Darp ve sokaktaki şiddete uygulanan komik cezalar şiddeti körüklüyor: Müzisyene öldüresiye dayak!

Son yıllarda Türkiye’nin dört yanında meydana gelen darp olayları, vatandaşların tepkisini çekerken, komik sayılacak cezalar nedeniyle darp ve şiddet olaylarına her geçen gün yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde bir müzisyenin istek şarkı söylemediği için öldürülmesinin ardından Bursa’da da bir müzisyeni çiftetelli isteğini hemen çalmadı diye öldüresiye dövdüler. 

Ankara'da müzisyen Onur Şener'in istek şarkı çalmadığı gerekçesiyle öldürülmesinin yankıları sürerken, bir istek dehşeti de Bursa'da yaşandı. Bursalı müzisyen Özkan Süslerer'den istek olarak çiftetelli çalmasını isteyen alkollü şahıslar, "bir süre sonra çalacağım" demesine rağmen 44 yaşındaki 3 çocuk babasını öldüresiye dövdü. O anlar güvenlik kamerasına da yansıdı. Müzisyenin 2 telefonu da kırıldı.


10 KİŞİ BİRDEN SALDIRDI
Bursa'da bir eğlence mekanında 10 kişi, istekte bulundukları parçayı 2. kez çalmadığı gerekçesiyle tartıştıkları müzisyen öldüresiye dövdüler. Utanç verici olay Mudanya’ya bağlı Eşkel mahallesindeki bir eğlence mekanında meydana geldi. İddiaya göre, mekana gelen 10 kişilik grup, o sırada sahnede olan müzisyen Özkan Süslerer’den 2. kez aynı parçayı çalmasını istedi. Müzisyen Süslerer ise çiftetelliyi biraz vakit geçtikten sonra tekrar çalacağını belirtti. Bunun üzerine 10 kişilik müzisyenle sözlü olarak tartışmaya başladı, mekan çalışanları ile müşterilerinin araya girmeyi sözlü tartışma sonlandırıldı.


MOLAYA ÇIKMASINI BEKLEDİLER
Saldırganlar, bir süre sahnedeki çalışanların molaya çıkmasını bekledi. Bu esnada Özkan Süslerer’in molaya çıktığını gören 10 kişi arka bahçede yakaladığı müzisyeni öldüresiye dövdü. Olayı gören mekân çalışanları kavgayı tekrar ayırırken, durumu 112 Acil Çağrı Merkez’ine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık görevlileri kaburgası kırılan ve yüzü tanınmayacak hâle gelen Süslerer’i hastaneye sevk ederken, jandarma ekipleri yaşanan olayla ilgili tahkikat başlattı.


“ÖLÜMDEN DÖNDÜM”
Ölümden döndüğünü belirten 3 çocuk babası müzisyen Süslerer, “Oyun havası çalıyorduk. Yaklaşık 10 dakika sonra sanatçının gelmesiyle müziğe ara verdik. Daha sonra yanıma sahnede oyun oynayan müşterilerden biri geldi ve bana aynı parçayı bir kez daha çalmamı söyledi. Tekrar çiftetelli çalmamı istediler. Bende bir müddet sonra tekrar çalacağımı belirttim. Ardından benimle küfürlü konuşmaya başladı. Ben yine sabırlı davranıp bir şey demedim. Sonra bu 10 kişi bana pusu kurdular. Mola yapmamı beklemişler. Mola yapmak için arka bahçeye çıkınca bir anda darp etmeye başladılar. Bir türlü kaçamadım. Kaburgamda kırık ve omzumda çıkık oluştu. 3 gündür işe gidemiyorum. Bu kişilerden şikayetçiyim. 2 telefonum da kırıldı" diye konuştu. Jandarma ekipleri güvenlik kamerasından tespit ettiği zanlıları yakalamak için çalışma başlattı.


KOMİK CEZALAR TIRMANDIRIYOR
Öte yandan darp ve fiziki saldırılara verilen cezaların komik olması ve bu alanda ciddi müeyyidelerin olmaması, bu tür olayların tırmanmasına neden olurken, bu alanda ciddi düzenlemeler yapılması gerekiyor. İnsan bedeninin dokunulmazlığı yasalarla korunması gerekirken, caydırıcı cezaların olmaması her geçen gün benzer olayların kamuoyuna yansımasına ve insanların fiziki şiddete maruz kalmasına yol açıyor. 

İhlas Haber Ajansı ( İHA )

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2022, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19