SON DAKİKA
Hava Durumu

“Nilüfer’de temiz bir yönetim vaad ediyorum”

Yerel seçimler için artık günleri sayıyorum. Sadece 5 gün sonra sandık başında olacağız ve kentlerimizin, yaşadığımız il, ilçe, belde, büyükşehir belediye başkanları için tercihimizi sandığa yansıtacağız. 

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2024 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2024 12:46
Kaynak: Alpaslan YILDIZ
“Nilüfer’de temiz bir yönetim vaad ediyorum”

Oldukça farklı bir seçim süreci yaşandığını herkes kabul ediyor. Çok keyifli bir süreç olduğunu düşünmüyorum ama arada şahane işler yapan isimler var. Bursa’da bu seçim döneminin en iddialı ve en etkili kampanyalarının başında hiç şüphesiz Nilüfer’de Cumhur İttifakı Adayı Celil Çolak’ın “Değiştir” başlıklı kampanyası geliyor. Celil Çolak ve ekibi çok iyi bir iş çıkardılar. Diğerlerinden farklılaşan ama içeriği dolu bir kampanya ile ciddi bir mesafe aldılar. 

Değiştir kampanyasının ilham olduğu yerlerle ilgili bir haberimiz olacak. Sadece yurtiçi değil yurtdışında bile etki eden bir kampanya diyelim şimdilik. Celil Çolak’la seçime 5 gün kala Nilüfer’in kalbinde Nilüfer Belediye Binası önünde buluştuk. Müstakbel Belediye Başkanı nede olsa Çolak. Oldukça keyifli bir sohbetimiz oldu. Biz sorduk o da net cümlelerle yanıtladı. Ortaya seçim öncesi güzel bir çalışma çıktığını söyleyebilirim. Yarından itibaren görüntülü bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız. Ancak mülakatı bekletmiyoruz. 

İşte Celil Çolak’a sorduğumuz sorular ve samimiyetle verdiği cevaplar:

Bu çekimleri Nilüfer Belediyesi’nin önünde yapıyoruz.  Sohbetimize burada başlamak istediniz. Bunun özel bir nedeni var mı?

Önünde durduğumuz bu bina rüşvet ve yolsuzluk zemininde vücuda gelmiştir. 25 yıldır Nilüfer Belediyesi’nde hüküm süren CHP zihniyeti şeffaflık ilkesini gözetmemiş̧, hesap verebilirlik mekanizmalarını işletmemiştir. 

Belediyede görev yapan imar ve ruhsatla ilgili yetkililer bypass edilmiş, belediye başkanı tek bir imzayla rant uğruna imzalar atıyor. Oysaki bir imar ruhsatında bir çok müdürlük görüş bildirmesi ve imza atması gerekiyor. 

Tek bir kişi tarafından atılan bu imzalar Nilüfer’in yeşil alanlarını ortadan kaldırmış, ilçeyi sorunlar yumağına ve betona dönüştürmüştür. 

Ahlaki kirlilik ve yolsuzluklar had safhaya ulaşırken tüm bu olumsuzları yerinde göstermek ve ilçeyi marka şehir haline getirmek amacıyla hayata geçirmeyi amaçladığımız projeleri anlatmak için buradayız. 

Seçimdeki rakibinizin bir belediyecilik geçmişi yok.  Açıkladığı projelerde de hizmete yönelik çok şey göremedik.  Nilüferli bunun farkında mı? Bu aynı zamanda halkı ciddiye almamak anlamına geliyor mu sizce?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor; partimizin, “Hizmet ve Eser Siyaseti” vizyonu, yerel yönetim geleneğine dayanmaktadır. AK Parti, belediyecilikte çığır açmış kadrolar tarafından kurulmuştur.  Muhalefete gelince? Maalesef Nilüfer’in kemikleşmiş alt ve üst yapı sorunlarını çözmeye yönelik, Nilüfer’i Yeni yüzyıl Türkiyesi’ne hazırlayacak hiçbir somut projeleri yok. Dün olduğu gibi bugünde halkımıza yine; “hayal satıyorlar”.   

Sizin de ifade ettiğiniz gibi bu halkı ciddiye almamaktır.  Bursa’mızın ve Nilüferimizin tarihine, kültürüne, dokusuna, ruhuna sahip çıkmamaktır.  

İlçenin sorunlarına göz kapamaktır. 

Biz; “Değiştir Nilüfer” söylemiyle ilçemizde yaşayan her ferdimize, her hanemize sesleniyoruz.  

Nilüfer ayağa kalkacak bu çağrımızı karşılıksız bırakmayacaktır. 

Halkımız sağ duyunun sesine mutlaka ses verecektir.

Rant ve rüşvet çarkından bahsediliyor uzun zamandır Nilüfer için. Siz geldiğinizde bunların tamamını ortadan kaldırıp sorumlulardan hesap sorulacağına yönelik bir taahhütte bulunuyor musunuz?

Bu sorunuza cevabım üstüne basa basa söylüyorum; “Evet taahhütte ediyorum”.  

Nilüfer Belediyesi’ni halkımızın bir emaneti olarak görüyor. Yolsuzluklara, rüşvete, yağmacılığa ve kayırmacılığa asla meydan verilmeyecek. 

Toplum hayatını ve ahlaki değerleri tahrip eden yolsuzluklarla ve yolsuzluk yapanlarla amansız bir şekilde kararlılıkla mücadele edilecek.

Nilüfer’e hizmet edilmesinin önüne set vuran ahlaki kirlilik ve yolsuzluklar önlenecek. Nilüfer’in kaynakları Nilüfer’e harcanacak. 

Yolsuzlukların önlenmesinde etkinliği sağlamak amacıyla denetim sistemi, yapısal ve işlevsel olarak yeniden düzenlenecek. 

Başkaldırının öyküsüdür; “Bir şehirde esen değişim rüzgarları”.  Ben değişebiliyorsam, siz değişebiliyorsanız, Nilüfer de değişir mi? 

Hiçbir şey, insanı ulaşamadığı bir şey karşısında düştüğü çaresizlik kadar öfkelendirmez .  Nilüfer beton yığınları arasında çaresiz... 

Yok olan yeşil alanlar, sorunlar yumağı bir altyapı ve ürettiği kaynakların nereye gittiği belirsiz bir ilçe... 

Doğal olarak insanlarımız öfkeli...

Nilüfer’in içine sürüklendiği bu kötü şartların sorumlusu;

• Kamu yararı değil şahsi kazanç güden, 

• Tercihlerini halktan ve hizmetten yana değil yandaşından ve ranttan yana kullanan, 

• ‘Liyakat nedir..., İstişare nedir..., İşi ehline teslim etmek nedir...’ bilmeyen CHP zihniyetidir. 

Nilüfer’de başlatacağımız; “Değişim Rüzgarıyla” bir çıkış̧ yolu inşa edeceğiz. 

Bu çıkış yolunu inşa etmek, bu şartları iyileştirmek için 31 Mart tarihi, bir milattır... 

Ortaya koyduğumuz vizyon ve marka projelere halkımızın sandık başında bize teveccüh etmesi; bu çıkış yolunun en güçlü adımı olacaktır. 

Sandıkta Cumhur İttifakına ve Celil Çolak’a atılan her oy Nilüfer’de değişim rüzgarlarının esintisi olacaktır.

Sandıkta Cumhur İttifakına ve Celil Çolak’a atılan her oy;  liyakatli belediye başkanı ve işinde ehil ekip demektir. Nilüfer’deki  olumsuz şartları değiştirmek demektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu Yeni Yüzyıl vizyonuna koşmak demektir.  

 Sandıkta Cumhur İttifakına ve Celil Çolak’a atılan her oyla Nilüfer’i Bursa’nın cazibe merkezi, Türkiye’nin marka şehrine adım adım taşımak demektir. 

Nilüfer’e yönelik yapılan yatırımlar ve geleceğe yönelik çalışmaların merkezinde ne olmalı?

Hizmetlerin merkezinde insan olmalıdır... 

Aileler, kadınlar, çocuklar, gençler, engelliler, yaşlıların ve ihtiyaç̧ sahipleri olmalıdır. 

İstihdamdan eğitime, sağlıktan ulaşıma kadar her alanda bu saydığımız toplumsal grupların yönetime katıldığı, belediye hizmetlerinden eşit, adil ve hakkaniyetli bir şekilde yararlanmasına öncelik verilen bir Nilüfer olmalıdır...

Örnek olarak Kadınlar gününde Nilüfer'i Kadın Cumhuriyeti olarak ilan ettik. 

Bundaki amacımız kadınların potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilecekleri sıradışı projelerimizi duyurmaktı. 

Bu projelerimizi sorarsanız; 

• Kadın Girişimci Fonu

• Kadın Sanat Köyü 

• Kadınlar İçin Teknoloji Eğitim Merkezi: 

• Kadın Meclisi 

• Kadınların Güvenlik Merkezi: 

• 7/24 Kadın SOS

• Her Mahalleye Kadınlar İçin Fitness Salonu 


 

Kültürel kimliğimiz şekillenirken, benliğimiz oluşurken şehirler ruhunu üfler ve kulağımıza kendini fısıldar.  O nedenledir ki, bir şehrin sesini kaybetmek, aslında kendimizi kaybetmektir. Kulağınızı Nilüfer’in fısıltısına kabarttığınızda size ne söylüyor?

Benim ilk duyduğum fısıltı çocuklarımız ve gençlerimize yönelik neler yapılacak? Onlar yarınlara  nasıl hazırlanacak? 

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum. Ülkemizi yeni ufuklara taşıyacak olan gençlerdir. Türkiye'nin geleceğinin hangi istikamette yol alacağını gençlerimiz  belirleyecek.  Gençlerimizin heyecanı ve coşkusu bizim rehberimiz olacak. 

Bu amaçla; 

• Nilüfer Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni gençlerimizin hizmetine sunacağız.  

• Genç girişimciler için kurduğumuz kuluçka merkezlerinde finansman, teknoloji, işletme ve pazarlama gibi konularda destekler sunacağız.

• Çocuklara erken yaşta bilimi sevdirecek yeni atölyeler ve bilim merkezleri açacağız.

• Öğrencilerimizin kırtasiye ihtiyacını ücretsiz karşılayacak, servis ücretlerine destek vereceğiz. 

• Her mahallemize 7/24 Kreş ve Bakımevi kuracağız.

• Nilüfer kitap kafelerle buluşturacağız. 

• Nilüfer Eğitim Akademisi’nde finans okur yazarlığından, yapay zekâ ve dijital oyun programlarına kadar bir çok alanda eğitimler vereceğiz. 

• Nilüfer Enderun Mektebi’nde ilçemizdeki tüm okullarda taramalar yaparak zeki ve üstün zekalı öğrencilerimizi tespit ederek en iyi eğitimleri almalarını sağlayacağız.

• İşveren ile İş arayanı bir araya getiren istihdam ofisleri açacağız.

• Yeni iş kurma fikriyle gelen her genç arkadaşımıza 100 Bin TL’ye varan hibe yardımı yapacağız.

• Gençlere sınav kaygısından madde bağımlılığına kadar çeşitli alanlarda psikososyal destek vereceğiz. 

• Gençlerimizi bütün spor dallarında destekleyeceğiz. Spor kulüplerine imkanlarımız ölçüsünde destek sağlayacağız. 

• Engelliler için pozitif ayrımcılık yapacağız.  Engellilere yönelik Özel Eğitim ve Engelsiz Yaşam Merkezi kuracağız. Aileleriyle birlikte tatil yapmalarını sağlamak amacıyla Engelsiz Tatil Köyü’nü hayata geçireceğiz. 

Hepimizin hayali tarihi ve kültürel birikimiyle uyumlu yerleşim alanlarına sahip,  doğaya ve çevreye saygılı bir Nilüfer… Böyle bir şehir nasıl inşa edeceksiniz?

Nilüfer, potansiyelinden aldığı güçle, doğasıyla ve insanlarıyla Bursa’nın en özel ilçesi. Son 20 yılda, dünya da ülkemiz de çok değişti. Ancak üzülerek görüyoruz ki, Nilüfer bu değişime, ayak uyduramadı. 

Nilüfer ‘insan öncelikli, hizmet odaklı’ bir yönetim anlayışına ihtiyaç duyuyor.

Biz buna ‘Gerçek Belediyecilik Vizyonu’ diyoruz...

 ‘Gerçek Belediyecilik Vizyonu’ ile gündelik politikaları bir yana bırakarak, bilimsel verilere dayalı ve şehri tüm paydaşlarıyla bir bütün olarak ele alıp Nilüfer’imizi geleceğe taşımayı amaçlıyoruz. 

Hizmet ve eser siyasetinden taviz verilmeyen, teknolojik ve dijital yaklaşımlardan yararlanarak yenilikçi ve öncü uygulamaların hayata geçireceğiz. 

Yerel hizmetleri, toplumun tüm katmanlarına ayrım gözetmeden ulaştıracağız.

Akıllı teknolojiler ve güncel yönetim yaklaşımlarını harmanlayarak başta ulaşım, trafik ve toplu taşıma olmak üzere problemlerine uygun, sürdürülebilir projelerin hayata geçireceğiz. 

Hizmet ve karar süreçlerinde her daim kamuoyunun talep ve görüşlerine başvuracağız. 

Kamu kaynaklarını adil ve hakkaniyetli dağıtımını sağlayacağız. 

Mimarisi özgün, kimliğini ön plana çıkaran nitelikli kentsel tasarım uygulamalarına imza atacağız. 

Artık Nilüfer’deki hiçbir yeşil alanın gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Nilüfer’de yaşayan tüm vatandaşlarımızın gündelik hayatlarına renk katacak yeni bir yaşam alanıyla parıltılı bir cazibe ve çekim merkezini Nilüfere kazandıracağız.

Öte yandan;

• Nilüfer Kent Meydanı 

• Nilüfer 1923 Cumhuriyet Parkı

• Nilüfer Kongre ve Kültür Merkezi 

• Nilüfer Temiz ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları 

• Nilüfer Tarım Araştırma ve Eğitim Merkezi

• Nilüfer Doğal Yaşam ve Sağlık Köyü

• Nilüfer Kent Tarihi Müzesi

• Nilüfer Çocuk Müzesi 

Bu saydıklarım vizyon projelerimizin başında yer alıyor. 

Nilüfer bu sefer hazır, Nilüfer bu sefer kararlı, Nilüfer bu sefer çok farklı!

Öyle inanıyorum ki 01 Nisan sabahı Nilüfer “Gerçek Belediyecilik” ile buluşacak. 

Şehir estetiği, kimliği ve ruhu olan, geleceği bugünden planlanmış, her bir ferdinin hayat kalitesi ve yaşam standardı yükseltilmiş bir Nilüfer’i, hep birlikte inşa edeceğiz.

CHP’nin tüm belediyelerinde olduğu gibi burada da algı olgunun önünde geçti 25 yıl. Aslında betonlaştırılan bir ilçe var elimizde. Beton Nilüfer’i yeşil Nilüfer’e çevirmek için planınız nedir?

Öncelikle ilçemizde çarpık yapılaşmanın önüne geçeceğiz. 

Yeşil alanların talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz. 

Çayır, mera, su kaynaklarını koruyacak, orman gibi alanlarımızın tarım dışı taleplere kapalı tutacağız. 

Uygun alanları tematik parklarla donatacağız. 

Çevre düzenleme ve aydınlatma çalışmalarıyla yeşiller içerisinde bir Nilüfer’i vücuda getireceğiz. 

Genetik çeşitliliğin sağlanması amacıyla köyleri çevreleyen tarla ve araziler endemik gen bahçelerine dönüştüreceğiz. 

İnşaat ve çevre düzenleme çalışmalarında hafriyatı alınan alanlardaki verimli topraklar rezerv alanlarına taşıyacağız. Buradan ihtiyaç duyulan verimsiz toprakla buluşturulacak. Öte yandan yine bilimsel veriler ışığında toprakların aşılanması suretiyle elde edilecek verimli topraklar, tarım üreticilerimize dağıtacağız. 

Nilüfer’de seçildiğinizde zihinlerden silinecek en önemli kalıplar ne olacak?

Yolsuzluklar çamuruna batmış Nilüfer imajını tamamen ortadan kaldıracağız. 

Tek bir imzayla verilen imar ve ruhsat izinleriyle parasına para katmanın, yandaşını daha da zengin etmenin derdinde değil, Nilüfer Belediyesi’ne ilkeli, hesap verilebilir ve temiz bir yönetim anlayışı hakim kılacağız. 

Nilüfer Belediyesi’ne  rant peşinde koşan değil, “insan öncelikli, hizmet odaklı” bir yönetim anlayışı getireceğiz. 

Türkiye Yüzyılında Nilüfer’i sorunlar yumağı bir ilçe görünümünde değil, marka şehir olarak inşa edeceğiz. 

Nilüfer’in sorunlarının çözümüne yönelik atılacak adımlar günü birlik pansuman yöntemlerle değil, kalıcı ve sürdürülebilir projelerden oluşacak. 

Nilüfer’in daha güçlü daha dirençli daha huzurlu, daha güvenli, daha yeşil olması için ne gerekiyorsa halkımızın tüm katmanlarıyla el ele gönül gönüle birlikte yapacağız. 

Sürdürülebilir politikalarla kendi kendine yeten, kalkınma pratiklerini geliştirmiş, kadim değerler ve kültür sanat etkinlikleriyle adından söz ettiren bir Nilüfer’i hep beraber yükselteceğiz.

(Röportaj - Alpaslan Yıldız)

Kaynak: Alpaslan YILDIZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.