Öğrenci işi indirim sinemalarda!

Böyle bir başlık, sanki film anonsu gibi gelse de kulaklara ve akıllara; esasen mevzu “Türk İşi Dondurma” filminin öğrencilere özel indirim kampanyasının duyurulmasıdır.

Bilet fiyatları, mısır kampanyaları, sinema yapımcıları ve sinema saloncuları arasındaki tartışmaların belki de olumlu sonuçlarından biri bu kampanya olmuştur diye düşünüyorum.

Dram ve mizah unsurlarını harmanlayan, memleketlerinden binlerce kilometre ötede Çanakkale Savaşı’na destek olmak için girdikleri mücadeleden esinlenerek beyazperdeye uyarlanan Türk İşi Dondurma için geçtiğimiz günlerde Çanakkale Deniz Zaferi’ne özel olarak öğrencilere özel indirim uygulanmıştı.

Kısa süre önce vizyona giren “Türk İşi Dondurma” filminin öğrencilere özel indirimi devam ediyor. Kampanyadan memnun olan öğrencilerin de ısrarıyla 7 Nisan Pazar gününe kadar filmin bilet satışları 9 TL’den sürecek.

Filmin konusuna baktığımızda ise Çanakkale Savaşlarına dair çok da bilinmeyen bambaşka bir hikaye çıkıyor karşımıza.

Türk İşi Dondurma, Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün ülkeleri için verdikleri mücadeleyi konu ediyor. Avustralya’da yaşayan iki Türk, geçimlerini devecilik ve el arabası ile dondurma satarak sağlar. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale’ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir.

Yönetmen koltuğunda Ayla filminin yönetmenliğini üstlenen Can Ulkay’ın oturduğu Türk İşi Dondurma’nın senaryosunu Gürkan Tanyaş kaleme alıyor. Başrollerinde Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay’ın bulunduğunu gerçek bir öyküden uyarlanan filmin kadrosunda Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander ve James Farley gibi isimler yer alıyor.

Tek istedikleri vatanlarına dönmek olan iki yakın arkadaşın hikayesine izleyiciyi ortak eden, kalplerinde derin bir iz bırakan film, Londra Türk Filmleri Haftası kapsamında İngiltere’de sinema sektöründen temsilcilere ve gazetecilere gösterilmiş büyük beğeni almıştı.

İlginizi Çekebilir

Binlerce insanın meydanlarda özgürlük buluşması: Cebel

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, gazeteci arkadaşım Sevinç Çelebi’nin daveti ile Tanımıştım Cebeli… Ve tabii çevresindeki ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir