Sigarayı azaltmak, çözüm değil!

Enise DİKMEN

KOAH’a kadar birçok riski taşıyan sigara, önlenebilir ölüm sebepleri arasında yer alıyor. Sigarayı bırakan kişilerde sigaraya bağlı gelişen sağlık sorunları ve ölümlerin azaldığını belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, sigaranın azaltılmasının değil, tamamen bırakılmasının önemine dikkati çekiyor.

Dahiliye Uzmanı Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, sigaranın vücuda etkileri hakkında önemli bilgiler verdi. “Sigara, önlenebilir ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Dünya çapında yaklaşık 6 milyon ölüme sebep olduğu bilinmektedir” diyen Uzm. Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, “Sigarayı bırakan kişilerde sigaraya bağlı gelişen sağlık sorunları ve ölümler azalmaktadır. Sigaranın sebep olduğu hastalık ve ölümler göz önüne alındığında hem medikal hem psikiyatrik hem devlet politikaları gereği sigara bıraktırma merkezleri ile sigara bırakma yönünde teşvik sağlanmaya çalışılmaktadır. Erken yaşlarda özellikle 40 yaş öncesi sigara bırakma sigaranın ölüme sebep olan hastalık gelişimini azaltmaktadır” şeklinde konuştu.

BİRÇOK KANSER TÜRÜNE SEBEP OLUYOR!

Yıldırım, “Sigara, tüm dünyada kalp damar hastalıklarından ölümlerin %10 unundan fazlasından sorumludur. Nikotin; kalp damarlarını daraltmakta bunu ise damar yapısını direkt bozarak, kolesterol değerlerini olumsuz etkileyerek, pıhtılaşma oranını artırarak yapmaktadır” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigarayı bırakmak çevresel damar hastalık ve inme riskini de azaltmaktadır. Sigaranın; kalın bağırsak kanserleri, baş boyun kanserleri, yemek borusu kanserleri, böbrek ve idrar yolları kanserleri, karaciğer kanseri, akciğer kanserleri, pankreas, mide ve rahim ağzı kanserlerine sebep olduğu ispatlanmıştır. Birçok solunum yolu hastalığına sebep olmakla birlikte özellikle KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olarak belirtilen solunum yetmezliği ile sonuçlanan hastalığın birincil sebebidir. Erken evre KOAH hastalarında sigarayı bırakma 1 yıl içerisinde balgam çıkarma ve öksürükte azalma sağlamaktadır.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI ARTIRIYOR!

Sigara, solunum yolu enfeksiyonlarında, özellikle; zatürre, grip, soğuk algınlığı, tüberküloz gibi hastalıklarda artışa sebep olmaktadır. Sigara bırakmak enfeksiyonlarda azalma yapmakla birlikte hangi enfeksiyonları ne kadar azalttığına dair çalışmalar sürmektedir.

TİP 2 DİYABET RİSKİNİ TETİKLİYOR!

Sigara, uzun dönemde kullanımla Tip 2 Diyabet riskini artırmakta olup bu etki nikotinin insülin duyarlaştırma etkisine bağlı öngörülmektedir. Sigara bıraktıktan sonra ortaya çıkan kısa sürede hızlı kilo artışına bağlı gelişen Tip 2 Diyabet’ten bağımsız değerlendirmek gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Bir kitap okursun hayatın değişir

Her çocuk okula başladığı andan itibaren kitaplarla haşır neşir olmaya başlar. Okuma kitapları özellikle onların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir