ASELSAN mühendisinden FETÖ itirafı

ASELSAN'daki FETÖ yapılanmasında gözaltına alınıp itirafçı olan mühendis Alper G, "ASELSAN'da çalışanlardan çoğu oruç tutmaz, cumala

ASELSAN mühendisinden FETÖ itirafı

ASELSAN'daki FETÖ yapılanmasında gözaltına alınıp itirafçı olan mühendis Alper G, "ASELSAN'da çalışanlardan çoğu oruç tutmaz, cumalara gitmez, sen de göze batmamak için oruç tutma, cumalara gitme" talimatı verdiğini söyledi.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ASELSAN'daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında gözaltına alınan sistem mühendisi Alper G, savcılıktaki sorgusunda etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirtip itirafçı oldu ve örgüte ilişkin bildiklerini anlattı. Sistem Mühendisliği Direktörlüğünde kıdemli uzman sistem mühendisi olarak görev yaptığını anlatan Alper G, ortaokulu FETÖ ile irtibatlı Melih Kolejinde tamamladığını, 2001'de Ankara Fen Lisesini kazandığını, lise son sınıfta üniversite sınavına hazırlık amacıyla Ankara Kızılay'da bulunan örgüte ait Maltepe Dershanesine gittiğini söyledi. Türkiye 17'ncisi olarak Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazandığını, eğitimi boyunca üniversitenin çeşitli yurtlarında kaldığını dile getiren Alper G, üniversite son sınıfta ocak-haziran 2009 döneminde ASELSAN'da aday mühendis olarak görev yaptığını belirtti. Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesinde gömülü sistemler alanında yüksek lisans yaptığını kaydeden Alper G, 2011'de Türkiye ve ASELSAN'da daha önce aday mühendis olarak bulunduğu Elektronik Tasarım Müdürlüğünde mühendis olarak çalışmaya başladığını ifade etti.

Eski tip bir telefonla görüşmüşler


2015'te ASELSAN'da Sistem Mühendisliği Direktörlüğüne geçtiğini, gözaltına alınıncaya kadar kıdemli uzman sistem mühendisi unvanıyla bu birimde görev yaptığını anlatan Alper G, örgütle tanışmasına ilişkin şu bilgileri verdi: "Ankara Fen Lisesinde dersler ve sınavlar konusunda bana yardımcı olacağını söyleyen B.G. ile zaman zaman buluşup sosyal etkinlikler yapardık. Lise yıllarında bu şahsın yapıyla bağının olduğunu bilmiyordum. Üniversite birinci sınıfta isminin Metin olduğunu bildiğim, Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü'nde okuyan bir kişi, B.G'nin selamıyla gelip, Bilkent Üniversitesinde öğrenim gören arkadaşlarla zaman zaman toplandıklarını, çay içip sohbet ettiklerini söyleyerek beni toplantıya davet etti. Ayda bir yapılan sohbet toplantılarına katıldım. Hatırladığım kadarıyla bu toplantılara benimle aynı bölümde okuyan, soyadını bilmediğim F.B. ile A.N. ve matematik bölümünde okuyan M.E. de katıldı. Üniversite hayatımız boyunca Metin ile Gökhan isimli şahıslar sohbet abiliğimizi yaptı. Toplantılarda Fetullah Gülen cemaatine mensup yazarların kitaplarından dini konular okundu, katılımcılara kitapta geçen konularla ilgili sohbet yapıldı."

Eşinin başını açmasını istemişler


Alper G, 2012'ye kadar görüştüğü Ali İhsan D'nin, eşine başını açması için baskı yaptığını, kendisine de "ASELSAN'da çalışanlardan çoğu oruç tutmaz, cumalara gitmez, sen de göze batmamak için oruç tutma, cumalara gitme." talimatı verdiğini söyledi. Bu baskılar nedeniyle eşinin de talebi üzerine Ali İhsan D. ile görüşmeyi kestiğini anlatan Alper G, bir süre sonra ikametgahına gelerek kendini "Ali" olarak tanıtıp öğretmen olduğunu söyleyen kişi tarafından yeniden toplantılara çağrıldığını kaydetti. 2012 sonlarına doğru kendisini "Mete" olarak tanıtan kişinin, bir önceki sohbet abisinin selamıyla arayarak görüşme talep ettiğini dile getiren Alper G, bu kişiyle 2013'e kadar zaman zaman görüştüğünü, 17-25 Aralık sürecinde fikir ayrılığına düşerek görüşmeyi kestiğini savundu. Adını verdiği kişileri fotoğraflarından teşhis eden ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Alper G, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. (AA)

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19