Hazır beton son çeyreğe umutlu girdi  

(Batuhan YORULMAZ)

Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) “Hazır Beton Endeksi” 2017 Ekim Ayı Raporu yayınlandı. Raporda yer alan bilgilere göre, hazır Beton Faaliyet Endeksi ekim ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre %0,5’lik artış ile en fazla artış gösteren endeks oldu. Ankete katılan firmaların %48’i ekim ayında satışlarının arttığını belirtirken satışlarında önceki aya göre azalma olduğunu ifade edenlerin oranı %12 oldu. Alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu dile getirenlerin oranı %44 olarak gerçekleşti.

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu sonuçları ile ilgili görüşlerini açıkladı. Işık, Temmuz ve Ağustos ayında yükseldikten sonra, bayram ve sonrasındaki aktif olmayan yaklaşık 10 günlük bir sürecin etkisiyle eylül ayında düşüş gösteren Faaliyet Endeksi’nin Ekim ayında toparlandığına dikkat çekti. Işık, bu veriler doğrultusunda, yılın 3. çeyreğinde inşaat sektörünün önemli bir performans sergileyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Yavuz Işık şu değerlendirmelerde bulundu: “Ekim ayı Faaliyet Endeksi değeri, bu yılın son çeyreğine inşaat sektörünün nasıl başladığını göstermesi açısından önemlidir. Buna göre son çeyreğe inşaat sektörü hareketli girmiştir. 3. çeyrekte yeni konut satışlarında Türkiye’nin 180 bin konut ile rekor kırdıktan sonra 4. çeyreğe de aynı ivme ile girmesi, beklenenin aksine inşaat sektöründe durgunluk yaşanmadığını ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün yılın geri kalan kısmında performansını belirleyecek olan en temel unsur, konut maliyetlerinde ortaya çıkan önemli miktardaki artışın sektördeki talebi nasıl etkileyeceği meselesidir.”

İlginizi Çekebilir

Yenişehir’de üreticiler maliyeti çıkaramayınca kirazlar dalında kaldı

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde meyveler para yapmayınca dalında kaldı. Üreticiler çareyi meyve bahçelerini sökmekte buldu. Ziraat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir