Çocuk kaçıran çete fidye olarak bitcoin istedi

Güney Afrika’da 13 yaşında bir çocuğu kaçıran çete, fidye olarak bitcoin istedi.

Güney Afrika’da küçük bir çocuğu kaçıran bir çete, çocuğun ailesinden fidye olarak 120 bin dolar değerinde Bitcoin talep etti.
Güney Afrika’da yaşanan çocuk kaçırma ve fidye isteme olaylarına ne yazık ki alışığız. Fakat yeni bir çocuk kaçırma olayı, her şeyin bir ilki vardır dedirtti. Güney Afrika’nın Mpumalanga vilayetinde yaşanan olayda 13 yaşındaki Katlego Marite’yi kaçıran bir çete, fidye olarak 120 bin dolar değerinde Bitcoin talep etti.

Olay yerine bırakılan ‘’Bu bir kaçırmadır… Çocuğunuzun güvenli bir şekilde serbest kalması için 15 Bitcoin’in aşağıdaki cüzdan adresine ödenmesini talep ediyoruz — pazarlığa kapalı.’’ notu ile çocuklarının kaçırıldığını öğrenen aile, polislerin açıklamasına göre tam bir travma geçiriyor.

Olayın asıl trajik yanı ise çocukları kaçırılan ailenin Bitcoin’in varlığından bile haberdar olmaması. Konu ile ilgili bir açıklama yapan polis sözcüsü Leonard Hlathi, “Bitcoin’in ne olduğunu bile bilmiyorlar. Harap olmuş durumdalar.” dedi.

Çocuğu kaçıran çete, 120 bin dolar değerindeki fidyenin ödenmesi için aileye pazartesi gecesine kadar süre tanıdı ve fidyenin ödenmemesi halinde çocuğu öldürmekle tehdit etti. Harap halde olan aile ise salı günü bir açıklama yaparak çeteden çocuklarını serbest bırakmasını talep etti. (webtekno.com)

İlginizi Çekebilir

Suriyeli muhalifler Esed’in ele geçirdiği İdlib topraklarını geri almaya çalışıyor

Suriyeli askeri muhalifler, son haftalarda Esed rejiminin “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içinde ele geçirdiği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir