BURSA'DA GIDA ŞİRKETİNE OPERASYON BAYRAMDA TOPLANAN KURBANLARIN KESİLEREK BİR GIDA ŞİRKETİ ÜZERİNDEN KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ ET İHALELERİNDE DÜŞÜK FİYATLA SATILDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ SAVCILIĞIN 'İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK VE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK' İDDİASIYLA SORUŞTURMA BAŞLATMASI ÜZERİNE MALİ POLİS BURSA'DAKİ GIDA ŞİRKETİYLE İLGİLİ ÜÇ AYRI NOKTADA ARAMA BAŞLATTI

İzgün’e de kayyum atandı

Bursa’da FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağladığı gerekçesiyle İzgün ve Hüdavendigar yemek firmalarına kayyum atandı. Kayyum olarak serbest muhasebeci Mali Müşavir Cuma Akarçay, Mali Müşavir Recep Yaşar ve Yeminli Mali Müşavir Aykut Gül görev yapacak.

Bursa’da faaliyet gösteren iki yemek firmasına, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansman desteği sağlandığı ve işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla ilgili yürütülen incelemenin ardından yeni yönetimlerin oluşturulması amacıyla kayyum atandı. Alınan bilgiye göre, Bursa 4. Sulh Ceza Hakimliğince kayyum olarak atanan kişiler, polis ekipleri eşliğinde İzgün firmasının Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde (DOSAB), Hüdavendigar adlı şirketin ise merkez Nilüfer ilçesindeki tesislerine geldi. Kayyumlar, çalışmalarına başladı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağladığı öne sürülen İzgün adlı yemek firmasıyla ilgili geçen yıl nisan ayında soruşturma başlatmıştı. Haklarında”terör örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağlamak amacıyla dini duyguların istismar edilmesi suretiyle nitelikli dolandırıcılık, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun ve Vergi Usul Kanunu’na muhalefet” suçlamaları bulunan firmanın genel müdürü U.E. ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 18 şüpheliyi gözaltına almıştı.

Zanlıların, 2010-2015 yıllarında ihtiyaç sahipleri için kurban kesilmek üzere vatandaşların bağışladığı paraları usulsüz harcadığı, bu paralarla alınan kurbanlıkların etlerini söz konusu yemek şirketine aktardığı belirlenmişti. Şirketin de faturasız ve belgesiz alıp ticari amaçla kullandığı etlerden elde ettiği gelirle FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağladığı tespit edilmişti. İzgün firması yöneticilerinin, soruşturma sürerken kurduğu Hüdavendigar yemek şirketinde de inceleme başlatılmıştı.

İlginizi Çekebilir

Çoğunluk sağlanamadı! Bursaspor’da olağanüstü genel kurul ertelendi

Bursaspor’da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için olağanüstü genel kurul 23 Haziran Pazar gününe ertelendi.  Yeşil-beyazlı takımda, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir