Seçim murdar olmuştur

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri üzerine tartışmalar devam ediyor. Her konuşan kendini haklı çıkarmak için aşırı gayret ediyor. CHP’liler seçimi biz kazandık mazbatamızı verin diyorlar. Herkes hukuka saygılı olacağız diyor. Seçim sonucunun kimin tarafından açıklanacağı belli olmasına rağmen, “Susalım, YSK’nın vereceği kararı bekleyelim, işlerini yapsınlar ve sonucu açıklasınlar biz de ona razı olalım” diyen yok.

Son duruma göre Maltepe’de oylar yeniden sayılıyor. Burası tamamlandığında birleştirme tutanağı İl Seçim Kuruluna gidecek ve buna göre sonuç açıklanacak.  Ancak, sonuç açıklansa da tartışma sona ermeyecek. Yani bir şekilde adaylardan biri,  Ekrem İmamoğlu veya Binali Yıldırım mazbata alsa dahi YSK kuruluna seçimin yenilenmesi için itiraz yapılacak. Ve bunun üzerine YSK bir karar verecek. Muhtemelen seçimin yenilenmesine karar verilecek ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimleri yeniden yapılacak. Şartların bu noktaya geldiği ortamda bunun yapılması tüm seçmeni ve siyaseti rahatlatacaktır.

Binali Yıldırım uzun bir aradan sonra kameraların karşısına çıkarak bir basın toplantısı yaptı. Neredeyse bu toplantı iki saate yakın sürdü. Seçim hakkında tüm ayrıntılar açıklandı. Son tahlilde söylediği bir söz çok önemliydi. “Bu seçim murdar olmuştur. Murdar olmuş etin kavurması yenmez.” Yani şunu diyor, kazanmış olsam dahi bu seçimin yenilenmesi daha evladır.

Seçimi kazandığını iddia eden CHP adayı Ekrem İmamoğlu da böyle bir ortamda aynı şekilde konuşabilmelidir. Sonuç nasıl olursa olsun şimdiye kadar hiçbir seçimde görülmemiş bir manzara ile karşı karşıyayız. Böyle bir durumu halının altına süpüremeyiz. Yani şunu yapamayız. Tamam, itirazları değerlendirdik. Bir kısmını yeniden saydık. Bir kısmını saymadık. Bazı itirazları kabul ettik bazılarını etmedik. Neticede 10 milyondan fazla seçmenin olduğu İstanbul Büyük şehir Belediye başkanlığını üç bin, beş bin oy farka falanca adayın kazandığına hükmettik diyemeyiz.

Oyların sadece yüzde 8’lik bir bölümü sayıldığında 15 bin civarında çalınmış oy tespit edebiliyorsak ve bunu kayıt altına almışsak.  Bunu YSK yapamaz. Yani elbette böyle bir karar alabilir ve bu karar hukuken geçerli olur. Ancak böyle bir karar vermemelidir. Kendisini yıllarca sürecek bir tartışmanın altına sokmamalıdır.  Böyle durumlarda seçimin sonucu olarak, kazanan Belediye başkanını uzun yıllar tartışılacak bir karar olarak YSK belirlememelidir.  Sandıktan net ve şaibesiz bir sonucun çıkmasının yolunu açarak, çok daha güvenli bir ortamda yeniden yapılacak seçimle, bu sonucu isterse bir oy farkla dahi olsa göğsünü gere gere ilan etmelidir.

Binali Yıldırımın tespiti doğru bir tespittir.  İstanbul seçimleri murdar olmuştur. Bu tabiri Anadolu halkı çok iyi bilir. Murdar olan leş hükmünde olur. Bırak yemek yapmayı elini dahi sürmek istemezsin. Seçimin yenilenmesini bu şartlarda Ekrem İmamoğlu da Binali Yıldırım kadar istemelidir.

Seçmen, aynı seçmen. İki tarafında seçmeni zerrece yerinden kımıldamaz. Anketörlerin yaptığı tespitler de gösteriyor ki; Bu seçmenle on kere seçim yapsanız aynı sonucu alırsınız. Yani iki tarafında seçmeni kendi adayını sonuna kadar destekliyor. Öyleyse, sağlıklı bir sonuç için, seçmenine güvenen, ben bu oyu aldım diyen, ben seçimi zaten kazanırım diyen yeniden seçimi daha çok istemelidir ki kazandığında göğsünü gere gere İstanbul gibi bir metropolün Başkanlığını yapabilsin.

İstanbul’u alan Türkiye’yi alır. Bunu  zamanında Recep Tayyip Erdoğan söyledi. Biz bu sözün sonuna kadar arkasındayız. Ama hak ile al. Şaibesiz al. Organize işlerle değil. Çalarak, çırparak değil.

Kurbanı keskin bıçakla kes!  Kanı aksın.  Boğazlama, boğma ki hayvan murdar olmasın. Yapılan kavurmayı bu millet afiyetle yesin. Tiksinerek burun kıvırmasın.

Selam, sevgi ve dua ile…

İlginizi Çekebilir

Bakanlık açıkladı! Hava harekatlarında 24 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığından, dün icra edilen hava harekatları ile yurt içinde 11, sınır ötesinde 13 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir