Doğal tarım nedir ve nasıl yapılır-Bölüm 5

5- Zararlı böcek yoktur, kontrolden çıkıp aç kalmış böcek vardır.
Her bir canlının görevi ve bir işlevi vardır. Hiç bir canlı sebepsiz yaratılmamıştır.
İnsanlar bir bitkiye zarar veren her hangi bir canlı görünce hemen harekete geçmekte, o canlıyı yok etmek için öldürücü zehir kullanmaktadır.
Kullanılan zehirler havayı, suyu, toprağı kirletmekte, faydalı gördüğümüz bir çok canlıyı da yok etmektedir. Ayrıca zehirlenen besinler yaşamımızı tehdit etmektedir.
Üzümlere dadanan tilkiyi öldürüyorsun ama bu defa tavşanlar çoğalıyor. Yılanı öldürünce ortalık farelere kalıyor. Denge bozuluyor.
Doğal tarımda Doğaya zarar verecek hiç bir şey kullanılmaz.
Doğa kendi içinde bu işi çözer. Kadife çiçeğinin kokusu domatese gelen zararlıları kaçırır. Yaban arıları bitki kurtlarını yer. Uğur böcekleri yaprak bitlerini yer.
Yaprak biti görür görmez zehir kullanmayın, bekleyin bir kaç güne kalmaz onların kokusunu alan Avcı böcekler gelecektir.
Tabiat kendi terazisini kurar.
Zararlı böcekleri yok ederken faydalı böcekleri de yok ediyoruz.
Özellikle bahçelerde börtü böcek için ağaç altlarında bitki bırakmıyoruz, aç kalan böcekler ağaçlara tırmanıyor, yerdeki otu yemesi gerekirken ağaç yapraklarını yiyor.
Sağlıklı yetişen bitkilere börtü böceklerin zararları kısıtlı olur. Sıfır zayiat diye bir şey yoktur. Yetiştirdiğimiz ürünlerinde börtü böceğin de bir hakkı olduğunu unutmayalım.
Doğal tarım doğal koşullar sağlanırsa verimli olur.
Doğal tarım nedir ve nasıl uygulanır Bölüm:6 
Araziyi iyileştirme süreci
İlk yıl uygulaması
Arazimiz eğimliyse erozyonu önlemek ve yağmur hasadı yapmak için 50 cm genişliğinde 30-50 cm derinliğindeki eğimin dercesine göre 5 metre ile 10 metrede aralığında hendekler açalım.
Arazimiz düz fakat belli noktalarda yağışlardan dolayı gölleme yapıyorsa kanal açarak gölleme yapmasını engelleyelim.
Topraklarımız konvansiyönel tarım uygulamaları nedeniyle çölleştirildi. Bir kısmı da aşırı otlatma nedeniyle yıprandı . Böyle bir araziyi iyileştirmeden doğal tarıma geçersek verim alamayız. Önce toprağı zenginleştirmemiz gerekir.
Mümkün oluyorsa hayvan gübresi ve kompost gübresi atalım. Daha sonra ilk yıla mahsusen toprağı altüst etmeden patlatma çektirerek havalandırıp gevşetelim.
Sert toprakları gevşetmenin ikinci yöntemi Japon turpu gibi yumrulu bitkiler ekmektir. Örneğin Japon turpu yetişince yapraklarını serin ve turpun yumrusu toprak altında kalsın. Toprağınızın hem organik yapısı güçlenir hem yumuşacık olur.
Toprağa yeterli organik gübre verdiysek ilk yıl ekim yapabiliriz. Değilse yeşil gübre için baklagil türü fiğ ekmekte fayda vardır. Çiçek açım döneminde biçip otlarını bir kenara koyalım. Daha sonra ekim yapacağımız ürüne göre fide veya fidansa fiğ saplarını malç olarak kullanalım. Yonca gibi çok yıllıklı derine kök salarak toprağı hem besleyen hem de gevşeten bitki ekimi yapalım. Bahçe kuracaksak bu bizim işimize çok yarayacaktır.
Arazi büyükse mibzerle ekim yapmamız gerekiyorsa ilk defaya mahsus fiğleri biçmeden toprağa karıştıralım. Daha sonra ekim yapalım.
Toprağı iyileştirme sürecinde ve sonrasında toprağı sertleştirici hareketler yapmayalım. Traktör gibi ağır tonajlı makinelerden uzak duralım. Toprak kurumadan toprağa hayvan Ve insan salmayalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELAHATTİN YÜCEL
SELAHATTİN YÜCEL - 3 yıl Önce

Mehmet Bey’i takip ediyoruz. Zehirsiz tarım için tavsiyelerini uyguluyoruz. Teşekkür ederiz.

banner19