Mısır savaşlarında yeni perde

Sinema yapımcıları ile sinema salonu işletmecileri arasında başlayan “mısır savaşları”nda sular duruluyor derken bu defa da ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ filminin Netflix’te yayınlanması yeni bir tartışma başlattı. Konuya dair açıklama yapan Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği SİSAY yöneticileri, bugüne kadar Türk sinemasının üretkenliğini desteklemek adına yapımcıların tarafında olduklarını ama Organiz İşler 2 filminin kendileri için beklenmedik bir hamle olduğunu belirtti.

SİSAY yaptığı açıklamada, yeni sinema yasasını da yapımcı haklarını koruma merkezli olmasına, sinema işletmelerinin ticari esneklik ve özgürlüklerine kısıtlamalar ve taşkın cezalar getirmesine rağmen lehte görüşmelerle desteklediklerini belirtiyor.

Peki hal böyle iken ne oldu da şimdi SİSAY bir açıklama yapma gereği duydu?

Yasanın yaptırımlarının ertelenme kararı alınması üzerine yapımcı şirketler yüksek gişe beklentisi olan sezonun iddialı filmlerinin gösterim tarihini erteliyor. Böyle bir karar karşısında da sektörel bir ekonomik kriz ortaya çıkıyor.

SİSAY’ın isyanının merkezinde ise Organize İşler Sazan Sarmalı yer alıyor ve açıklamada şu bilgiler veriliyor: “Bu süreçte BKM ile filmin ortağı ve dağıtımcısı konumunda bulunan CJ Entertainment şirketi, Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmini kanunun getirdiği yaptırımlar yanında sinema sahiplerinden aldığı fiyat artırımı taahhüdüne ve sinemalara özel şartlar yükleyerek vizyona sokmuş olmalarına rağmen, aylar evvel sinemalar ile eş zamanlı oynayacak şekilde VOD platformlara da satmış ve bu satışı sektörden gizleyerek sektörel teamüller ve etik değerlere ters düşen bir ilke imza atmışlardır.”

Filmin, hem sinema salonlarında hem de internet platformunda gösterilmesi bazılarınca “devrim” olarak yorumlanıyor. Oysa dünyada bu uygulamalara baktığımızda, filmin sinemadan sonra internette de yayınlanması için 4-6 ay yasal sınır bulunuyor. Ancak bu noktada şunu da düşünmek gerek; örnek alınan bu yurtdışı ülkelerinde sinema bilet fiyatları ne kadardır? İnsanlar ailecek bütçeleri sarsılmadan haftada bir kez sinemaya gidebilmekte midir yoksa onlar için de sinema ailenin genç nüfusunun ayda bir gittiği sosyalleşme fırsatı mıdır?

Sinema salonları işletmecileri, seyirci bekledikleri filmin internet gösterimine gösterdikleri tepkide haklı görünmekte ve yasal bekleme süresi konulmasını istemekte. Ancak bu noktaya gelene “sanat filmidir” diye salondan geri çevrilen yapımları, seyircilerin bilet fiyatı- mısır denkleminde ezilmesini de unutmamak gerek.
Bakalım Türk sineması, seyircisi, yapımcısı, oyuncusu ve işletmecisiyle bu krizi ne zaman atlatabilecek.

İlginizi Çekebilir

Bu nasıl vicdan? Hamile eşini darp edip otomobilden attı

Adana’da resmi nikahı olmayan kocası tarafından otomobilden atılan hamile kadın hastaneye kaldırıldı. Olay Çukurova ilçesi, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir