Güney Afrika'yı kasırga vurdu; 700 ölü

Güney Afrika ülkelerinden Mozambik, Zimbabve ve Malavi'deki kasırga ve kuvvetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle ölenlerin sayıs

Güney Afrika'yı kasırga vurdu; 700 ölü

Güney Afrika ülkelerinden Mozambik, Zimbabve ve Malavi'deki kasırga ve kuvvetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle ölenlerin sayısı 700'ü geçti.


Güney Afrika kıtasını vuran kasırgada Mozambik Arsa ve Çevre Bakanı Celso Correia, Mozambik'teki Idai kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısının 417'yi geçtiğini açıkladı. Kasırga nedeniyle Zimbabve'de 259, Malavi'de ise 56 kişi hayatını kaybetti. Arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken on binlerce kişiye sıtma ve kolera teşhisi konuldu. Mozambik, Zimbabve ve Malavi'de geçen hafta meydana gelen Idai kasırgası ve sellerden yarısı çocuk olmak üzere 1,7 milyon insan etkilendi. Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, ülkede kasırga ve sel nedeniyle hayatını kaybedenler anısına 3 gün ulusal yas ilan etmişti.


ZİMBABVE’DE ULUSAL YAS


Zimbabve'de etkili olan Idai Kasırgası nedeniyle ölü sayısının 259'a yükseldiği ve ülkede iki günlük ulusal yas ilan edildiği belirtildi. Mozambik’i vurduktan sonra iç bölgelere ilerleyen Idai Kasırgası Zimbabve ve Malavi'de etkisini sürdürüyor. Zimbabve’de geçtiğimiz hafta sonu doğu ve güney kesimlerine şiddetli yağış ve rüzgar getiren kasırgada hayatını kaybedenlerin sayısının 259'a yükseldiği belirtildi. Sivil savunma birimlerinden yapılan açıklamada, 187 kişinin kayıp olduğu 162 kişinin ise yaralandığı ifade edildi. Ülkede dün iki günlük ulusal yas ilan edildiği belirtildi. Kasırgada evi yıkılan Shely Gumbo yaptığı açıklamada, “Evimiz yok oldu. Yiyecek bir yiyeceğimiz bile yok. Çocuklarımız okula gidemiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hükümet her şeyi yapacaklarına söz verdi. Gelip bize yardım etmelerini bekliyoruz" dedi.Joel Chakara da, bölgeden ayrılmak istediğini belirterek, “Burası güvenli değil, kayalar düşmeye devam ediyor. Hala su baskınları var. Bu yüzden burayı tahliye etmenin daha iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Kasırgadan etkilenen bölgede kurtarma çalışmalarına katılan Joshua Sacco da kasırganın olağanüstü olduğunu söyleyerek, “Beklemediğimiz bir şeydi. Sadece burada Chimanimani'de bile yaşadığımız zarar çok büyük. Machongwe ve Ngangu'da ciddi bir can kaybımız oldu. Kurtarma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.  Arama kurtarma çalışmaları sürerken, yerel halktan, şirketlerden, bölgesel hükümetlerden ve uluslararası yardım kuruluşlarından yardımlar gelmeye devam ediyor. Idai Kasırgasının etkili olduğu Mozambik’te 446, Malavi’de ise 56 kişi hayatını kaybetti. (İHA-AA)

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19