Japon masalından bilişim kabusuna

Evet bahsettiğim çocukların kabusu olan MOMO; aslında bir Japon efsanesi idi; Uzak Doğulu naif insanların mitolojisi, halk masalı, geleneksel bir kahramanıydı belki de.
Ama bir gün 11 yaşında bir kız çocuğunun tabletinde karşısına çıkıp onu intihara sürükleyen kötü niyetli bir yazılıma dönüştü.

Bu tehlikenin sadece yurt dışı bağlantılarında olduğunu sanmayın, ne yazık ki ülkemizde de bu tehdit telefon ve tabletlere sızıyor.

Orijinali Japonya’daki “Anne Kuş (Mother Bird)” isimli heykele dayandığı öğrenilen Momo’yu yapan heykeltıraş Aisawa Keisuke, internet korsanlarınca ele geçirilerek çocuklara zarar veren bu heykelden dolayı sorumluluk hissettiğini ve heykeli yok ettiğini açıkladı. Büyük gözleri, uzun saçları ve tuhaf suratıyla korkunç bir görüntü sergileyen Momo’nun, Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan bir alternatif sanat galerisinde sergilenmek üzere 2016 yılında Japon heykeltıraş Aisawa Keisuke tarafından yapılan “Anne Kuş (Mother Bird)” isimli heykelinden esinlenildiği öğrenildi.

Art niyetli insanların çocukları korkutmak amacıyla bu heykelin fotoğraflarını internet üzerinden dolaşıma sokmasının üzerinden heykeli parçaladığını söyleyen Keisuke, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, “çalışmasının internet trolleri tarafından çalınarak çocuklara karşı korkunç bir şekilde kullanılmasından dolayı kendisini sorumlu hissettiğini” söyledi. “Momo’yu öldürdüğünü” söyleyen 43 yaşındaki heykeltıraş Keisuke, “Çocuklar artık Momo’nun yok olduğundan ve ‘lanetin kalktığından’ emin olabilir.” dedi.

Ancak anne babaların bu söze güvenmekle yetinmemesi ve şu konulara da dikkat etmesi gerekiyor:

– Çocuklarınızla düzenli olarak konuşun. Onlara internette kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatın. Hangi sitelerin onlara uygun olmadığı konusunda anlaşın ve bunların nedenlerini anlamalarını sağlayın. İnternette kendilerini üzen bir olayla karşılaştıklarında güvendikleri bir yetişkine anlatabileceklerini bilmeleri gerekli.

– Çocukların kullandığı bütün elektronik aletlerde (tablet, telefon, bilgisayar, vb.) güvenli internet çocuk profili kullanılmalı.

– Ebeveynler çocukların kullandıkları cihazlarda güvenlik ve gizlilik ayarlarını aktive etmeli.

– Çocukların dijital ortamlarda geçirdikleri zaman ve yaptığı faaliyetlerin ebeveynler tarafından takibi sağlanmalı.

– Güvenlik ayarlarını etkinleştirin. Çocukların uygunsuz içerikler izlememesi için otomatik oynatma gibi ayarlar devre dışı bırakılmalı ve ebeveyn kontrolleri kurulmalıdır.

– Ebeveynler çocukların karşılaşabilecekleri olumsuz içeriklerle ilgili çocuklarını bilgilendirmeli ve bir olumsuzluk durumunda konuyla ilgili kendilerine haber vermeleri konusunda anlaşma yapmalı.

– Ebeveynler çocuklarını çok iyi gözlemlemeli, onlardaki değişimi fark edecek yakınlığı kurmalı, içine kapanma, aile ortamından uzaklaşma gibi davranışlar sergiliyorsa internette takip ettiği içerikleri kontrol etmeli ve anında müdahale edebilmeli.

– Zaman zaman farklı akımların ortaya çıkabileceği ihtimaliyle ebeveynler konuyla ilgili gerekli takibi yapmalı, önlemi almalı.

– Zararlı içeriklere rastlanması halinde durumunda bakanlığın Alo 183 hattına, ihbarweb.org.tr adresine ya da Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na önlem alınması için bildirimde bulunulmalı.

 

İlginizi Çekebilir

Irak’ın kuzeyine operasyon! Terör mevzileri imha edildi

Irak’ın kuzeyine düzenlenen hava harekatında, bölücü terör örgütünce çeşitli amaçlarla kullanılan hedefler imha edildi. Milli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir