Yenişehir’e cezaevi projesi iptal…

Bursa kamuoyunda tepkiye yol açan Yenişehir’de mera alanına ceza infaz kurumu yapılması yönündeki proje, Adalet Bakanı Abdulhamit tarafından iptal edildi. Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın ve beraberindeki heyet Gül’ü ziyaret ederek konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermesinin ardından cezaevi kararından vazgeçildi. Karar hem Bursa’da hem de Yenişehir’de sevinçle karşılandı.

Yenişehir’e cezaevi projesi iptal…

Yenişehir’de mera arazisine yapılması planlanan cezaevi projesi, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’le yaptığı görüşmenin ardından iptal edildi. Yenişehir’de tepkiye neden olan cezaevi projesinin iptal edildiğini Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın sosyal medya hesabından duyurdu. Aydın, “Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce Karaköy Mahallemizde bulunan mera arazisine ceza infaz kurumu yapılmak istenmekteydi. Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ceza infaz kurumu ilçemize yapılmayacak” ifadelerini kullandı.

TARIMIN KALBİ YENİŞEHİR OVASI

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, birinci sınıf tarım arazisi üzerinde kurulması planlanan cezaevinden vazgeçilmesinin memnuniyetini ifade ederken, ilçenin tarım potansiyeli hakkında da bilgi verdi. Aydın,  Yüzölçümü 785,4 km² olan İlçemizin toplam alanının yaklaşık yarısı tarımsal üretim yapılan arazi konumundadır. Vatandaşlarımızın yüzde 80-90’ı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Tarımın yanı sıra 32.625 büyükbaş, 51.125 küçükbaş hayvan, 564.306 kanatlı hayvan, 1877 büyükbaş hayvan ve 939 küçükbaş hayvan işletmesi ile süt ve süt ürünlerinin üretilmesinde Bursa’mızın önde gelen ilçelerindendir. Bunların yanında sivil ve askeri havaalanın varlığı, hızlı tren projesi, diğer il ve ilçelerle olan bağlantısı düşünüldüğünde Bursa’nın parlayan yıldızlarından olmaya devam etmektedir” dedi.

“SULAMA SİSTEMLERİ BURADAN GEÇİYOR”

Yenişehir’deki tüm tarım alanlarını besleyen Sulama Sistemlerinin Karaköy mera alanından geçtiğine dikkati çeken Aydın, “Aynı zamanda tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Milli Tarım Projesi ile tarımsal potansiyeli yüksek ovalar içinde, yılın dört mevsimi tarım imkanı bulunan Yenişehir ovası Haziran 2017’de, Bursa, İnegöl, Karacabey ile birlikte büyük ova koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Büyük Ova Koruma Alanı ilan edilmesi, şüphesiz tarım topraklarımızın korunması açısından olumlu ve önemli bir gelişmedir. Yüksek Hızlı Tren hattının bu araziden geçmesi, İlçenin Bursa yönünden girişinin kısıtlanacağı ve Üniversitenin de yapılacağı bu bölgenin gelişimi de kapanacaktır” ifadelerini kullandı.

HALKIMIZ BU PROJEYE KARŞI

Bakan Gül’e 71 mahalle muhtarı, sivil toplum kuruluşları, süt ve süt üreticileri birliği, damızlık, koyun ve keçi yetiştirici birlikleri ile kırsal kalkınma kooperatifleri vb. kuruluşları ile ilçe halkımızın tamamı ceza infaz kurumunun yapılmasını istemediğini ileten Davut Aydın, “Ceza infaz kurumu yapılması düşünülen bu alanın, karşısına üniversite yapılması planlanmaktadır. Bu üniversite de eğitim ve öğretim görecek 15 bin öğrencinin sosyolojik ve psikolojik gelişimlerine olumsuz yönde etkisinin olacağı da kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak son günlerde bu saydığımız güzelliklerin yanında Yenişehirimizin Karaköy Mahallesinde bulunan 158 ada, 1 parsele kayıtlı 77.235 m2 ve 159 ada, 1 parselde 378.206 m2 toplamda 455.441.00 m² yüzölçümlü alan üzerine ceza infaz kurumu yapılacağı yönünde üzücü haberler almıştık. Ceza infaz kurumu yapılması ile başta mera vasfının yok olması hayatını ve geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, ülkemizin her bir noktasına taze sebze ve meyve ile et ve süt ürünleri gönderen ilçemizin vatandaşları etkilenecek, belirlenen alana yakın yerde üniversite yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

 İŞTE PROJENİN İPTAL NEDENLERİ

 Davut Aydın, projenin iptal edilme nedenlerini de söyle sıraladı, “İlçemizin arazileri 1. Sınıf Mera Arazisi’dir. Hızlı Tren Hattının Güzergahında bulunmaktadır. Büyük Ova Koruma Projesi’ni kapsamaktadır. DSİ Tarafından Ova Sulama Projesi kapsamında yer altı sulama hatları tamamlanmıştır. Yakın yerde Üniversite Alanı yapılmaktadır. İlçenin Bursa İl Girişi olan karayolu üzerinde bulunmaktadır. Tüm bu sebeplerle ceza infaz kurumu yapılması fikrinin tekrar gözden geçirilmesi, olumsuzlukların önüne geçmek, daha huzurlu bir Yenişehir’de yaşamak adına bu çabadan dönülmesi ve cezaevinin mera arazisine yapılmaması için tüm ilçe başkanlarımız, 71 mahalle muhtarımız, Ziraat Odamız, sivil toplum kuruluşlarımız, süt ve süt üreticileri birliğimiz, damızlık, koyun ve keçi yetiştirici birliklerimiz ile kırsal kalkınma kooperatifleri vb. kuruluşlarımız ile ortak görüş içinde olduğumuzu Bursa Milletvekillerimize aktardık. Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül ile görüşmemiz neticesinde mera arazimize yapılması düşünülen Ceza ve Tevkifevleri projesinin iptal edilerek tarafımıza tebliğ edilmiştir” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Yenişehir’i rahatlatan kararın ardından Belediye Başkanı Davut Aydın, destek verenlere teşekkür etti. Aydın, Adalet Bakanı Abdudülhamit Gül, MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu, Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, AK Parti Bursa Milletvekilleri, TBMM İnsan Hakları komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala ve katkı koyan herkese teşekkür etti. Aydın, “Cumhur İttifakı, Türkiye'yi gelecek bin yıllara taşıma hedefiyle temellenmiş, bekamızı muhafaza ve müdafaa azmiyle ahlaki ve hukuki varlığını temin ve tescil ettirmiştir. Bu ittifak sıradan bir birliktelik, çıkar merkezli bir oluşum, küçük hesaplara tamah ve tevessül eden kaygan ortaklık değildir. Özünde vatan sevgisi, Türk milletine mensubiyet şuuru bulunmaktadır. Cumhurun haysiyeti, Cumhuriyet’in hedefleri, milli ülkülerin hasret ve hevesleri Cumhur İttifakı'nın dokusuna ve doğasına tam manasıyla nüfuz etmiştir. Tüm bu duygu ve düşüncelerimizle Yenişehir’imizde Cumhur İttifakı çatısı altında bir ve beraberiz. Yenişehir menfaatine konu olan siyasi rant peşinde koşup acele yapılan açıklamalar ilçemize zarar vermektedir. Bizler ilk günden itibaren vatandaşımızın yanında olduğumuzu, Yenişehir’i Yenişehirlilerle birlikte yönetmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyun bilgilerine sunuyorum.” dedi.

Alpaslan YILDIZ

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19