Mısır savaşlarında yapımcılar gergin

Yılmaz Erdoğan’ın, “Organize İşler Sazan Sarmalı” filminin dijital platform ve sinema salonlarında aynı zamanda gösterilmesine Sinema Salonları Yatırımcıları Derneği SİSAY’ın tepki gösterdiğini dün yazımızda paylaşmıştık. Tartışmaya sinema yapımcılarının, salon işletmecilerini savunarak dahil olması tartışmaya yeni bir boyut getirdi. Yapımcı Ertuğrul Fındık ve yapımcı Nazif Tunç Anadolu Ajansı’na yaptıkları açıklamada, filmin aynı anda salonda ve internet platformunda yayınlanmasının biletli seyirciye hakaret olduğunu söyledi.

Fındık, filme bin 400 salon açan sinemacılara bu uygulama ile kazık atıldığını söylüyor ve “Henüz salonlar doluyken, henüz sinemalarda film oynuyorken böyle bir şeyin yapılması gerçek ‘Sazan Sarmalı’nı gösterdi bize” diyor.

Tunç ise, yapımcı Erdoğan’ın yaptığı bu uygulamanın filmi korsana düşmüş gibi algılattığına dikkat çekti. Tunç, artık insanların filmleri sinemaya değil de ekrana düşsün diye bekleyeceklerini belirtiyor.

Sektör temsilcileri, Türk sinemasına zarar vereceği gerekçesiyle bu duruma tepki gösterirken, filmin yapım şirketi BKM’den ise söz konusu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yerlere taşıyacağı belirtilen bir açıklama yapıldı.

Filmin sadece internet platformunda gösterilmesinin de bir seçenek olduğunu belirten yapımcıların bir diğer değindiği nokta ise; sinema salonu işletmecileri ile tartışmanın fitilini yakan Şahan Gökbakar ya da Cem Yılmaz’ın bu seçeneği kullanmasını daha uygun bulmaları.

Yapımcı Nazif Tunç da bilet alıp “Organize İşler Sazan Sarmalı” filmini sinemada seyreden milyonlarca seyircinin aldatıldığını savundu. Tunç’un açıklamasında şu sözler dikkat çekiyor: “Dijital dünya, dijital bir Hollywood versiyonu ile karşı karşıyayız. Bu günden sonra sinema sektörümüz için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Birkaç gün önce tekel olarak görünen salon işletmecileri için, Anadolu’daki tek tek sinema salonu sahipleri için, ulusal televizyonlar için, en önemlisi seyirci için yeni bir durumdur bu.”

Filmin yapımcı şirketi BKM ise, uygulamanın Türk Sinemasını önemli yerlere taşıyacağını iddia ediyor. “Organize İşler Sazan Sarmalı” filminin Netflix üzerinden Türkiye dahil toplam 190 ülkede yayına açılacağı aktarılan açıklamada, BKM olarak, sonuna kadar desteklediğimiz ve yasalaşmasından büyük memnuniyet duyduğumuz sinemalarla ilgili düzenlemenin; kampanyalar ve yazılımlarla ilgili kısmının yürürlüğünün, teknik ve ticari nedenlerle 1 Temmuz 2019’a ertelenmiş olmasına rağmen, filmlerimizin vizyon tarihini ertelemedik ve sezon için hazırladığımız tüm filmlerimizi vizyona çıkarma kararı aldık. Sektörümüzde yaşanan krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutmak adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yere taşıyacağına eminiz.” ifadelerine yer verildi.

Bakalım bu sarmalın sonu nereye varacak?

İlginizi Çekebilir

Husiler Suudi Arabistan’a balistik füzeyle saldırdı

Yemen topraklarından Suudi Arabistan’a atılan iki balistik füze Hava Savunma Güçleri tarafından imha edildi. Yemen ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir