Doğal hayata uygun ekolojik evler yapmak peygamber sünnetidir

Peygamberimizin evi ve mescidi sade idi. Mescidin duvarları kerpiçti, üzeri hurma lifleriyle örtülü idi. Ekolojikti. İstese dağları delik deşik ettirip görkemli taştan mescitler ve evler yaptırabilirdi.

Diğer yandan süslü gösterişli ihtiyaca matuf olmayacak büyüklükte ve genişlikte camiler yapmak peygamberimizin sünnetine aykırıdır.

Gösterişli süslü mescitleri yasakladığına dair muhtelif rivayetler de var. Bu tutum peygamberimizin çevreye karşı duyarlılığını gösterir aynı zamanda. Medine ve Taif'te bazı bölgeleri doğal sit alanı ilan etmesi de bu hassasiyetin bir sonucudur.

İbn Hacer el-Askalânî, İmam Azam Ebu Hanife'nin cami ve mescitlerde ilgili fetvalarına yer verir.

1. Camilerin süslenip güzelleştirilmesi namaz kılanı meşgul ediyor ise ittifakla mekruhtur.

2. Süsleme, övünmek ve gösteriş için yapılıyor ise, bu da mekruhtur. Bırakın süslemeyi bu maksatla cami inşa etmek bile mekruhtur.

3. Camiyi sağlam yapma ve bu maksatla kireç kullanmak mubahtır.

4. Mescitleri, halkın mallarını zorla alarak inşa etmek haramdır.

5. Vâkıfın (cami inşası için olmayan) vakıf malı ile cami inşa ettirmesi de haramdır.

Doğal tarımda ürün değerlendirmesi

Doğal tarımcı için tarım yaptığı arazi aynı zamanda onun yaşam alanı olmalıdır. Hasat sonu satamadığı ürünleri değerlendirmesini bilmedir.

Örneğin üzümünü, narını, hurmasını, zeytinini, sütünü taze iken satamadığı zaman o ürünü işleyerek ilave değer katmasını bilmelidir.

Üzüm taze ilken değerinde alıcı bulamadı veya pazara sunmak için vakit yoksa onu kurutmalı veya pekmez yapmalı ya da reçel yapıp satabilmenin yoluna bakmalıdır.

Doğal tarımcı tek bir domatesi zayi etmemeli. Salça yapabilir, kurutabilir, turşu kurabilir. Hem zamanını en verimli şekilde kullanmış olur, hem de ürüne değer katmış olur.

Doğal tarımcının geniş arazilere sahip olması gerekmez. Çok çeşit az miktar esasına dayalı olarak değerli ürünler elde ederek geçim endişesi yaşamaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Semra Kırcalar
Semra Kırcalar - 3 yıl Önce

Doğal yaşam bir bütünlük arzeder. Tarım, mimari, üretim, tüketim, kültür,din.....
Ve en önemlisi de yaratılış özelliklerini koruyabilen sade insan modeliyle.
Görüntü ve çokluk anlayışı değiştikçe herşey rayına oturur inşAllah diyelim

banner19