SON DAKİKA
Hava Durumu

Macaristan'da 6'lı muhalefet seçimleri yine kaybetti

Macaristan'da Başbakan Orban'ın karşısında 6 parti liderinin oluşturduğu koalisyon hezimeti yaşadı. Başbakan Orban, seçimlerden zaferle ayrıldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2022 09:53
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2022 09:53
https://sehirmedya.com/
Macaristan'da 6'lı muhalefet seçimleri yine kaybetti

Macaristan'da uzun zamandır seçim heyecanı yaşanıyordu.

Ülkede oluşan siyasi dengeler ise, Türkiye'ye benzer bir hal aldı.

Başbakan Viktor Orban'ın iktidarına son vermek isteyen 6 muhalefet lideri bir araya gelerek koalisyon oluşturdu.

Avrupa medyasında, muhalefetin seçimleri kazanacağı yönünde haberler servis etti. Ancak sonuçlar öyle olmadı.

VİKTOR ORBAN YİNE KAZANDI

Yapılan genel seçimi halihazırda hükümette yer alan Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu kazandı.

İLK AÇIKLAMASINDA AVRUPA'YA MESAJ

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede düzenlenen genel seçimleri büyük farkla kazandıklarını belirterek "Çok büyük başarı kazandık. Ay'dan bile görülebilecek bir zafer elde ettik, Brüksel'den görüldüğü kesin." dedi.

ULUSLARARASI DESTEĞE RAĞMEN MUHALEFET HEZİMETİ YAŞADI

Muhalefetin ittifak yapmasına rağmen seçimi kazandıklarını dile getiren Orban, bazı "uluslararası güçler ve kurumların desteğine rağmen" muhalefetin başarısız olduğunu belirtti.

RAKAMLARLA SEÇİM SONUÇLARI

Macaristan Ulusal Seçim Ofisinin (NVI) paylaştığı verilere göre, Başbakan Viktor Orban’ın liderliğindeki Fidesz-KDNP koalisyonu oyların yüzde 53'ünü, Demokratik Koalisyonu (DK), Jobbik, Momentum, Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP), Macaristan Yeşiller Partisi (LMP) ve Macaristan için Diyalog Partisi'nin (PM) oluşturduğu çatı oluşumu "Macaristan için Birlik" oyların yüzde 34'ünü, aşırı sağcı Bizim Ülkemiz (Mi Hazank) ise oyların yüzde 6'sını alarak mecliste temsil hakkı kazandı.

Bu sonuçla 199 sandalyeli mecliste, Fidesz-KDNP koalisyonu 135, Macaristan için Birlik 56 ve aşırı sağcı Mi Hazank ise 7 milletvekili ile temsil hakkı kazandı. Sonuçlara göre 135 milletvekili çıkarmayı başaran Fidesz, 3'te 2'lik çoğunluğu da elde etti.

KATILIM ORANI YÜZDE 68

NVI, seçime katılan oranının yüzde 68 olduğunu açıkladı.

REFERANDUM GEÇERSİZ OLDU

Muhalefet tarafından "homofobik yasa", hükûmet tarafından ise "çocukları koruma yasası" olarak nitelendirilen ve birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin sert tepki gösterdiği, 18 yaşından küçükleri eş cinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik etmeyi" yasaklayan yasal düzenlemeye ilişkin referandum yüzde 50 barajını aşamayarak geçersiz oldu.

Halk oylamasında seçmenlere şu sorular yöneltilmişti:

"Ebeveynlerin rızası olmadan reşit olmayan çocuklara okullarda cinsel yönelim dersleri verilmesini destekliyor musunuz? Reşit olmayan çocuklara cinsiyet değiştirme operasyonu tanıtımı yapılmasını destekliyor musunuz? Çocukların gelişimini etkileyen cinsel içeriklerin herhangi bir kısıtlama olmadan medyada gösterilmesini destekliyor musunuz? Cinsiyet değiştirme tanıtımı yapan görüntülerin medyada yayınlanmasını destekliyor musunuz?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.