YKS’de geri sayım başladı

Sınavdan sınava koşturduğumuz çocuklarımız için bu hafta sonu gelecekte yapacakları mesleklerini seçmek üzere bir sınava daha girecekler. 2,5 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavına sayılı günler kala ailelerin en çok “ders çalış” diye baskı yaptığı ya da bu baskıdan kaçmak için gencin böyle bir sistemi seçtiği günlerdir.

Oysa uzmanlar uyarıyor: Yoğun ders çalışmak yerine soru çözümlerine odaklanılması gerekiyor, sınavla ilgili konuşmalardan da uzak durulmalı.

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Kurumları ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi, Uzman Psikolojik Danışman ve Kariyer Danışmanı Ece Tözeniş, bu son hafta içerisinde yapılması gerekenlere dair gençlere ve ailelerine tavsiyelerde bulunmuş:

Yoğun ders çalışmak yerine soru çözümlerine odaklanmalısınız.

Bol bol deneme sınavı çözün.

Yeni konu çalışmaktan ziyade zihninizde tam oturmamış konular varsa onları tamamlayın.

Çalışma sisteminiz ne ise son güne kadar o sistemle devam edin.

Sınavdan önceki günü dinlenmeye ayırın. Eğer bir gün öncesinde kendinizi rahat hissetmezseniz çok yoğun olmamak kaydıyla ders çalışabilirsiniz.

Bunların yanı sıra; gençlerle sınav stresine, sınavdan sonra izlenecek yola dair çok sık konuşmamak gerekiyor. Her yıl, sınava geç kalan öğrencilerin yaşadığı üzüntüyü izliyoruz, görüyoruz ve bunca yıllık emekleri heba oldu diye yöneticileri eleştiriyoruz. Oysa sınava girecek gencimiz ve ailesine bu konuda biraz daha dikkatli olmak düşüyor; Sınavdan bir önceki gün mutlaka sınav yerinizi görün. Sınavdan bir gün önce erken yatmaya çalışın. Hatta bu haftadan itibaren uyku düzeninizi sınav sabahına göre ayarlayın. Sınav Giriş Belgenizi akşamdan hazırlayın. ‘Sınav Giriş Belgeleri’ ÖSYM tarafından adaylara posta yoluyla gönderilmeyeceğinden Sınav Giriş Belgenizin çıktısını www.osym.gov.tr sitesinden alabilirsiniz. En geç yarım saat kala sınav yerinde olun. Sınav anında heyecan ve kaygı durumunda nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Arada derin nefesler alarak kendinizi rahatlatın. Deneme sınavlarında uyguladığınız sistem ne ise gerçek sınavda da o sistem üzerinden ilerleyin.

“Aman çocuğum sınavda zihnin açılsın” diye annelerin özenle hazırladığı kahvaltılar da önemli hatalardan biri; Sınav sabahı alışık olmadığınız kahvaltı yerine rutin kahvaltınızı edin.  Sınava giderken rahat kıyafetler tercih edin.

Aylardır bu sınava hazırlanıyorsunuz gençler; hatta yıllardır sistem değişikliklerine hızla uyum sağlayıp önünüze konulan her tür kitapçığı çözmeye de alıştınız. Sadece derslerin içeriğine değil aynı zamanda soruların çözüm yöntemlerine de hazırlıklısınız. Bakın Ece Tözeniş ne öneriyor bu konuda da; Turlama yöntemi zamanı verimli kullanmanız açısından size kolaylık sağlayacaktır. İlk olarak yapabildiğiniz sorular üzerinden ilerleyin, yapamadığınız soruları ikinci tura bırakırsanız bir soru üzerinde çok fazla zaman harcamaktan da kurtulmuş olursunuz. Zaman kaybı ve kaydırma riskine karşı cevapları önce soru kitapçığına ardından hemen cevap kâğıdına işaretleyin.

Ve en önemlisi; sınavlar hayatın bir parçasıdır ama hayat sınavlardan ibaret değildir.

Başarılar…

İlginizi Çekebilir

Ormanı istila eden tırtıllar ağaçlarda yaprak bırakmadı

Kütahya-Bursa sınırındaki Domaniç Dağları’nda ilk kez geçen sene görülen ve bu yıl hızla yayılan kızıl ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir