Yıldırım’da dönüşüm...

Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi konusunda yerinde ve gönüllü dönüşüm ilkesiyle hareket ettiklerini söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, güvenli ve modern yaşam alanları oluşturduklarını söyledi.

Yıldırım’da dönüşüm...

Birinci derecede deprem kuşağında yer alan Bursa’da riskli yapı stokunu ortadan kaldırmak için yoğun mesai harcayan Yıldırım Belediyesi, kolları sıvayarak 30-40 yıllık depreme dayanıksız binaların olduğu mahallelerde “Gönüllü ve yerinde dönüşüm” projeleri başlattı. Yıldırım Belediyesi’nin Mevlana Mahallesi’nde TOKİ iş birliği ile hayata gerçekleştirdiği dönüşümde çalışmaların yüzde 60’ı tamamlandı. Domino etkisi ile bölgenin dönüşümüne hız kazandıracak ve model oluşturacak Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi 7. ve 8. etaplar olmak üzere 2 bölümde inşa ediliyor. Deprem riski altındaki güvensiz ve sağlıksız konutların yıkılarak, yerine, modern, güvenli ve sağlıklı konutların yapılacağı projede hak sahipleri ile yüzde 100 oranında uzlaşma sağlandı. Rezerv alan kullanılmadan 60 dönümlük alanda hayata geçirilen dönüşüm çerçevesinde toplamda 944 konut yıkılırken, yerine bin 244 konut inşa edilecek.
Zemin üstüne 7 kat olarak planlanan projenin, yerinde ve gönüllü dönüşümün en önemli örneklerinden biri olduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “301 konutun yıkımının tamamlandığı 7. Etap’ta çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Rezerv alan kullanmadan, tamamen eski ve güvensiz yapıları ortadan kaldırarak yerinde gerçekleştirilecek projemize hak sahipleri yüzde 100 destek verdi. Proje tamamen Bursa'nın tarihi kimliğine uygun olacak. 60 dönümlük bir alanda hayata geçirilecek proje ile yoğunluk arttırılmazken, bölgeye yeni sosyal yaşam alanları kazandırılacak. Yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine, 644 konut ve 177 işyerinin yapılacağı 7. Etap’ta kapalı ve açık otopark, yürüyüş yolu, açık sosyal tesis alanı, çocuk oyun yeri ve fitness alanı yer alacak” diye konuştu.
İlçenin dönüşümünde model olacak Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 7’nci etapta çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Başkan Yılmaz, “Mevlana’da ortaya doğru bir model koyduk. Şehir silüetini bozmayan, komşuluk ilişkilerinin devam edeceği, sağlıklı, güvenli yapılar ortaya çıkarıyoruz. Bursa'nın tarihi kimliğine ve geleneksel mimarisine uygun şekilde planlanan proje ile mahalle kültürü ve komşuluk ilişkileri yaşatılacak. Tüm bu yönleriyle ele alındığında Mevlana Kentsel Dönüşüm projesi, binaların dönüşümünden ziyade, vatandaşlarımızın hayat standardını yükselten ve can güvenliğini sağlayan gerçek manalı bir dönüşüm projesidir. Tamamen gönüllülük esasına göre gerçekleştirilen projemizde tek bir kamulaştırma yapmadık. Hak sahibi vatandaşlarımızla görüştük, kavuşacakları yeni yaşamı anlattık. Onların sıkıntılarını dinledik, çözüm ürettik. Vatandaşlarımıza maddi kolaylık sağlamak adına borçlarını 10 yıla kadar vadelendirdik. Vatandaşlarımızın taşınma işlerine yardımcı olup, kira desteği de sağladık. Netice itibariyle 7’nci Etap’ta yüzde 100 oranında uzlaşma sağladık. Herkesin mutlu ve memnun olduğu bir anlaşma çıktı ortaya. Bu yıl sonunda hemşehrilerimize evlerini teslim edeceğiz ve Mevlana’da yeni bir yaşam başlayacak. Yıldırım Belediyesi olarak büyük düşünüyor, büyük dönüşüyoruz” dedi.
Dönüşüme vatandaştan tam not
Mevlana Mahallesi Muhtarı Samet Efe yaptığı konuşmada, “Bakanlığımızın ve belediyemizin destekleriyle Mevlana Mahallesi’nde yerinde dönüşüm çalışması yapıldı. Burada kimse mağdur edilmedi. Hemşehrilerimiz hak edişlerini hakkıyla aldı. Kira yardımları belediyemiz tarafından düzenli yapıldı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” diye konuştu. Mevlana Mahallesi sakinlerinden Muhammed Çır, “Mevlana Mahallesi’ne 89 yılında geldiğimde burası gecekondularla doluydu. Başkanımız ile örnek daireyi gezdik. Çok güzel olmuş. Apartmanlarımız depreme dayanıklı şekilde yapıldı. Allah huzurla yaşamayı nasip etsin hepimize” diye konuştu. Yine Mevlana 7. Etap hak sahiplerinden Kenan Çimen, “Mahallemizdeki binalar 30-40 yıllık binalardı. Yapıların temelleri çürüktü. Belediyemiz ve bakanlığımızın desteğiyle gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ile evlerimiz radye temelle inşa edildi. Binalarımız tünel kalıp ile yapılıyor. Tünel kalıbın sağlamlığını da deprem bölgesinde görmüş olduk. Yapılan binaları da gezdik, gördük. Çok güzel, kullanışlı yapılmış. İnşallah yılsonunda evlerimize geçmiş olacağız. Şu anda oturduğumuz binaların kira yardımları devam ediyor. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” sözlerini aktardı.

İhlas Haber Ajansı ( İHA )

YORUM EKLE
YORUMLAR
By_duayen_16
By_duayen_16 - 7 gün Önce

Hakkaniyetli ve tutumlu olarak insanları gasp etmeden hakkına girmeden yapılan her işten Allah razı olsun rant sağlamak belediyenin çıkarlarını gözeterek insanların cebine el uzatan zihniyet varsa da Allah yedirtmesin.Bursa nin Özellikle yıldırım ilçesinin çok büyük değişime ihtiyacı var hala saçma sapan planlar ve kaçak yapilar türüyor bina izinleri için dosya uzatıp arasına para sıkıştır diyen zihniyetleri duyuyorum çevremde çarpık yapılaşmalar onaysız dünya kadar muteaahit geçinen tayfalar var komple sistemli projeli ve mühendislikle ortak çalışma sistemi geliştirilmeli önüne gelen istediği gibi çimento alıp kafasına göre iş yapmamali dronelerle takip sistemi geliştirilmeli çatı diye altına kaçak yapılan katlar engellenmeli herkes kafasına göre evin içinde duvar kiriş kirmamali

MEVLUT GENÇ
MEVLUT GENÇ - 6 gün Önce

Amasız, fakatsiz, yok rant , o var bu var deyip sureji kimse baltalamasin. herkesin emin olduğu sağlam binalarda yaşama hakkı var. boş sebeplerden insanların güvenle yaşayabilecekleri binalarda mahdum etmesin. başarılar dilerim

Y.Köse
Y.Köse - 6 gün Önce

Neden acaba sadece Mevlana milllet araba yatağı Hacivat tarafları kentsel dönüşüme giriyor. Ama şimdiye kadar gelen hiçbir yıldırım belediye başkanı veya büyükşehir daha eski yapıların bulunduğu merkeze yakın yerleri Altıparmak, namazgah, yeni mahalle, Pınarbaşı, alacahirka,mollaarap ele alın miyor. Ovalar hala doluyor. Dağ yamaclarindakilere ne bir park ne meydan nede kentsel dönüşüm .,..

SIRADAKİ HABER

banner19