Anadolu, dünyayı iyileştirecek

Sağlık alanında hem hastalar hem de uzmanlar arasında sıkça tartışılan konudur; geleneksel tıp mı klasik tıp mı tercih edilmeli?

Bizler sağlıklı yaşam için yüzümüzü batıya dönerken, dünya şifanın Anadolu topraklarında olduğuna inanıyor. Anadolu tıbbı kapılarını önümüzdeki aylarda İstanbul’da düzenlenecek bir programla dünyaya açacak. ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı’nda dünyanın sayılı tıp uzmanlarının yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) başkan düzeyinde katılım sağlayacak.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek olan etkinliğin önemini anlamak için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Lüleci’nin sözlerine dikkat etmek gerekiyor: “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında dünya Anadolu tıbbını keşfediyor. Binlerce yıldır kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu’da tarih boyunca tıp alanında çok önemli gelişmeler yaşandı. Şimdi binlerce yıllık bu birikim ‘Anadolu Tıbbı’ adıyla dünyaya açılacak. Bunlar içinde hipnoz, su, kil, müzik ve arı ürünleri ile tedavi yöntemleri de bulunuyor.”

Dünyanın geleneksel tıpta daha evvel tercihi Çin iken artık Anadolu tıbbı dikkat çekiyor ve Nisan ayında gerçekleştirilecek etkinlik sayesinde binlerce yıllık şifa uygulamaları uzmanlara aktarılacak.

Geleneksel ve klasik tıp arasındaki ayrım ise; çare bulunma aşamasından başlıyor. Klasik tıp, hasta olunduktan sonra tedavi amacı güderken geleneksel tıp önleyici olma özelliği taşımakta.

Anadolu’nun tıp gelişimine zemin hazırlayan tarihi sürecine ilişkin ise Lüleci şunları anlatmakta: “Sağlık alanında önemli buluşlara ve uygulamalara ev sahipliği yapan Anadolu’da uygulanan tedaviler milattan öncelerine dayanıyor. Homeros devrinde Ege bölgesinde tıp ve hekimlik alanında erken dönem uygulamalarına rastlıyoruz. Bodrumlu tarihçi Heredotos’un ünlü yapıtlarında bu önemli kayıtları görüyoruz. Daha o dönemlerde hekimler Gymnasion adı verilen ve en az 6 yıl süren bir eğitimden geçmek zorundaydı. Aday hekimler coğrafya, müzik, felsefe, beden eğitimi gibi dersler de görürdü. Anadolulu Alkmaion tüm duyu organlarıyla beynin bağlantılı olduğunu ve ruhun ölümsüzlüğünü ilk kez belirten efsanevi hekimdir. Bir başka Anadolulu hekim Hygieia, hijyen kelimesinin mimarıdır. Hastaların bol güneş alan, havadar yerlerde bakılması gerektiğini binlerce yıl önce kayıtlara geçmiştir.”

 

İlginizi Çekebilir

Irak’ın kuzeyine hava harekatı! 5 terörist etkisiz hale getirildi

Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesine Pençe Harekatı’yla koordineli hava harekatında PKK’lı 5 teröristin etkisiz hale getirildiği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir