 69 böbrek, 41 karaciğer, 14 kalp, 6 akciğer, 6 pankreas ve 37 adet de göz bankası merkezi bulunması sağlık alanında gelişmekte olan çok sayıda ülkenin Türkiye'yi rol model almasına sebep oluyor. International Transplant Network (ITN) 2. toplantısına Güney ve Orta Afrika ülkelerinin yanı sıra 10 farklı ülkeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve organ nakli profesyonelleri de katıldı. Toplantıda proje sahibi olarak Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) Başkanı Dr. Melih Azap açılış konuşmasında proje hakkında katılımcı ülkelere bilgi verdi.
Toplantıda sadece 2014 yılında 2 bin 924 böbrek, bin 212 karaciğer, 78 kalp, 33 akciğer, 10 pankreas ve 3 bin 592 kornea olmak üzere 8 bine yakın organ ve doku nakli yapılan Türkiye'de bir çok Avrupa ülkesinin toplamından daha fazla sayıda böbrek ve karaciğer nakillerinin çok daha başarılı şekilde sağ kalım oranlarına sahip olarak yapıldığı vurgulandı. Türkiye'nin koordinasyonu ile yapılan projede, katılımcı ülkeleri organ, doku, hücre bağışı ve nakli alanlarını, bilimsel etkinlikler, sağlık personeli eğitimi, toplumsal farkındalık, yasal düzenlemeler ve bilgi değişimi zemininde yapılandırarak geliştirmek ve güçlendirmek için uzun dönemli ve sürdürülebilir bir işbirliği ağı oluşturmanın amaçlandığından bahsedildi.
Dr. Melih Azap, "Bugün özellikle Amerika ve Avrupa'dan transplantasyon cerrahları Türkiye'deki organ nakli merkezlerinde canlı nakilleri öğrenmek ve deneyimlerini arttırmak üzere eğitime gelmektedirler" dedi Azap konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Doğu Avrupa ve Balkanlar, Kafkas ve Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika'daki gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeleri içine alacak şekilde yapılandırılan 'Gelişmekte olan ülkeler için Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi'nin kapsamında bulunan ülkelerde organ doku ve hücre nakline ilişkin klinik uygulamalar sınırlıdır. Ülkemizde bu hizmetlerin tamamının en son teknolojik imkanlarla en başarılı şekilde uygulanması ve bölgedeki en ekonomik koşullarda sunuluyor olması bir cazibe oluşturmaktadır. Bu noktada organ nakli hizmetlerinin tanıtılması ve işbirliği içinde gelişmekte olan ülkeler ile paylaşmak mevcut kapasitemizin kullanımı açısından önemlidir" dedi.

"KARŞILIK BEKLEMEDEN YARDIM EDEN TEK ÜLKE TÜRKİYE"
Ülkesi adına söz alan Kenya Sağlık Bakanlığı temsilcisi Dr. Abdalla Awadh Salım, Türkiye'nin başta sağlık olmak üzere bir çok alanda ülkesine destek olduğundan söz etti. Geçmişte ülkelerine yardıma gelen yabancı ülkelerin Kenya'nın yeraltı zenginliklerini kullanım hakkı başta olmak üzere kendi çıkarları için çalıştıklarını ifade eden Salım, Türkiye'nin hiçbir karşılık beklemeden kendilerine yardımda bulunması başta hastane ekipmanları ve ambulanslar olmak üzere sağlık alanında da yardımlarını sayesinde bir çok hastanın hayatını kurtardığını belirtti. Salım, özellikle anne ve çocuk sağlığı konusunda desteğinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

"SOMALİ'DE DİYALİZ HİZMETİ VEREBİLEN TEK HASTANEYİ TÜRKİYE KAZANDIRDI"
Ülkesi adına söz alan Somali sağlık bakanlığı yetkilisi Dr. Osman Abdi Omar, böbrek yetmezliğine sahip hastalarının bulunduğunu ve ne yazık ki diyaliz dışında bir seçeneklerinin olmadığını söyledi. Diyalizinde sadece Türkiye'nin açtığı Somali Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılabildiğini henüz ülkesinde nakil yapılamadığını vurgulayan Omar, maddi durumu iyi olan çok sınırlı sayıda hastanın yurt dışında kendi imkanlarıyla nakil olduğunu belirtti. Diğer bir çok hastanın ise bırakın nakil olmayı diyaliz şanslarının bile sınırlı olmasından dolayı hayatını kaybettiğini vurgulayan Omar, nakil için gerekli şartları oluşturmaya çalıştıklarını yetiştirilmek üzere yurt dışına doktorları göndermek istediklerini ve ilk nakilleri Türkiye'nin de desteği ile Somali Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapmak istediklerini iletti.
Türkiye Organ Nakli Vakfının koordinasyonu ile 5 yıl sürecek "Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi" (International Transplant Network for Developing Countries) çerçevesinde, 70 ülkeden yetkililer 5 ayrı çalıştayda Türkiye'de bir araya gelecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.