Madalyonun karanlık yüzü

21. yüzyılın internet ve bilişim çağı olmasıyla hayatımız muazzam derecede kolay bir hal almış olabilir. Öğrenciler okullarının kütüphanesinde Britannica ansiklopedilerde ödev konularını araştırmak ve bulamayınca çaresiz eve dönmek zorunda değil artık ki bu benim çocukluğumun travmasıdır. Yaşça çok büyük olmamakla beraber internetin telefonlara yeni yeni girdiği ve herkesin nasiplenemediği zamanları görmüş ve ödevlerim için o kalın ansiklopedilerin tozlu sayfalarını karıştırmıştım. Günümüz çocukları herhangi bir ödevlerini araştırmak için yerlerinden dahi kalkmak zorunda değil çünkü hayatımızı kurtaran (!) canımız telefonlarımız her zaman yanı başımızda. Ancak madalyonun bir de diğer yüzü var ve bu yüz görünenin aksine oldukça derin, çeşitli sorunları içerisinde barındırıyor. Bir örnek üzerinden gidecek olursak; Sosyal medya platformlarında ünlü olan pek çok kişi markalardan kendilerine gelen hediyeleri çekilişle takipçilerine vermekte.

Bunun şartı olarak da x kişiyi takip etmek, yorum yapmak gibi isteklerde bulunuyorlar. Bu çekilişlerde İphone X verenler dahi olmuştu. Ancak sosyal medyada, internet ortamında yalnızca iyi niyetli insanlar yok. Geçenlerde gün yüzüne çıkan bir olayda tamamen sahte fotoğraflar ve sahte isimle oluşturulmuş, bir şekilde yüksek takipçi kitlesine ulaşmış bir profil çekilişle devasa büyüklükte pelüş oyuncak hediye edeceğini söyledi. Klasik çekiliş ritüeli olarak yorum yapma arkadaş etiketleme merasiminin ardından takipçileri arasından kurbanlarını seçmeye başlayan sahte profil, gözüne kestirdiği kadın profillerine çekilişi kazandıklarına dair mesaj atarak iletişim numaralarını aldı. Sonrası korkunç; çekilişi kazanmanın vermiş olduğu mutlulukla pelüş oyuncaklarını bekleyen genç kadınlar tehdit ve şantajla karşı karşıya kaldılar. Profilinin ve fotoğraflarının sahte olmasına güvenen şantajcı, kadınlardan cinsel içerikli taleplerde bulunarak bu taleplerin yerine getirilmemesi halinde numaralarını müstehcen arkadaşlık sitelerinde yaymakla tehdit etti. Bu şantajla karşı karşıya kalan profillere baktığımızda eğitimli, kültürel seviyesi yüksek kadınlardan oluşuyorlardı.

Sözü getirmek istediğim yer şu ki yaşı, eğitimi itibariyle toplumda birey olarak belli bir konuma sahip kadınlar böyle basit bir aldatmacayla şantaja maruz kalıyorsa sosyal medyada oldukça savunmasız ve tacirler için ‘kolay av’ olarak görülebilecek 10-15 yaşlarındaki çocuklarımızı –ki istismarın cinsiyeti yok- bu pislikten nasıl koruruz? Burada kesinlikle ebeveynler çocuklarının sosyal mecralarda kimlerle muhatap olduğunu yakından takip etmeli. Bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum aslında ama çocukları bu mecralardan uzak tutmanın da yolu yok gibi görünüyor zira çiçeği burnunda ebeveynler henüz doğmamış bebeklerine bile sosyal medya hesabı açıyorlar. Orta Çağ’ın belası vebaysa bu zamanın belası da sanırım sosyal medya.

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi vermişti! Bakanlık kadro dağılımını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atama bekleyen sağlık çalışanlarına verdiği müjdenin detaylarını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir