SON DAKİKA
Hava Durumu

Doktorlar Gazze'deki katliamı "Sessiz Yürüyüş" ile protesto etti

Siyonist işgal rejiminin Gazze'de soykırıma varan katliamlarını protesto etmek amacıyla bir araya gelen çok sayıda doktor, hekim ve sağlık çalışanı, gerçekleştirdikleri "Sessiz Yürüyüş" ile yaşanan zulme dikkati çekti.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 22:15
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2023 22:32
Kaynak: Bülten

Bursa Ulu Camii avlusunda toplanan hekim ve sağlık çalışanları buradan 15 Temmuz Meydanı'na kadar sessizce yürüyerek alanda basın açıklaması düzenledi.

Sessiz yürüyüş, Türkiye'nin on ilinde eş zamanlı olarak başladı.


"İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek hastaneler hedef alınmaktadır"

Hekimler adına basın açıklamasını okuyan İsmail Can, "İşgalci israil'in, Filistin'de on yıllardır devam ettiği sistematik işgal ve zulüm; 7 Ekim'den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmakta ve bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek hastaneler hedef alınmaktadır. Hastanelerde hekimler ve sağlık çalışanları; elektriksiz, ilaçsız, oksijensiz şartlarda tedavi sunmak için destansı bir mücadele vermektedir." dedi.

"Tüm dünyadaki hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz"

Tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmeti sunumu engellendiğini belirten Can, "Hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar hedef değildir, olamaz. Bu saldırılar açık bir savaş suçudur. Üçüncü haftasında buluştuğumuz Sessiz Yürüyüşü, ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaştırmaya kararlıyız. Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Konya, Sivas, Kocaeli, Bursa, Elazığ ve Sakarya'da eş zamanlı olarak yürüyüşümüz gerçekleşiyor. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm dünyadaki hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz." diye belirtti.

"Kanıksamayacağız! Normalleştirmeyeceğiz! Sindirilmeyeceğiz"

Can, "Yaşananlara karşı tepkimizi her şekilde göstermeye kararlıyız. Bu sebeple hekimler olarak tüm meslektaşlarımızı, Gazze'li kardeşlerimize yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığımıza da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanma çağrısında bulunuyoruz. Bugün buraya katılan insanlık, vicdaniyet namına, zulme karşı olduğumuzun göstergesi olarak bir araya gelen hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza teşekkürü borç biliriz. Kanıksamayacağız! Normalleştirmeyeceğiz! Sindirilmeyeceğiz! Sabırla ve azimle, hekimler olarak zulme karşı dur diye haykıranlar olacağız." diye konuştu. 
 

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.