Mozaik haberine valilikten yalanlama!

Ulusal ve yerel basında ‘İznik’te Roma dönemine ait mozaik, çöp konteyneri altında’ haberi gündeme gelmişti. Bursa Valiliği, söz konusu mozaiğin özel mülk alanında olduğunu ve parsel sahibinin muvafakat vermemesi nedeniyle şu an itibarıyla herhangi bir kurtarma kazısı yapılamadığını belirtti. 

‘İznik’te Roma dönemine ait mozaik, çöp konteyneri altında’ haberi üzerine açıklama yapan  Bursa Valiliği, “Bazı basın yayın kuruluşlarında,  “Roma dönemine ait mozaik, çöp konteyneri altında.”  ve “ İznik’teki mozaik gün ışığına çıkarılmayı bekliyor.” başlıklı haberler ile mozaik alanının üzerinde çöp konteyneri bulunduğu ve mozaik alanının üzerine asfalt atıldığına ilişkin haberler yapılmış olup; Konu ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur; Bahse konu taban mozaiği özel mülk alanında olup, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce arazi sahibinden muvafakatname alınması kaydıyla kurtarma kazısı yapılması uygun görülmüş ancak, parsel sahibinin muvafakat vermemesi nedeniyle şuan itibarıyla herhangi bir kurtarma kazısı yapılamamıştır. Ayrıca, taban mozaiği mevcut yol kotundan yaklaşık 3 metre alt kotta olup İznik Kaymakamlığı (Müze Müdürlüğü) tarafından 2014 yılında yapılan inceleme ve belgeleme çalışması sonrasında mozaiğin zarar görmemesi için Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü Kurulu Kararı doğrultusunda tekniğine uygun olarak jeo-tekstil malzeme üzerine dere kumu ile kapatılmış ve üzerine 2,5 metre de toprak dolgu yapılmıştır. Mozaiğinin  üzerinde olduğu belirtilen  çöp konteyneri ise şuan itibariyle mozaik alanın yaklaşık 5 metre güneyinde bulunmaktadır.” (İHA)

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracatçıya döviz alımında vergi müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık ihracatçılarımız döviz alırken binde birlik kambiyo vergisi ödemeyecekler.” dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir