SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Soylu'dan Sedat Peker açıklaması: Operasyon emrini veren bizzat benim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in ithamlarına yanıt verdi, "Operasyon emrini veren bizzat benim" dedi. Soylu, koruma polisinin kendinden 1,5 sene önce verildiğini, kendi döneminde kaldırıldığını da açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2021 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2021 11:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
Bakan Soylu'dan Sedat Peker açıklaması: Operasyon emrini veren bizzat benim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan, Koordinatör Yardımcısı Aysun Torun Orhan ve TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in sorularını TRT Haber ekranlarında yanıtladı.

Bakan Soylu programda, suç örgütü lideri Sedat Peker'in ithamlarına yanıt verdi, "Burada uluslararası bir operasyon var, hedef Türk Devleti" dedi:

"Bu operasyonları ben başlattım"

"Bu operasyonun nasıl, hangi ayaklar tarafından yönetildiğini net bir şekilde ifade ettim. Devlet Süleyman Soylu ile kaim değildir. Bu devlet suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı, ihanet edenle asi olanı, tabi olanı en iyi bilen anlayışa sahiptir. Devlet alır, getirir, adalete teslim eder. Bu bir operasyondur, bu operasyon devam ediyor. Hayatımda en nefret ettiğim mafya tipi örgütlenmelerdir. Bunlarla mücadele etmek bizim namusumuzdur. Bu operasyonları ben başlattım. 1,5 yıl duran bir operasyonu harekete geçiren benim. Babamızın oğlu olsa bu ülkede mafya tipi örgütlenme yapıları üzerinden haksızlık yapana hayat hakkı tanımayız."

Bakan Soylu, Peker'e koruma polisi tahsis ettiği iddiasını da yalanladı:

"Koruma benden 1,5 yıl önce verilmiş. Benim zamanımda alınmıştır. Bu kadar açıktır. Bütün bu tartışmaların hepsi suyu bulandırmaya yöneliktir. Devlet dönem dönem koruma verir. Bugün Kobani davasında yargılananlarda da koruma var. Bir maraza çıkmasın, provokasyonla karşı karşıya kalınmasın diye bunlar yapılır. Eve yapılan operasyonda onlarca kadın polis vardı. Bir kurguyla karşı karşıyayız. Karısının iç çamaşırına sığınan acizler. Birinci ve ikinci videoyu izledim, hedef Türkiye."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hadi ve Süleyman Özışık yıllardır tanıdığım insanlar" 

"Anlıyorum ki ben uzun zamandan beri organize suç şebekesi liderinin hedefindeyim. Akrabalarım, gazeteciler, peki benimle temas edebilmiş mi? Hayır. Onlar benim yıllardan beri tanıdığım insanlar. Sayın Çiller zamanında İstanbul medyasında etkinliğim söz konusuydu. Hadi Bey'i Günaydın gazetesindeki fotoğrafçılığımdan tanırım.

Babam İstanbul'da siyaset yapıyordu. Kimse babamın eteklerinin altına giremez. Adalet Partili kadroların içerisinde namuslu adamların içindedir babam. Nasıl bir adam olduğunu, kimleri tokatladığını, hayatı boyunca tek doğrusu olduğunu herkes bilir. 1980 öncesi evin bodrumunda bomba var mı yok mu diye evden çıkmazdık. 

(Sedat Peker'le ara buluculuk iddiası) Benim haberimin olması idam edilmem anlamına gelir. Böyle bir şey olabilir mi? Keklemişler, ben ne yapayım. Kim keklediyse hesabını oradan sorsun. Ayda kime 10 bin dolar para gönderiyorsa siyasetçiye ona sorsun. Yanlışlıkla yazdıkları bir yere düşmüş."

"Faruk Fatih Özer'in nerede olduğunu biliyoruz"

"Soruşturma esaslı yürüyor. Bizim kanaatimiz Arnavutlukta'dır. Başka bir ülkeye geçtiği konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Nerede olduğunu biliyoruz, alacağız inşallah. Operasyonumuz devam ediyor."

"Muhalefet HDP'ye 2 bakanlık vermeyi planlıyor"

"Mesele sadece bakanlık değil, başka meseleler de var. Kandil ve uzantıları Bakanlıklarda da adamları olsun istiyor. 2 bakanlık. Yaklaşık 6-7 aydır pişiyor. Birisi başkan yardımcılığı, diğeri de Kültür ve Turizm Bakanlığı."

"Türkiye içinde 260 terörist kaldı"

"Bugün Türkiye'de kalan terörist sayısı 260. Beytüşşebap'ta ise 4 terörist daha etkisiz hale getirildi. Bundan 5 yıl önce Türkiye'de her gün bir patlama vardı. Şimdi bunların önüne geçtik. Bunu çekemiyorlar. Netanyahu ile Sayın Cumhurbaşkanımızın benzetilmesinin altında tamamen bu vardır. Türkiye burada bambaşka bir ivme yakaladı. Bütün bunlar yapılırken siyaseti elemanlaştırmışlar. Siyaset elemanlaşamaz. Siyaset kutsal bir şeydir, siyaset milletin emanetinin sözcüsüdür, tarihin sözcüsüdür."

"Bataklık operasyonunun içinde FETÖ var"

"Bataklık operasyonunun içinde FETÖ var ve buna ulaştık. 2 uyuşturucu baronunu yakaladıkBataklık operasyonu içerisinde biraz önce resmi çıkanlar da var. Şimdi Kılıçdaroğlu diyor ki, 'Kolombiya'dan şu kirli bilgi rotasını getirir misiniz?' diyor. Bunun nasıl büyük bir baron olduğunu anlatırsam herkesin aklı şaşar. 'Kolombiya'dan Türkiye'ye gelen' dedi Kılıçdaroğlu. Bunu kim söylemiş? FETÖ firarisi Cevheri Güven söylemiş. FETÖ'cülerin kaynağına binen bir ana muhalefet lideri olur mu? Bunu burada söylüyorum; bırakın bu ülkeye ihanet etmeyi, işimi yapamadığımı düşündüğüm an, 1 dakika koltukta kalan namussuzdur."

"HDP'den seçilen bir milletvekili bu operasyonun içinde"

"25 Şubat'ta 13 ton kokain yakalandı. Nerede? Hamburg'da. Şansölye Merkel bu kokainin sahipleridir mi diyeceğiz? Tam tersine 'Yakaladınız, tebrik ediyoruz' dedik. FETÖ'cülerin kayığına binen bir ana muhalefet başkanı olur mu? Organize suç örgütlerinin emrinde bir ana muhalefet başkanı olur mu? Özgür Özel'in suçlamaları var. Ben sistemi ifade etmek istiyorum. HDP'den seçilen bir milletvekili bu operasyonun içinde. Bizim görevimiz dibine kadar gidip bu meselenin esas sahibini bulmak. Bulduğumuz zaman ilan ediyoruz zaten. Bizim kadar dünya ile ortak çalışan başka bir ülke söz konusu değil. Özgür Özel bu açıklamayı saat kaçta yapıyor, video saat kaçta çıkıyor? Türkiye ana muhalefet partisi genel başkanının sistemine kadar oturmuş ve onu 'speaker' haline getirmiş bir operasyonla karşı karşıyayız. Grup başkan vekili çıkıyor, orada böyle bir kaset çıkıyor, bilginiz olsun diyor. Her şeyi kurgulamışlar.

15 Temmuz'dan bugüne kadar toplam 41 operasyonda 30 ulusal çete çökertildi. Dünyanın en tehlikeli mafya örgütlerini Türkiye'ye saldılar. Yakaladığımız 14 önemli mafyayı ülkelerine gönderdik. Türkiye'yi bunlardan temizledik."

"Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu ile mücadelesini biz veriyoruz"

"Türkiye'ye göz koyanlar sadece dışarıda değil. İçeride de bunların şakşakçıları, iş birlikçileri var. Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu ile mücadelesini biz veriyoruz. Bu mücadelesinde Avrupa, Türkiye'yi her raporunda tebrik eder. Biz uyuşturucuda hem hedef hem transit ülkeyiz. 3 eroin rotası; birisi kuzey, birisi Balkan, biri de aşağıdan Afrika üzerinden Akdeniz'den güney rotası. Biz bu 3 rotadan birisinde olmamıza rağmen Avrupa'nın yüzde 60, bazen 75 eroinini biz yakalarız. Dünyanın uyuşturucu ile mücadele eden bir numaralı ülkesi Türkiye."

"Mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldırmak istiyoruz"

"Süreç boyunca sağlık sistemimiz hiçbir zaman alarm vermedi. Aldığımız tedbirlerle vaka sayılarını 63 bin seviyelerinden 11 bin seviyelerine düşürdük. Bu süreci yönetebiliyoruz. Bizim geçişlerimizin de tedbirli olması lazım. Vatandaşlarımız da bu süreçte birçok fedakarlık ortaya koydu. 1 Haziran'dan itibaren daha rahatlayacağımıza inanıyorum. Niyetimiz mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldırabilmek. Aşılamada ivmeyi yakaladığımız zaman rahat bir adım atacağız. Birinci aşılama bitti, ikinci aşılamada önemli bir noktaya geldik, devam ediyoruz."

"Toplu taşıma işini bu dönemde beceremedik"

"Toplu taşıma, problem. Biz onun için 65 yaşa 'Toplu taşımaya binmeyin, istediğiniz gibi yürürsünüz, gençler toplu taşımaya binmeyin' dedik. 'Zaten toplu taşımaya zorunlu olarak binenler var, orayı sıkış sıkış bir hale getirmeyin' dedik. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımada bu dönemde çok sıkıntı çektiğimizi söyleyebilirim. Yani yönetemediğimiz alanlardan bir tanesidir toplu taşıma konusu. Mesela şehirler arası taşımacılığı yönetiyoruz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile aldığımız kararları uyguluyoruz ama şehir içi toplu taşımacılıkta yani özellikle büyükşehirlerde belediyelerle iş birliği yapamıyoruz maalesef. Toplu taşıma işini bu dönemde beceremedik. Böyle söyleyeyim. Hakikaten beceremedik, becerilebilirdi."

"Vatandaşımıza yönelik görevini aşan muameleye müsamaha göstermeyiz"

"Bekçilik sistemi Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye'ye emanet ettiği, Türkiye'nin asayişinin başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlayan sistemin adıdır. Birileri korkuyor, 'Nereden çıktı bu bekçi?' diyorlar. Buna yönelik ideolojik bir bakış açısı var. Biz bugün bekçileri Polis Akademisinde eğittik. Toplam 5 aylık eğitim. Yüzde 100'e yakını lise ve üniversite mezunları. Uyuşturucudan her türlü asayişsizliğe, hırsızlığa ve hatta terör meselesine kadar bekçilerimiz görevdedir. Vatandaşımıza yönelik görevini aşan hiçbir muameleye müsamaha göstermeyiz."

"ABD Büyükelçisi randevu istiyor, vermedim"

"Türkiye sağlık sistemi, hastane, üniversiteleriyle 27 Nisan öncesi mi? Hayır, kapasite geliştirmiştir. Atak helikopterinden kendi ürettiğimiz mühimmatlara kadar. Simetrik ve asimetrik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz'un faili bugün nerede? Bugün Cumhurbaşkanımıza antisemitist diye saldıranlar 15 Temmuz'un failini ülkelerinde tutuyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Ben bu sözlerimden dolayı Amerika'dan 2 defa kısıtlama almış bir insanım. ABD Büyükelçisi randevu istiyor, vermedim, vermeyeceğim. Bu ülkeye saygı duymaya başladıkları andan itibaren ancak veririm. Cumhurbaşkanımız var, ne meseleleri varsa görebilirler. Bizim bu konuda bütün vekaletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızdadır. "

Meral Akşener'e tepki

"Türkiye, simetrik ve asimetrik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldı. 15 Temmuz'u kim yaptı, biz mi yaptık? 15 Temmuz'un faili bugün nerede? Bugün Cumhurbaşkanımıza antisemitist diye saldıranlar, 15 Temmuz'un failini kendi ülkelerinde tutuyorlar. Ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri. Biden, Amerika... 15 Temmuz'u biz yapmadık, onların talimatıyla oldu. Bunu hepimiz biliyoruz. Ben bu sözlerimden dolayı iki defa Amerika'dan kısıtlama almış bir insanım. Söylemeye devam ederim. Bir şey daha söyleyeyim, Amerikan büyükelçileriyle görüşmem. O hatayı bir kere yaptım. Randevu vermem. Bu ülkeye saygı duymaya başladıkları andan itibaren ancak veririm. Bu kadar basit, çok net. Sayın Cumhurbaşkanımız var, ne meseleleri varsa görebilirler. Bizim bu konudaki bütün vekaletimiz de her türlü teslimiyetimiz de Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir."

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Akşener'in dediği yakışır mı? Çocukları katleden, öldüren, savunmasız masum insanları ortadan kaldıran, dinimize tasallut eden... Ne yapmış o insanlar yıllardan beri? Sayın Cumhurbaşkanımız ne yapmış? Kaç kişi almış getirmiş de Türkiye'de bakmış? Milyonlarca insana ev sahipliği yapıyoruz. Ben geçen hafta İdlib'deydim. Bir gitsin İdlib'e. Tabi biraz yürek ister. Yüz binlerce, milyonlarca insan orada. Çadırdan aldık. 5 yıldızlı briket evlere yerleştirdik. 50 yıl sonra, 100 yıl sonra o memleketin evlatları diyecek ki 'Bizi öldürüyorlardı, Türkler bize sahip çıktı'. Ne yaptın bu ülkeye de ne ortaya koydunuz da siz Tayyip Erdoğan'ı Netanyahu ile aynı kareye koyuyorsunuz? Gündem değiştirmek için mi? Elinize verilen sipariş mi? Sipariş siyasetinin sona ermesi gerek, Türkiye'de bitmesi gerekir. Niye yükselemiyorlar biliyor musun? Bana sorsanıza, niye sormuyorsunuz CHP'nin oyu kaç diye? Bizi uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlayan Kılıçdaroğlu, sen bir CHP'nin oyuna bak bakalım kaç. Haydi sorsun Kılıçdaroğlu, CHP'liler haydi sorun partinizin oyunu. 20,5-21. Tam 1 yıldır bu bantta gidiyor. 19,5'i de gördük ama telaş var, acele ediyorlar."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.