SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilikte “Oda”ya takılan çiftçiye müjde!

Üye kayıtlarını usule uygun yapmayan Yenişehir Ziraat Odası’nın hatası yüzünden gününde emekli olamayan çiftçinin sorunu çözüldü. Emeklilik prim gün sayısında odanın değil, tarım ve orman müdürlüğünün kayıtlarının esas alınacağına dair genelge Bursa’ya ulaştı.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2024 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2024 13:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Emeklilikte “Oda”ya takılan çiftçiye müjde!

 Cumhur İttifakı’nın MHP Yenişehir İlçe Başkanı Arif Eren ile AK Parti İlçe Başkanı Mehmet İleri, üye defterlerine yıllık noter onayı aldırmayan, yine üye kayıtlarını yönetim kurulu kararıyla yaptırmayan Yenişehir Ziraat Odası yönetiminin ciddi kusuru yüzünden gününde emekli olamayan 5 bini aşkın çiftçinin sorununun tamamen çözüldüğünü açıkladı.
Konuyu ilk kez geçen yıl nisan ayında MHP Grubu olarak TBMM gündemine taşıdıklarını, bu yılın ocak ayında ise Ankara’da SGK Başkanı Dr. Raci Kaya ile bir toplantı yaptıklarını, ardından Bursa Milletvekilleri Fevzi Zırhlıoğlu, Ayhan Salman ve Ahmet Kılıç’ı ziyaret ettiklerini anlatan MHP İlçe Başkanı Arif Eren, “Nihayetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Işıkhan’dan çözüm yöntemiyle ilgili gelecek cevabı beklemeye başladık” dedi.
 
DEVLET KAYDI ESAS ALINACAK
Çözüme giden yolda; SGK’nın ilk olarak Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden gününde emekli olamayan binlerce çiftçinin kayıtlarının talep ettiğini bildiren MHP İlçe Başkanı Arif Eren, şunları söyledi:
“Birlik’ten gönderilen evraklar değerlendirildi ve sorunun idari bir kararla çözümü kararlaştırıldı. Bugün itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çıkarmış olduğu genelge ile bu mağduriyet sona erdi. Buna göre kurum öncelikle Ziraat Odası kayıtlarının genel olarak usulüne uygun olmadığını denetlemeleri vasıtasıyla tespit ettikten sonra daha önce prim borcunu düzenli ödemediği için sigortası durdurulan ve bundan sonrası için geçerli ziraat odası kaydı olmadığından günlerini alamayan çiftçilerimizin sigortalılıkları yeniden başlatıldığı tarihte Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü kaydı bulunması yeterli olacaktır.”
 
ŞÜKÜR MAĞDURİYET GİDERİLDİ
AK Parti İlçe Başkanı Mehmet İleri de Yenişehir Ziraat Odası yönetiminin vakti zamanında yasa ile belirlenen şekle uygun olarak kayıtları düzenlememesi nedeniyle pek çok çiftçinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile sıkıntılar yaşadığını hatırlattı.
“Sırf Ziraat Odasının işini doğru yapmaması nedeniyle emeklilik hakkı kaybetme noktasına gelen çiftçilerimiz oldu” diyen Mehmet İleri, “Bu kusur binlerce çiftçinin sosyal güvenlik hakkından mahrum kalmasına neden oldu. Bunun Anayasa ile korunan sosyal güvenlik hakkının yok sayılması anlamına geldiğini, Cumhur İttifakı olarak her platformda dile getirdik. Şükür ki yoğun uğraşlarımız sonucunda emeklilikte tarım orman müdürlüğünün kayıtlarının dikkate alınacağına dair genelge ile çiftçilerimizin yaşamış olduğu bu mağduriyet ortadan kalkmış oldu” dedi.
 
ERDOĞAN VE BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR
İş bilmezler gibi konunun çözümünde hiçbir dahli olmayanların rol çalmaya çalışıp, kahraman edasıyla ortalıkta dolaştığını dile getiren MHP İlçe Başkanı Arif Eren ile AK Parti İlçe Başkanı Mehmet İleri, konunun ilk defa geçen yıl nisan ayında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin bilgisi dahilinde TBMM gündemine taşındığını hatırlattı.
Yenişehirli çiftçinin iş bilmezlere ve siyasetin pinokyolarına gereken dersi vereceğini vurgulayan Eren ve İleri; çözüme giden yolda süreci geçen yıl nisan ayından beri takip eden Cumhur İttifakı Yenişehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Davut Aydın, AK Parti ve MHP Bursa Milletvekilleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilçe halkı ve mağduriyeti giderilen çiftçiler adına teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.