Yerken beynin de doymalı!

Sofra başına geçip, “önce gözüm doysun” diyerek seyreden, sonra da karnını doyuran bir milletiz. Oysa, beynin de doyması önemli; beyin doygunluğu derken fikri donanımdan, bilgi edinmekten, felsefi ufuklardan değil, beslenmek için yediğimiz gıdaların beyni de doyurmasından bahsediyorum.

Bu konuda Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkcü’nün açıkladığı bilgiler oldukça düşündürücü ve mevzu “beyne benzeyen şekildeki besinler beyne faydalı” gibi bir genelleme de içermiyor.

Ne yaparsak beyni doyurabiliriz?

İlginç olan da bizim kültürümüze ait olan, dünyanın Türk coğrafyasından görüp tanıdığı yoğurt bu  anlamda en etkili besinlerden. Yoğurt, beyin sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıymış, özellikle tam yağlı yoğurt, beynin aktivitesini artırarak hücre zarı gelişimine destek oluyormuş. Hatta dilerseniz yoğurda biraz bitter çikolata ekleyerek çocuklarınızın zihnini daha aktif hale getirebilirsiniz diyor Örkcü.

Çocuklarının beyin sağlığını önemseyen aileler için diğer besin önerileri ise ıspanak ve lahana. Balık tüketimine de dikkat çeken uzamanın vurguladığı önemli bir diğer konu ise ambalajlı işlenmiş et ürünlerine karşı dikkatli olunması.

Tabii ki sadece yiyerek değil, düşünerek de beyni korumak gerekiyor. Bu konuda yapılacakları ise Örkcü şu şekilde açıklamış:

Beynin sevmediği şey, oksijensizlik yani kirli hava. Bu nedenle özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin, açık hava ve ağaçlık alanlarda ya da deniz kıyılarında nefes egzersizleri yaparak beynini oksijene doyurması gerekiyor.

Açık havada yürüyüş ve egzersiz yapın.

Düzenli beslenmek de beynin gelişmesinde önem taşıyor. Beynin kan-şeker seviyesi özellikle ana öğünlerde takviye alıyor.

Tansiyon yüksekliği, damar sertliğinin en önemli faktörlerinden biri. Ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada yer alan beyin damar hastalıklarından korunmak ve beynin kan akışını korumak için tansiyonu gerek diyetle gerekse medikal tedavi ile dengede tutmak şart.

Sigara tüm vücuda olduğu gibi beyne de önemli ölçüde zarar veriyor. Beyin sağlığını korumak için sigara içmemek gerekiyor.

Alkol beyin hücrelerini uyuşturuyor. Sarhoşluk hali dediğimiz durumlarda, beyin hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına ve tüm zihinsel fonksiyonlarda kontrolün ortadan kalkmasına neden oluyor.

Uyku da beyin fonksiyonları için önem taşıyor. Her gün altı-sekiz saat arasında uyumak, bütün gün çalışan beynin dinlenmesine sebep oluyor. Bu süre zarfında arşivlemek istediği materyalleri beynin temporal bölgesinde depoluyor. Bu işlem ancak uykuda gerçekleşebiliyor.

Her gün yaptığınız rutin işlerde değişiklik yapın. Markete giderken kullandığınız yolu zaman zaman değiştirin farklı yollardan gidin. Beyninizi şaşırtın, böylece beyin hücrelerinizi aktive edin.

Sosyal ortamlara girin. İnsanlarla konuşup, çeşitli konuları tartışın. Beyin fırtınası yapın.

Çengel, sudoku gibi bulmalacalarla haşır neşir olun. Bu hem geçmiş hem de yakın belleğinizi çalıştırır.”

 

İlginizi Çekebilir

Canan Kaftancıoğlu’nun 17 yıl hapsi isteniyor

CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu attığı twetleriyle ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcılık Kaftancıoğlu hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir