SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir’den Türkyılmaz’a belediyecilik dersi: Lafı bırak çöpleri topla!

Mudanya’yı son sekiz yıldır adeta hizmetsizlikten harabe haline getiren CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın sinekli algı operasyonuna Büyükşehir Belediyesi adeta belediyecilik dersi ile yanıt verdi. Tüm uyarılara rağmen sakatatların usulüne uygun gömülmeyip, çöp konteynerlerine atılması ve çöplerin de Mudanya Belediyesi tarafından zamanında toplanmamasının ilçede karasinek artışına yol açtığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2022 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2022 20:34
https://sehirmedya.com/
Büyükşehir’den Türkyılmaz’a belediyecilik dersi:  Lafı bırak çöpleri topla!

Göreve geldiği günden beri hizmet yerine kavga ve polemiklerle gündemi meşgul eden CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın ilçede artan karasineklerle ilgili oluşturmaya çalıştığı algı operasyonuna Büyükşehir Belediyesi adeta tokat gibi cevap verdi. Sosyal medya hesabından artan karasinek ve sivrisinek papülasyonuna karşı Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırıp yetkinin Büyükşehir’de olduğu mesajını veren Türkyılmaz, kendi hata ve ihmallerini bu şekilde kapatmaya çalıştı. 


ÇÖPLER ALINMADI, ATIKLAR BERTARAF EDİLMEDİ
Büyükşehir Belediyesi sert bir açıklama ile Hayri Türkyılmaz’a cevap verdi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Mudanya'da kurban atıklarının bulunduğu çöp konteynerlerini zamanında boşaltmayan, ruhsatını kendisinin verdiği kurban pazarını temizlemeyip, karasinek üremesinin yolunu açan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu yıl da sosyal medyadan ‘sinekle mücadele Büyükşehir'in görevi’ diye paylaşım yaparak, kendi ihmalinin üzerini örtmeye çalıştı” ifadeleri kullanıldı.


SİNEKLE MÜCADELE ARALIKSIZ SÜRÜYOR
Bursa'nın 17 ilçesinde 231 ilaçlama personeli ile 343 araç ve ekipmanla sinekle mücadele çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü bildiren Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince de çalışmalarına kesintisiz devam ettiğini açıkladı. Özellikle Kurban Bayramı öncesinde, kurban atıklarının karasinek üremesine yol açacağı bu nedenle de atıkların çöp konteynerlerine atılması yerine usulüne uygun gömülmesi gerektiği yönündeki uyarıların bu yıl da dikkate alınmadığına dikkatlerin çekildiği açıklamada, “Sakatatların açık alanlarda bırakılması, ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan kurban satış ve kesim yerlerinin bazı ilçelerde temizlenmemesi ve çöplerin zamanında toplanmaması yüzünden Bursa genelinde karasinek çoğaldı” denildi. 


YİNE ALGI OPERASYONU
Gerek vatandaşların ihmali, gerekse ilçe belediyelerinin görevlerini zamanında yapmamasının yol açtığı karasinekle mücadele çalışmaları aralıksız devam ederken, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kendi sorumluluk alanında bulunan işleri yapmak yerine yine sosyal medya üzerinden algı oluşturmaya çalıştı. Türkyılmaz, sosyal medya hesabından "sinekle mücadele Büyükşehir'in görevi" şeklindeki paylaşımlarla hedef şaşırtmayı seçerken, ruhsatını kendisinin verdiği kurban pazarının bile hala temizlenmediği fotoğraflarla belgelendi. İlçe genelindeki çöp konteynerlerinin birçoğunda kurban atıklarına rastlanırken, bu atıkların da zamanında toplanmadığı gözlendi. 


MÜCADELE SÜRÜYOR
Bu arada Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya özelinde 14 personel, 6 adet ilaçlama aracı, 4 adet PLV, 4 adet sivrisinek ULV'si, 1 adet karasinek ULV'si, 1 adet mist blower ve 10 adet sırt pompası olmak üzere toplamda 20 adet ilaçlama ekipmanı ile çalışmalarına kesintisiz devam ettiği bildirildi. Belediyeden yapılan açıklamada, “Mudanya bölgesinde 3 bin 600 adet sivrisinek üreme noktası bulunurken, üreme noktalarının tamamına Mart ayından itibaren 18 günlük periyotlar halinde 6 tur ilaçlama yapıldı. Temizliği ilçe belediyesine ait olan fakat temizlenmeyen konteynerler, diplerinde biriken tortu nedeniyle ciddi bir karasinek üreme kaynağı olduğundan ilaçlamaları her gün aksatılmadan yapılıyor. Karasinek üremesini engellemek amacıyla gübrelik alanların tamamı larvasit ilaçlarla 6 tur ilaçlandı.” denildi. 


RUHSATINI KENDİ VERDİ, TEMİZLİĞİNİ YAPMADI
Açıklamada ayrıca, “Düzensiz ve kontrolsüz dökülen Tirilye, Göynüklü, Bademli, Hasköy, Mürsel'deki tüm gübrelik alanlara 15 günde bir uçkun ve rezidüel (kalıcı) uygulamalar yapılıyor. 36 adet köye haftada bir gün karasinek ULV aracı, haftada bir gün akşam sivrisinek ULV aracı ile uygulama yapılıyor. Ayrıca ruhsatı ilçe belediyesi tarafından verilen temizliği yapılmayan kurban pazarı, günlük olarak kurban bayramı boyunca ve sonrasında kurban atıkları toplanıp temizlenene kadar ilaçlanıyor” ifadelerine yer verildi.


(Kadir Umut PEHLİVAN)
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.