Doğal tarım nedir ve nasıl yapılır -1

Doğal tarım nedir ve nasıl yapılır -1

Doğal tarım, insanın gereksiz işlem ve müdahalelerinden uzak ekim ve hasat üzerine kurulu tarım yapma yoludur.

Doğal tarım, Allahtan uzaklaşmış ve onun nimetlerine nankörlük eden ve nimetlerini tahrip eden insanlığı, yeniden doğaya Ve doğal hayata çevirme faaliyetidir.

Doğal tarıma, hiç bir şey yapma tarımı da diyebiliriz.

Doğal tarımın insan müdahalesi olan organik tarımdan farklıdır.

Ayrıca Doğal tarım, köy bahçesinde elma armut yetiştirmek değildir.

Doğal tarım atalık tohum kullanarak kazma kürek çalışarak domates yetiştirmek de değildir.

Doğal tarım doğanın işleyişini esas alır. Modern tarım gibi enerji savurganı değildir. 4 koyup 5 almaz. 1 koyup 5 alır. Bir başka ifadeyle en az masrafla verimli tarım yapma yoludur.

Doğal tarımın 4 ana temel ilkesi vardır:

1- Toprak işleme yok

2- Gübre kullanma yok

3- Yabani ot temizliği yok

4- Tarım zehri ve ilaç kullanımı yok

Doğal tarım nedir ve nasıl yapılır -2

Toprak işleme yok

Tarla sürmek günümüz çiftçisi için çok önemli bir iştir. Toprağı pullukla veya başka bir aletle altüst etmek bir çiftçi için en büyük maharettir. Günümüzde bunu yapmayan çiftçi, çiftçi değildir.

Toprağı süren çiftçi bu işlemle toprağı gevşettiğini ve havalandırdığını zanneder. Toprağı sürmek toprağı mahveder.

Toprağın küçük parçalara bölünmesi toprağı homojinize eder, büyük partiküller kaybolur. Suyu görünce cıvıklaşır, kuruyunca sertleşir, hava boşlukları kalmaz, tıpkı hamur yoğurmak gibidir. Toprak önce gevşer biraz kabarır sonra yoğurdukca sıkılaşır ve hava alamaz duruma düşer ve sertleşir. Toprağın 20 cm altında sert bir tabaka oluşur. Bitkilerin kök salmasına engel teşkil eder, daha çok su ve gübre ihtiyacını artırır. Oysa bitkiler 50-60 cm'e kadar kök salma kabiliyetindedir

Toprağı sürmezsek, toprak kendini işler, insanın yardımına ihtiyacı yoktur. Bunun en güzel örneğini ormanlarda görüyoruz. Ağaçlar ve otlar kendiliğinden yetişiyor ve güçlü bir şekilde boy atıyorlar.

 Toprağı işlemek toprak altı canlılara solucanlara, köstebeklere, farelere, kırkayaklara, tesbih böceklerine zarar verir. Onların yuvasını bozar, beslendikleri sapları gömer, altüst yapılan topraklarda gün ışığına çıkan solucanlar aç kalır ve güneş ısısına dayanamaz.

Toprak altı canlıları traktörlerden toprağı daha iyi işlemektedir. Topraktaki bitki saplarını yiyerek onları kompost gübreye çevirmektedir.

Bu canlılar toprakta tüneller açarak toprağı havalandırır, gevşetir, açtıkları tüneller toprağın daha iyi su almasını sağlar.

İyi bir toprakta dönüme 500 kg solucan, 500 kg ise diğer canlılar yaşar. Bu canlılar birer tarım işçisidir. Birden çok görevi başarıyla yerine getirir. Bu canlılar sayesinde toprak sünger gibi gözenekli ve yumuşak olur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyüp Türker
Eyüp Türker - 3 yıl Önce

Güzel bir başlangıç yapmışsınız, inşaAllah fikri ve bedeni emeğiniz karşılık bulur ve sunduğunuz faydalı bilgilerden ve/veya fikirlerden istifade edilir.
Permaculture(Sürdürülebilir tarım)'ın doğal tarımla ilgisi veya benzerlikleri var mıdır?
Doğal tarım nasıl yapılır -2 bölümünde bahsettiğiniz yöntemin faydası sadece hayvanlara ve bitkilere midir, bu yöntem uygulandığında çıkan sonuçlar insana ne gibi faydalar sağlar?

Ali kaz
Ali kaz - 3 yıl Önce

Nasil ekecegiz o zaman?

Kağan Altıbaş
Kağan Altıbaş - 2 yıl Önce

Masanobo Fukuoka nın ekin sapı devrimi adlı kitabını tavsiye ederim.

Kağan Altıbaş
Kağan Altıbaş - 2 yıl Önce

Masanobo Fukuoka nın ekin sapı devrimi adlı kitabını tavsiye ederim.

Leyla guvener
Leyla guvener - 1 yıl Önce

Allah zaten herseyı yerlı yerınde yapmıstır ınsaoglu ne kadar sukretse yıne azdır

banner19