Depremden saatler sonra hayata tutundular

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen depremde enkaz altında kalan çok sayıda kişi, saatler sonra hayata tutundu.

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17'de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi.

Depremler, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana'da yıkıma yol açtı. 2 bin 921 kişi hayatını kaybetti, 15 bin 834 kişi yaralandı.

Deprem bölgesinde süren arama kurtarma çalışmaları kapsamında, çok sayıda kişi depremden saatler sonra enkazdan çıkarıldı.

17 saat sonra bina enkazından sağ çıkarıldı

Hatay Atatürk Caddesi'nde çalışma yapan Konya İtfaiyesi Arama Kurtarma ekipleri, çöken Saray Apartmanı'nın enkazından ses geldiğini belirledi.

Ekiplerin yaptığı çalışma sonucu yığınların altındaki bir kadına ulaştı.

Depremden 17 saat sonra enkaz altından kurtarılan kadın hastaneye kaldırıldı.

"12 kişiyi kurtardık"

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma Amiri İbrahim Navruz, Türkiye'yi sarsan depremin herkesi üzdüğünü söyledi.

Depremi haber alır almaz itfaiye olarak, 6 araçlık 36 kişilik ekiple Hatay'ın merkezine geldiklerini belirten Navruz, "Öğle vakitlerinden bu yana 12 vatandaşımızı sağ olarak enkaz altından kurtardık." diye konuştu.

Navruz, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından iş makinelerinin ve sosyal yardımların da yola çıktığını dile getirerek, 36 kişilik bir arama-kurtarma ekibinin daha geleceğini ve ellerinde enkaz üzerine çalışabilecek bütün ekipmanların mevcut olduğunu kaydetti.

18 saat sonra kurtarıldı

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Şanlıurfa'da da İpekyol Caddesi'nde yıkılan 6 katlı bir binada ekiplerin arama çalışmaları sürüyor.

Yapılan ortam dinlemesinin ardından enkazın altından yaklaşık 18 saat sonra yaralı olarak çıkarılan bir kişi, bölgedeki sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

9 katlı bina çöktü, enkazdan 20 saat sonra çıkarıldı

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Adıyaman Atatürk Bulvarı'nda 9 katlı binanın çökmesi sonucu enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla çalışma başlatıldı. Ortam dinlemesinin ardından enkazın altından yaklaşık 20 saat sonra yaralı olarak çıkarılan ve isminin Filiz Coşar olduğu öğrenilen kişi, hastaneye kaldırıldı.

3 yaşındaki Miran, 22 saat sonra hayata tutundu

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Malatya kent merkezi Çavuşoğlu Mahallesi'nde 5 katlı bir apartman deprem sonucu yıkıldı. Enkaz altında kalan 3 yaşındaki Miran Tekeş ile 26 yaşındaki Abdullah Uraz Sivas, itfaiye ekipleri tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 22 saat sonra enkaz altında sağ kurtarıldı.

Minik Miran ve Sivas, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından tedavi için Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Şanlıurfa'da ise yıkılan 6 katlı binada, enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla çalışmalar sürüyor.

Ekipler, İpekyol Caddesi'ndeki Osman Ağan Apartmanı'nda Suriye uyruklu Maysem Lokman'a 22 saat sonra ulaştı. Lokman, ambulansla Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Hatay'da 1'i çocuk 4 kişi kurtarıldı

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Hatay'ın İskenderun ilçesi İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi'ndeki binalarda arama kurtarma çalışmaları devam etti.

Sahil Güvenlik ve AFAD koordinasyonundaki GEA İnsani Yardım Arama Kurtarma Derneği ekiplerince yürütülen çalışmalarda, 5 katlı Reşit Apartmanı'nın enkazındaki Mehmet (23) ve kardeşi Hakan Yılmaz Çağan'a (10) saat 03.35 sularında ulaşıldı.

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Ekipler, binanın çevresindeki 5 katlı Yalım Apartmanı'ndaki çalışmalarda 26 yaşındaki Kubilay Özer'e, Akgül Apartmanı'ndaki kurtarma çalışmasında da Nejla Baygül'e aynı saatlerde ulaştı.

Vatandaşların da desteğiyle ambulanslara taşınan yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırıldı.

26 saat sonra gelen kurtuluş

Depremden saatler sonra hayata tutundular

Osmaniye'de yıkılan binalarda enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Ekipler, Esenevler Mahallesi İstasyon Caddesi'nde yıkılan 40 dairenin bulunduğu 10 katlı Bilge Sitesi enkazında 30 yaşındaki Kubilay isimli vatandaşa, yaklaşık 26 saat sonra ulaştı.

Enkazdan çıkarılan yaralı, hastaneye kaldırıldı.

TRT HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19