Kana doymayan birileri var bu ülkede

Türkiye ne yazık ki yalnızca kadınlar, çocuklar ve hayvanlar için oldukça tehlikeli bir yer. Dünya turuna çıkan ‘Barış gelini Pippa Bacca’nın yolu Türkiye’ye düşünce tecavüz edilip öldürülmüş, cesedi Gebze’de bulunmuştu 2008’de. Aynı şekilde ABD’li Sarai Sierra isimli 2 çocuk annesinin cesedi de Sarayburnu’nda bulunduğunda yıl 2013’tü. Polonyalı yazar, Alman genç kız daha bunun gibi birçok örnek var. Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, çocuklara tecavüz ediliyor ki Küçükçekmece’de 5 yaşındaki minik kıza yaşatılanlara değinmeme gerek yoktur. Bugün tek suçu Türkiye’ye gelmek olan 4 flamingo da vahşice öldürüldü. Yani bu kadar kanı, bu kadar vahşeti benim aklım almıyor.

O dört zavallı kuşun ne zararı vardı da öldürdünüz? Bu noktada ‘av’ kisvesine sığınanlar da olabilir belki. Yalnız av bir spor değil vahşettir. Doğada zaten yaşam alanlarını yakıp yıktığımız hayvanlar bir ağaç kovuğuna hasret yaşamaya çalışırken bir de onları tüfekle vurup öldürmek tamamıyla ilkel bir hareket. Gerçekten öldürülen kadınların, çocukların, hayvanların haddi hesabı yok. Kim bu kana doymayanlar? Bu vahşeti nasıl kabul ediyor zihinleri ve nasıl bir can alabiliyorlar? Bu durumun bireysel değil tamamen toplumsal olduğunu düşünüyorum. Bir vaka, iki vaka kişisel olarak değerlendirilebilir ancak arka arkaya tüm o öldürülen kadınları düşününce, Özgecan Aslan’ı, Şule Çet’i, metruk bir binada ölü bulunan 11 yaşındaki Zeynep’i, Ankara’da, Bursa’da, İstanbul’da zehirlenen köpekleri, nesli tükenmekte olan ve sopayla dövülerek öldürülen kirpiyi –insan bir kirpiden ne ister Allah aşkına- tüm bu olanları bir araya getirince şöyle düşünüyorum, öldürmek bir hastalık ve hızla yayılıyor.

Önüne geçemiyoruz, önüne geçmeye de çalışmıyoruz. Kimse bu yaşananları durdurmak için kılını bile kıpırdatmıyor ve ben korkarak kendime şunu soruyorum; acaba ülkecek çıldırıyor muyuz?  Çünkü bunu başka bir şekilde açıklayamıyorum kendime. Bir kuşun ya da bir insanın canını almanın delilik halinden başka bir şey olabileceğini kabullenemiyorum. Ama ne yazık ki çoğu olay bilinçli bir şekilde yapıldı, birkaçı deliliğe vurarak yargı önünde hesap vermekten kurtulmaya çalışsa da gerçek bu. Aklını değil insanlığı kaybetmiş bu varlıklar her geçen gün bir masum canı daha almaya devam ediyor ve bizler de öylece seyrediyoruz, dizi seyreder gibi…

İlginizi Çekebilir

Bursaspor kendini ateşe attı : 0 – 0

Süper Lig’de kümede kalma savaşı Bursaspor, ağırladığı Göztepe’ye diş geçiremedi ve kümede kalma umutlarını son ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir