Pozitif düşünmek Polyannacılık mıdır?

Zorlu şehir hayatı, yaşanan stres nedeniyle oluşan psikolojik baskıya rağmen olumlu düşünerek hayata devam edenlere günümüzde bir hikaye kahramanının adıyla tanımlarız: Polyanna…

Peki bu insanlar gerçekten Polyannacılık mı yapıyorlar yoksa pozitif psikoloji ayrı bir ruh bilim alanı mıdır?

  1. Avrasya Pozitif Psikoloji Kongresinde de konu edilen bu davranış biçimine dair sunum yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pozitif psikolojinin Polyannacılık olmadığını söyledi. Anadolu geleneklerinde pozitif psikolojinin yeri olduğuna dikkat çeken Tarhan, “Sözünde durmak, yalan söylememek, merhametli olmak, paylaşımcı olmak, uzlaşmacı olmak gibi değerler aslında bizim Anadolu irfanında öğretilen değerler. Pozitif psikoloji bunları bilimsel bir metodoloji ile eski sorulara yeni cevaplar vererek terk edilen birçok değeri kazanmaya çalışıyor” dedi.

Üsküdar Üniversitesinde pozitif psikoloji dersini 2013 yılından beri zorunlu ders olarak okuttuklarını anlatan Tarhan’ın dikkat çeken sözleri şöyle devam etti: “2015’te Harvard Üniversitesi bunu ders olarak koydu ve web sitesinde çığır açan ders olarak tanımlanıyor. 2018’de Yale Üniversitesi pozitif psikoloji dersi koydu; Yale tarihinde en çok tercih edilen ders olarak anılıyor. 1200 öğrenci tercih etmiş. Biz bunu 2013’te yaptık. Zamanı gelecek ihtiyaçları önceden öngörebilmek önemli. Böyle bir ihtiyaç var.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pozitif piskolojinin bilimsel metodolojiyi kullanarak modernizmin terk ettiği birçok değerleri yeniden inşa etme hareketi olduğunu belirterek “Aslında insanın geleceğine yapılan kendi hayatına yapılabilecek en büyük yatırım. Ailede ego savaşları vardır, ben haklıyım sen haklısın çekişmesi yaşanır. Oysa biz şunu öneriyoruz: ne yaparsam sevgiyi artırırım, ilişkilerde sevgiyi yükseltirim konusuna odaklansa birçok yanlış hareketi yapmaz. Pozitif psikoloji burada bir vizyon getiriyor. İnsan ilişkilerinde sevgiyi artırarak ilişki kurma vizyonu getiriyor. Bu vizyonu narsistik kapitalist sistem bizden aldı. Bu ego idealini gençlerimize vermek gerekiyor. Biz Üsküdar Üniversitesi olarak bu konuyu önemsiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Teklif Meclis’ten geçti! Yeni askerlik sistemi yasalaştı

Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı Askerlik süresini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir