İnsanlar kitap fuarına neden giderler…

Bursa’da kitap fuarı, geride bıraktığımız cumartesi günü kitapseverler için stantlarını açtı ve 17 Mart’a kadar sürecek. Heyecanla, bütün kitapseverler gibi biz de fuara gittik. Ne var ki, ciddi olarak hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Yeni bir yayın, okumaya değer bir eser bulabilir miyiz ümidiyle, dolaşıyoruz, stantları. Ancak, her yıl olduğu gibi bu sene de yaşadığımız hayal kırıklığını sizlerle paylaşmak isterim.  Görünen o ki, her geçen sene, kitap fuarları nitelik kaybına uğruyor, sanki.

Başka illerde kurulan kitap fuarlarını tam olarak bilmiyorum, ancak Bursa Kitap Fuarı’na dışardan bakılınca, görünen manzara bu. Bu düşüncelerimizi, test etmek istiyoruz. Stantları dolaşırken, acaba yayıncılardan kimse var mı, diye bakınırken, İz yayıncılığın sahibiyle, Mehmet Kahraman’la karşılaşıyoruz. Fuar hakkındaki düşüncelerimi; çay sohbetimiz sırasında paylaşıyorum. Konuşmalarından anlaşılan o ki, o da en az benim kadar rahatsız. Bu sene ilk olarak kendisinin fuara katıldığını, ancak aradığını bulamadığını ifade ediyor. Yayıncıların, işi sadece ticaret açısından değerlendiklerini, nitelikli yayın anlayışının giderek zayıfladığını anlatıyor. Hatta sadece fuarlar için kurulmuş olan merdiven altı yayıncıların olduğunu, bu yayıncılar yüzünden de, Türkiye’de yayıncılığın giderek kan kaybettiğini söylüyor ki, konu hakkındaki düşüncelerimiz doğrular mahiyette olduğunu fark ediyoruz.

Göründüğü kadarıyla, birkaç yayıncının dışında ciddi yayıncılarının stantlarının olmaması da bu sorunu daha belirgin hale getiriyor.

Aslında, özellikle seçici olan okuyucuların, fuarlardan beklentilerinin fazla olduğunu eklemek gerekir. Her okuyucu, acaba, daha önce gözden kaçan ve okumaya değer olan bir yayın var mı? Fuar vasıtasıyla bu yayınlara daha hızlı ve daha ekonomik şartlarda ulaşabilir miyiz, düşüncesiyle fuarlara gelmektedir. Oysa görünen durum bundan çok farklı. Stant tezgâhlarındaki kitaplara alıcı gözle bakıldığı zaman, tamamen ticari amaçlı basılmış, ancak işporta tezgâhlarında yer alabilecek yayınların yer aldığını görüyorsunuz. İşin bir diğer garip tarafı; ciddi yayınları olan yayıncıların sergiledikleri yayınlar da, ellerinde kalan, okuyucusu olmayan, sanki ellerinden çıkarmak istedikleri, sadece ticari amaçla basımını yaptıkları kitaplar olduğunu fark ediyorsunuz. Bu da fuarın bir başka üzücü yönünün olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.

Telif hakları bitmiş olan ve hemen her yayıncı tarafından basımı yapılan, artık güncelliği tamamen kaybolmuş bir kısım yazarların kitaplarının çok sayıda basımı yapılarak piyasaya sürülmüş olması, başka bir sorunu teşkil ediyor. Hem yerli hem yabancı eserler için de geçerli bir durum. Görünen o ki; çok sayıda basımı yapılan bu  tür modası geçmiş eserlerin, ticari amaçların yanında başka amaçlar da olduğunu düşündürüyor insana.

Hem yayıncıların, hem fuarı düzenleyen organizatörlerin hem de yerel yöneticilerin; fuarları bu açıdan bir kez daha ele alarak, önümüzdeki senelerde yeni bir imaj ve konsept ile okuyucunun karşısına çıkmak ve kitapseverlerin tercihlerine hitap etmek sorumluluğu içinde olmak zorundalar.

Türkiye’de okuma alışkanlığının, bir problem olarak, zaman zaman tartışma konusu yapılmasının arka planında, yayıncıların da sorumluluklarının olduğu sonucu çıkıyor buradan. Halbuki; tıpkı iş adamı, politikacı bürokratların olduğu gibi yayıncının da bu ülkeye karşı, ülke insanına, edebiyatına, medeniyetine, tarihine, kültürüne inançlarına ve geleceğine karşı sorumlukları var. Sürekli yayıncılıkla uğraşan bu insanların, diğer kesimlerden çok daha fazla sorumluluk duymaları gerekir.

Bu anlamda gelecek kuşaklara karşı, sözünü ettiğimiz bütün bu kesimlerin, tarihi sorumluluklarının farkına varmaları gerekir. Dünyadaki yayıncıları izlediğinizde bu temayı açıkça, çok daha profesyonel ve duyarlı bir trendle devam ettiğini görebiliyorsunuz.

Bu bizim yayıncılarımız da neden olmasın.

İlginizi Çekebilir

Bir kitap okursun hayatın değişir

Her çocuk okula başladığı andan itibaren kitaplarla haşır neşir olmaya başlar. Okuma kitapları özellikle onların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir