Kim eğitim için ne yapacak?

Yerel seçimler öncesi adaylar meydanlarda vatandaşları ikna etmeye çalışadursun, bir yandan da vaatler peş peşe geliyor.

Ben en çok eğitim ve sosyal alandaki vaatleri merak ediyorum. Hem sağda hem soldaki adayların bu ülkenin çocukları gençleri başta olmak üzere eğitime yönelik neler yapacaklarını gerçekten merak ediyorum. Yıllardır bu ülkede klişeleşmiş bir espri vardır eğitim şart diye. Maden o eğitim şart, eğitime daha fazla proje hazırlayıp daha fazla önem vermek gerekmez mi?

Bugün ana sınıfına giden çocuklardan 70 yaşına gelmiş büyüklerimize kadar, farklı alanlarda eğitim imkanları oluşturulması, modern yöntemlerle eğitim alma arzusunu geliştirecek adımları yerel yönetimler de atmalı.

Millet kıraathanesi projesi aslında devletin yerelde attığı bu anlamda önemli bir adım. Belediyeler hizmet binaları yapacaklarına, eğitim, kültür, sanatı tüm topluma yayacak kültür sanat merkezleri kütüphaneler inşa etmeli. Her belediye gücü yettiğinde öğrenci yurdu yapmalı örneğin.

Okullara sahip çıkmalı, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılacak protokollerle okullar 24 saat eğitim verecek şekilde düzenlenmeli ve toplumun her kesimine farklı alanlarda eğitim alma imkanı sağlanmalı.

Çocukların, gençleri hem eğlenecekleri hem öğrenecekleri, vakitlerinin büyük kısmını eğitimle, kültür sanatla, sporla dolduracak altyapıyı hazırlamalılar. Muhtarından belediye başkanına kadar, meclis üyesinden milletvekiline kadar hepsi bu alanlarda adım atmalı, atılan adımlara destek olmalı.

Ne yaparsak biz yapacağız. Bugün çektiğimiz sıkıntıları yarında çekmemek için hep birlikte o sıkıntıların ana kaynağını bulup o sorunları çözmek elimizde. Bismillah deyip başlamakta öyle…

İlginizi Çekebilir

Canan Kaftancıoğlu’nun 17 yıl hapsi isteniyor

CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu attığı twetleriyle ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcılık Kaftancıoğlu hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir