Neden hep Kemal üzerinden!!!

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler tartışmalı olsa da yerel seçimleri geride bıraktık. Şimdi işe koyulma zamanı. Seçim sürecinde yaşanan ekonomik gelişmeler üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Bu konuya ilişkin söylenecek her olumlu ve art niyetsiz sözün, dikkate alınacağını umuyorum. Birileri görmezlikten gelse de yerel seçimler sürecinde, ülkemize siyasal ve ekonomik ayar çekildiğinin farkındayız. İktidarı eleştirenler de bu noktayı göz ardı etmemeleri gerektiği kanaatindeyiz.

Bu iktidar eleştirilmez mi! Tabii ki eleştirilir ve eleştirilmesi de gerekir. Söz gelimi muhalefet partilerinin eleştirmesinden daha normal bir durum olmaz. Her parti kendi zaviyesinden icraatları değerlendirerek, yanlışları ve yapılması gerekenleri kamuoyu ve kendi tabanıyla paylaşacaktır. Olması gereken budur.

Ne var ki olan durum tam da böyle olmadığını gözlemliyoruz.

Milli Görüş Hareketi’nin, Türkiye’nin değişimi, dönüşümü ve bu günlere gelmesinde büyük katkısının olduğunda kuşku yoktur. Ancak Erbakan hocamızdan sonra, Saadet partisinde ciddi siyasal savrulmalar olduğunu da üzülerek izlemek zorunda kalıyoruz.  Fatih Erbakan’ın Yeniden Refah Partisi de devreye girince durum daha da farklılaşmaya başladı.

Bu günkü siyasal iktidarın ve Türkiye’nin geleceğinin, ilkesel olarak Milli Görüş hareketinin eleştirilerine şiddetle ihtiyacı olduğunun farkındayız.  Ne var ki asıl sorun da burada başlıyor. Görüş ve eleştirilerine şiddetle ihtiyaç duyulan Saadet Partisi, şimdiye kadar yaptığı eleştirilerde, tabanı ikna edecek tutarlı bir argüman ortaya koyamadı. Durum böyle olunca; başkalarının bakış açısı ve ağzıyla yaptığı eleştirilerin pratikte bir karşılığı olmadığı gibi tabanda da ciddi rahatsızlık oluşturduğunu görmeleri gerekiyor.

Yerel seçimler sürecinde ve ondan önceki süreçlerde, Saadet Partisi’nin Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden eleştiri getirmesi, bir tutarsızlığın ifadesi olarak da değerlendirilebilir. Mesela; Milli Gazete’nin haberlerine bu gözle baktığınız zaman, iktidar aleyhine söylenen, doğru yanlış tüm sözlerin doğruyu yansıtıyormuş gibi şişkin puntolarla okuyucusuna duyurması bir tutarsızlığı göstermektedir. CHP ve İyi Partiyle yaptığı ittifaklara değinmeyeceğim. Sanırım; Erbakan Hoca’nın 1973 seçimlerinden sonra Ecevit’le yaptığı koalisyonu, yeteri kadar anlayamadıklarını yahut ta Saadet mutfağında yemek pişirenlerin sofrasından hiç kalkmadıklarını göstermektedir.

Şimdi soru şu: CHP ihtida etti, bütün iddialarından vaz geçerek Saadet’in iddialarına evet mi dedi.? Ya da soruyu şöyle soralım; Milli Görüş penceresinden göründüğü şekliyle; başta Erdoğan olmak üzere, Ak Parti ve kadroları, CHP den daha mı tehlikeli ve bu ülkeye zarar veriyor, yoksa bizim bilmediğimiz başka nedenler mi var? Bu sadece basit birkaç cümleyle geçiştirilebilecek bir şey değil. Bir can alıcı soru daha: Milli Görüş penceresinden görünen sorunları, zımnen destek vererek seçtiğiniz Ekrem İmamoğlu ile ne kadar çözebileceksiniz? Ya da sorunlara daha başka sorunlar mı eklenecek?  Bir başka soru daha: İstanbul için Ekrem İmamoğlu’nun, Binali, Yıldırım’dan farklı ya da üstün olarak değerlendirdiğiniz tarafları nelerdi? En azından kamuoyuna da açıklasaydınız taban tarafından fazlasıyla haklı görülebilirdiniz.

Yine sözün gelimi; Çamlıca Camii’ne eleştiri getirecek en son teşkilat Saadet olması gerekirken, buna kimse cesaret edemezken, Saadet’in eleştiri getirmesinin anlaşılır bir tarafı var mı?

Milli Görüş hareketinin, gerçekleştirmek için neredeyse yarım asırdan beri uğrunda mücadele verdiği hedeflerinin çoğu, tam istediğimiz ölçüde olmasa da gerçekleştirilmiş durumda. Bunları nasıl görmezden gelebiliriz ki.

Başka bir soru daha: Erdoğan konusunda, sizin bilip te bizim bilmediğimiz bir yönü varsa onu da siz söyleyin öğrenelim de ona göre tedbirimiz alalım.

Eğer öyle değilse, ihtiyacımız olan eleştirilerinizi başkalarının üzerinden değil doğrudan yaparsanız, taban açısından daha faydalı olacağını da anlayın artık.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Gri kategoride aranan terörist etkisiz hale getirildi

Elazığ’daki operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin gri kategoride yer alan Ferhat Akgün olduğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir