SON DAKİKA
Hava Durumu

BTÜ, gazaltı kaynak robotlarında üretim hatalarını tespit edecek

“Robotlar ve Akıllı Sistemler Konusunda Uzmanlaşan” Bursa Teknik Üniversitesi’nin gazaltı kaynak robotları ile ilgili Üniversite-Sanayi İşbirliği projesi Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2023 19:53
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2023 19:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
BTÜ, gazaltı kaynak robotlarında üretim hatalarını tespit edecek

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gökay Bayrak’ın yürütücülüğünü yaptığı “Gaz altı kaynak robotlarında üretim hatalarının tespitine yönelik proje” TÜBİTAK TEYDEB 1505 “Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı” kapsamında kabul edildi. Gerçekleştirilecek olan “Gaz Altı Kaynak Robotlarında Üretim Hatalarının Hibrit Sensör Yaklaşımı ile Tespiti ve Sınıflandırılması” başlıklı proje yaklaşık 18 ay sürecek. Projenin TÜBİTAK 1505 - Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında destekleneceğini dile getiren BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gökay Bayrak, projenin BTÜ’nün “Robotlar ve Akıllı Sistemler” konusunda uzmanlaşan üniversite kapsamındaki vizyonuna uygun şekilde ele alındığını ve özellikle sanayide otomotiv yedek parça üretim hatlarındaki gazaltı kaynak robotlarına yönelik olarak geliştirildiğini söyledi.

Gaz altı kaynak robotlarındaki belirsiz duruşların önüne geçilecek

Gazaltı kaynak robotlarında üretim hatalarının kaynak işlemleri sırasında meydana geldiğini ifade eden Doç. Dr. Bayrak, bu hataların, genellikle gaz altı kaynak prosesinin karmaşıklığından, malzemelerin özelliklerinden veya öngörülemeyen otomasyon hatalarından kaynaklanabildiğini vurguladı. Kendi projeleri kapsamında gaz altı kaynak hataları tespiti ve sınıflandırması için yapay zekâ temelli yeni bir sistem geliştirdiklerinin altını çizen Bayrak, gaz altı kaynak robotlarındaki belirsiz duruşların önüne geçerek üretimin kesintisiz devam ettirilmesini hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Projede, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Arş. Gör Alper Yılmaz’ın araştırmacı, biri lisans, biri de yüksek lisans öğrencisi olmak üzere iki öğrenci de bursiyer olarak proje ekibinde yer alacak . Proje ile yaygın gaz altı kaynak hatalarının büyük oranda bertaraf edilmesinin hedeflendiğini dile getiren Bayrak, özellikle otomotiv yedek parça üretim hatlarında hatalı parça üretimi ve belirsiz duruşlar nedeni ile yaşanan ekonomik kayıpların önüne geçilmesinin hedeflendiğini de  sözlerine ekledi.

(Bülten)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.