SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu tesis hiç tefriş edilmeden yıkılmayı bekliyor

Türkiye’de bürokratik oligarşiye örnek bir yıkım Uludağ’da gerçekleşecek. İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdarelere Hizmet Götürme Bi

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2013 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2013 12:52
https://sehirmedya.com/
Bu tesis hiç tefriş edilmeden yıkılmayı bekliyor
Türkiye’de bürokratik oligarşiye örnek bir yıkım Uludağ’da gerçekleşecek. İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdarelere Hizmet Götürme Birliği tarafından 6 valiliğin bürokratlarının eğitim almaları için Uludağ’da inşa ettirilen bir tesis, içerisi hiç tefriş edilip kullanılmadan yıkılacak. Bayındırlık keşif rakamları ile 7 milyon liraya mal olan tesis, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Uludağ Milli Parklar bürokratlarının ilgisizliği sebebiyle yıkılmakla karşı karşıya.
Bursa Valiliği görevine başlayan Münir Karaloğlu, Uludağ’ın meselelerini incelemek için dağa hizmet götüren bürokratlar ve otelcilerle toplantı yaptı. Oteller bölgesindeki incelemeleri sırasında polis evinin yan tarafında 8 yıldır tefriş edilip hizmete alınamayan binanın durumu gündeme geldi. Yeni Vali Münir Karaloğlu, binanın hukuki durumunu sordu. Uludağ Milli Parkı’ndan sorumlu Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör, binanın son imar planında yıkılması kararlaştırılan 13 kamu binası arasında değerlendirildiğini belirtti. Hiç kullanılmayan binanın, Uludağ 1. Gelişim Bölgesi İmar Planında otopark alanı olarak gösterildiğini ve tahsis belgesinin de bakanlık tarafından iptal edildiğini anlatan Bölge Müdürü Güngör, dolayısıyla hiç kullanılmamış tesisin yıkılması gerektiğini belirtti. Uludağ’da yıkılan ilk binaların Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait DSİ ve Uludağ Milli Park tesisleri olduğunu da hatırlatan Yahya Güngör, tahsisi iptal edilen ODTÜ Tesisleri gibi bazı binaların da yıkım beklediğini sözlerine ekledi.
Vali Münir Karaloğlu, çatısından su almayan ve sağlam olan binanın iç sıvalarının ve tesisatlarının bitirilip sadece tefrişinin gerektiğini duyunca, binanın bir otel işletmesine kiralanabileceğini söyledi. Danıştay’da onanmayı bekleyen imar planına aykırı olduğu için yıkılması düşünülen 7 milyon liralık milli servetin heba olmasına gönlü elvermeyen Vali Karaloğlu, hemen yan tarafta Bursa İl Özel İdaresi'ne tahsisli alanın binanın olduğu yerle takas edilerek, yeni yapılması planlanan otoparkın oteller camiinin yanına inşa edilmesini tavsiye etti. Bürokratların bu mesele ile imar planı çalışması sırasında ilgilenmediklerinin anlaşıldığını kaydeden Vali Karaloğlu, “Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ankara’da masa başında Uludağ’ı görmeden bir imar planı çiziyor. Bu hiç kullanılmamış binanın yerine otopark gösterilmesi, planın yerinde incelenmeden, iyi niyetle düşünülmeden hazırlandığını gösteriyor. Benim kanaatim, yer takası ile yeni yapılacak otoparkın trafik için de uygun girişi olan ve eğimden dolayı bir kat kazanılabilen caminin yanındaki Bursa İl Özel İdaresi'ne ait alana yapılmasıdır” diye konuştu.
Birkaç valinin ve Orman Bakanlığı bürokratlarının ilgilenmediği meseleyi yeni vali Münir Karaloğlu’nun çözebileceği yerel bürokratlar arasında tartışma konusu oldu. Bürokratlar, hiç kullanılmamış tesisi kurtarmak için Uludağ'daki imar planının şehirlerde olduğu gibi tadil edilebileceğini söyledi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.