“Onun bizi yönlendirmesine neden izin veriyoruz” farkındalığı

Yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunlarından biri 7’sinden 70’ine kimsenin elinden düşmeyen telefonlar, tabletler. Artık birer uzvumuz gibi olan, yokluğunda paniğe kapıldığımız bu siyah ekranların pek çok olumsuz sayabilirim ancak özellikle telefonların görünüşümüze olan etkisine değinmek istiyorum. Telefonlar ile hayatımıza giren sosyal medyanın, akımlar, challengelar derken hem ruhsal hem de fiziksel yapımıza esasen dolaylı yoldan gibi görünse de doğrudan etki ettiği bir gerçek. Son 5 yılda estetik operasyonlarda yaşanan patlamanın temelinde sosyal medyanın dayattığı güzellik algısının olduğu da gün gibi ortada. Durum şu ki eskiden yalnızda ekran önündeki, cemiyet hayatındaki isimlerin yaptırdığı operasyonlar artık 20’lerine henüz basmış gençlerin gözdesi halinde.

Sosyal medya platformlarında profillere bir göz gezdirdiğinizde herkesin tek tipleştiğini görebilirsiniz. Aynı dolgun dudaklar, çıkık elmacık kemikleri, kalkık kaşlar, çizilmiş gibi burunlar, eşit hizada olması gerekenden iki kat beyaz dişler… Çil yok, kaz ayağı yok, burun kemeri yok. Sosyal medyada kabul görmek, dikkati çekmek, daha fazla beğeni almak adına bıçak altına yatan, vücudunu türlü enjeksiyonlara maruz bırakan gençlerin ruhsal çöküntüsünün, onları içten içe kemiren daha fazla beğenilme hissinin günün sonunda büyük bir yıkıma sebep olacağını birileri görmüş olacak ki İnstagram’da beğeni butonun kaldırılması konuşuluyor. Çünkü artık yalnızca daha fazla beğeni almak için yaşayan insanlar, en çılgın pozu çekebilmek uğruna uçurumlardan düşüyor, ‘en güzel’ olmak için her şeyi göze alan gençler merdivenaltı estetikçilerde hayatlarını riske atıyor. Ve tüm bu olanların sorumlusu her zaman daha fazlasını isteyen sosyal medya.

Daha… Daha… Daha güzel, daha cesur, daha çılgın… Bunun sonu yok. Bu girdaba kapılan ve çıkış yolunu bulamayan gençler için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde açılan ‘İnternet Bağımlılığı Polikliniği’ çare olur mu? İşinin ehli insanlar vakaya müdahale ettiği sürece neden olmasın. Ama bu da tüm bağımlılıklar gibi kişinin kendi isteğiyle yenebileceği durum. Dolayısıyla genç bireylerin bu içinden çıkılmaz bir hal alan sosyal medya bağımlılığına karşı “Onun bizi yönlendirmesine neden izin veriyoruz” farkındalığını yaşaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

‘Savaş’ çok yakın! ABD’den açıklama geldi…

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Orta Doğu’ya 5 bin veya 10 bin asker gönderecekleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir