İhracat devi işçiyi masada bıraktı

İhracat rakamlarında yüzde 44 büyüme kaydederek rekora imza atan Yeşim Tekstil, işçisine yüzde 5 zam önerdi. 7 aydır devam eden görüşmelerde TEKSİF’in yüzde 25 zam talebi kabul edilmeyince 5 bin işçi bu sabah fabrika önünde greve başladı. 

Yeşim Tekstil’de 7 aydır devam eden toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamadı ve işçiler bu sabah greve çıktı. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, Teksif Sendikası (Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikası) yüzde 25’lik zam talebini reddeden fabrika sadece yüzde 5 zam önerisinde bulundu. En son dün yapılan görüşmede de uzlaşma sağlanamayınca TEKSİF grev kararı aldı. Yeşim Tekstil çalışanları bu sabah itibariyle fabrika önünde toplanarak şalter indirdi. 
İŞBAŞI DEĞİL, GREV KARARI
07:00- 15:00 vardiyası çalışan 2 bin civarında işçi, işyerine geldiklerinde servislerinden inerek fabrika önünde greve başladılar. Fabrikada sadece bakım- onarım sorumlusu ona işçiler şalter indirmeden evvel kontrollerini yapmak için çalıştıkları bölümlere girdi. 3 vardiya çalışan fabrikada yaklaşık 5 bin kişi çalışıyor. 
İHRACATTA YÜZDE 44 BÜYÜME
Yeşim Tekstil, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2021 yılı ihracatın 1000 büyük şirketi listesinde genel sıralamada 57. ve sektörel sıralamada ise 6. olmuştu. Firma, 340 milyon 316 bin 558,36 dolarlık ihracat gerçekleştirerek önceki yıla oranla yüzde 44 büyüme ile de adeta rekor kırdı. Yeşim Tekstil ayrıca Uludağ İhracatçıları Birliği (UİB) tarafından düzenlenen İpek Böceği İhracat Ödülleri'nde hem UTİB’in tekstil sektöründe en çok ihracat yapan hem de UHKİB’in hazır giyim ve konfeksiyon sektöründen en çok ihracat yapan firmaları listelerinde ilk sırayı aldı. 
Yeşim Tekstil ayrıca, BTSO tarafından hazırlanan “Bursa’nın 250 Büyük Firması - 2020” araştırmasında Yeşim Grup iki şirketle yer almıştı. Yeşim Satış Mağazaları ve Tekstil Fabrikaları AŞ (YSM) bir önceki yıla göre 3 basamak yükselerek genel sıralamada 13’üncü olurken, Almaxtex Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ de 2 basamak yükselerek 22’nci sırada yer aldı. 
YEŞİM, MISIR’IN DA İHRACAT ŞAMPİYONU
Dünya markalarının üretim ortağı olan Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya, geçtiğimiz yıl Şubat ayında verdiği röportajda 3 yıl üst üste Mısır’ın en büyük hazır giyim-konfeksiyon ihracatçısı olduklarını ve büyümeyi sürdüreceklerini söylemişti. Moldova’daki üretimleri ile Avrupa, Mısır’daki üretimleri ile Amerika pazarına güçlü giriş yapan Yeşim Tekstil, üretime güç katarak yıllardır firmayı büyüten Bursa işçisini masada bıraktı.

(Canan GÜLEÇ)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2022, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19