BURSA'DA GIDA ŞİRKETİNE OPERASYON BAYRAMDA TOPLANAN KURBANLARIN KESİLEREK BİR GIDA ŞİRKETİ ÜZERİNDEN KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ ET İHALELERİNDE DÜŞÜK FİYATLA SATILDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ SAVCILIĞIN 'İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK VE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK' İDDİASIYLA SORUŞTURMA BAŞLATMASI ÜZERİNE MALİ POLİS BURSA'DAKİ GIDA ŞİRKETİYLE İLGİLİ ÜÇ AYRI NOKTADA ARAMA BAŞLATTI

İzgün, kurban ihanetini itiraf etti

Bursa’da “kurban bağışı” adı altında FETÖ/PDY’ye finans sağlandığı iddiasına ilişkin, İzgün Gıda, Turizm, Taşımacılık, Temizlik, Güvenlik ve Mobilya Sanayi Ticaret AŞ ile ilgili davada 43 sanığın yargılanmasına devam edildi. Şirkette çalışan tanıklardan B.G:  “Kurban Bayramı’ndan birkaç gün önce kesilen etler kolilerle getiriliyordu, soğuk hava depolarında tutuluyordu, sonra da hemen boşaltıyorlardı”
Tanıklardan T.S: “Bu etler Kurban Bayramı’ndan 4 gün önce getirilmişti. Buzhaneye konulanlar da peyderpey 3-4 ay içinde yemek firmasına ait kamyonlarla alındı”

Bursa’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) “kurban bağışı” adı altında finans sağlandığı iddiasına ilişkin, İzgün Gıda, Turizm, Taşımacılık, Temizlik, Güvenlik ve Mobilya Sanayi Ticaret AŞ ile ilgili davanın ikinci duruşması görüldü.  Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 4’ü tutuklu 43 sanık ve müştekiler, tanıklar ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada dinlenen tanıklardan, bir dönem et kesim tesisi işleten T.S, hayvan satışı yapmadıklarını, kendilerine getirilen karkas etleri parçalama ve buzhanede saklama hizmeti verdiklerini söyledi.

T.S, İzgün AŞ’nin alım müdürü, sanık Hakan Yaman’ın 2010’da kendilerine kamyonlarla et getirdiğini belirterek, “Yanlarında gelen elemanlarla etleri kutulara koyuyorduk. Bayram sabahı götürdüler o kolileri, etlerin bir kısmı da karkas olarak buzhanelerde kaldı. Bu etler Kurban Bayramı’ndan 4 gün önce getirilmişti. Buzhaneye konulanlar da peyderpey 3-4 ay içinde yemek firmasına ait kamyonlarla alındı. Birkaç yıl daha bu hizmet aynı şekilde devam etti. Bayramdan önce getirilen etlerden bir kısmı bayram sabahı, kalanlar da 3-4 ay içinde alındı.” diye konuştu.

“Kurban, bayramdan önce kesilir mi? Hiç mi sormadın?”

Mahkeme başkanının, “Kurban, bayramdan önce kesilir mi? Hiç mi sormadın?” sorusu üzerine T.S, “Etler erken geldi diye ‘Bu, ne kurbanı? diye sordum. Kurban olduğunu, akit kurbanı ya da başka kurbanlar olduklarını söylediler.” yanıtını verdi. T.S, 2011’de de sanıklar tarafından kendilerine angus kesimi yaptırılıp yaptırılmadığını muhasebe kayıtlarından tespit edebileceğini söyledi. İzgün AŞ’de yaklaşık 7 yıl çalışan tanık B.G. de şirketin FETÖ’ye bağlı olduğunun herkes tarafından söylendiğini anlattı. B.G, “Kurban Bayramı’ndan birkaç gün önce kesilen etler kolilerle getiriliyordu, soğuk hava depolarında tutuluyordu, sonra da hemen boşaltıyorlardı.” ifadelerini kullandı.

“Fabrikada bazı toplantılarda Fetullah Gülen’in videoları izletiliyordu”

Fabrikada düzenlenen toplantılara zaman zaman “il imamı” olarak bilinen Cansun Sarıyıldız ve eski Vali Şahabettin Harput’un da katıldığını öne süren B.G, şöyle konuştu: “Fabrikada bazı toplantılarda Fetullah Gülen’in videoları izletiliyordu. Şirkette sık sık “Kimse Yok Mu Derneği”ne kurban parasıyla ilgili yardımda bulunulması söyleniyordu. Ben de birkaç defa ‘kurban parası’ diye verdim. Orada 7 yıl çalıştığım için şirket yöneticilerinin cemaat içinde de ayrıca görevli olduklarını polisteki ifademde söyledim. Şirketin alt tedarikçilerine cemaate yardım etmeleri söyleniyordu. Bunlar kiminle görüşmeye geldiyse onlar söylüyordu tedarikçilere. Gazete ve dergi aboneliği yapılmak isteniyorsa yapılıyordu.”

Müştekilerden Gültekin Bulut da örgüt mensuplarına “kurban parası” adı altında 5 bin liralık çek verdiklerini fakat bu çekin İzgün AŞ’de kullanıldığını polislerden öğrendiklerini vurgulayarak, şikayetçi oldu. İzgün AŞ’ye mal satan firmanın sahibi müşteki Erhan Mümtaz da sattığı malların bedelinin yaklaşık yüzde 2-3’ünün “ciro primi” adı altında kesildiğini, kalan bedelin kendisine ödendiğini belirterek, şikayetini tekrarladı. Müştekilerden Adnan Şeref Yurt da kendisinden zekat karşılığı alınan çekin yemek firmasında çıkması nedeniyle manevi olarak zarar gördüğüne işaret ederek, şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti, sanıkların tutululuk halinin devamına karar vererek, eksik evrakın tamamlanması ve bazı tanık ve sanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

– Olay

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, geçen yıl Bursa, İstanbul, İzmir ve Balıkesir’de düzenledikleri eş zamanlı operasyonda, “terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağlamak amacıyla dini duyguların istismar edilmesi suretiyle nitelikli dolandırıcılık, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun ve Vergi Usul Kanunu’na muhalefet” suçlamalarıyla İzgün AŞ’nin genel müdürü U.E. ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu şüpheliler gözaltına almıştı.

Zanlıların, 2010-2015 yıllarında ihtiyaç sahipleri için kurban kesilmek üzere vatandaşların bağışladığı paraları usulsüz harcadığı, bu paralarla alınan kurbanlıkların etlerini söz konusu yemek şirketine aktardığı belirlenmişti. Şirketin de faturasız ve belgesiz alıp ticari amaçla kullandığı etlerden elde ettiği gelirle FETÖ/PDY’ye finansman sağladığı tespit edilmişti.

İlginizi Çekebilir

Askerlik süresini 6 aya indiren teklif TBMM’de kabul edildi

Askeralma Kanunu Teklifi’nin, askerlik süresini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık süresini ise 12 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir