Erdoğan 2019 yılında öldürülen terörist sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu.

Erdoğan 2019 yılında öldürülen terörist sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "Yetkiyi doğrudan milletten alan bir hükümet olarak, yaptıklarımızın hesabını milletimize vermek en başta gelen görevimizdir." dedi.

"Türkiye'nin 2023 yürüyüşü, pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Ülkemize yönelik saldırılar, bu süreçte eşi benzeri görülmemiş şekilde arttı." ifadelerini kullanarak, "Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik. Terör örgütlerine boyun eğmedik. Meydanı darbecilere bırakmadık. Ülkemizin güney sınırları boyunca kuşatılmasına rıza göstermedik. Ekonomik tetikçilere de teslim olmadık." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Türkiye için yazılan senaryolarda 2019 'teslim oluş yılı' öngörülmüştü. Şükürler olsun ki 2019'u yeniden yükseliş yılına dönüştürdük." dedi.

"Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dört gözle Türkiye'nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz." diyerek şöyle konmuştu:

"Bu büyük milletin, şartlar ne olursa olsun istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceğini içeride ve dışarıda herkese göstereceğimiz bir yıla giriyoruz." 

"Yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz"

Erdoğan, "Üretimi, ihracatı, istihdamı güçlendirerek, Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz." ifadelerini kullandı.

"2019 icraat programlarındaki bin 451 eylemin bin 161’ini tamamladık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı icraat programlarında yer alan bin 451 eylemin bin 161’inin tamamladığını kaydetti.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"11'inci Kalkınma Planımız, 2019-2023 dönemini kapsayan orta vadeli yol haritamızdır. 'Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye' şiarıyla hazırladığımız bu planı, yıllık programlar ve çeyrek dönemlik izlemeler vasıtasıyla adım adım uygulayacağız." 

"21 adet yurdu daha hizmete açıyoruz"

"Bu yılın ilk yarısında 13 bin 750 yatak kapasiteli 21 adet yurdun daha hizmete açılacağını belirten Erdoğan, "İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, bu yılın ilk 6 ayında 2 bin ve izleyen dönemde 10 bin adet daha 'Beceri Atölyesi' kurmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mesleki eğitim-öğretim merkezlerini güçlendiriyoruz. Bu okullarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitim-öğretimi alan gençlerimizin, fark derslerini yine aynı yerlerde vererek lise diplomasına sahip olabilmelerinin önünü açıyoruz." dedi.

"Hastanelerimizin toplam yatak sayısını 240 bine çıkarttık"

"Hastanelerimizin toplam yatak sayısını 240 bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkarttık. Doktor sayımızı 92 binden 161 bine yükselttik." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını yapacağız." bilgisini verdi.

"Sağlık turizmi yoluyla ülkemize gelen hasta sayısı 470 bine ulaştı"

Erdoğan, "Sağlık turizmi yoluyla ülkemize gelen hasta sayısı 2019 Kasım sonu itibarıyla yıllık 470 bine ulaştı. Bu sayıyı önce 750 bine, ardından 1,5 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz." dedi. 

Dumansız hava sahası uygulamasında mevzuattaki boşlukları ortadan kaldırarak daha etkin bir mücadele yürütüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ilaç üretimi ve yerli plazmadan kan ürünleri üretiminin 2020'de de gündemlerinin ilk sıralarında yer alacağını söyledi.

Erdoğan, "Yerli ilaç ve plazma üretimi ile yerli cihaz geliştirilmesi konusunda engel çıkartanların yaptıkları, vatana ihanetle eş değerdir." değerlendirmesinde bulundu. 

"Adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalıştıklarını belirti. 

İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladıklarını kaydeden Erdoğan, "Birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, arabuluculuk benzeri idari sulh sistemi ile ilgili de "Bu konudaki hazırlıkları 2019’da tamamladık, inşallah yakında konu Meclis gündemine gelecektir." ifadelerini kullandı. 

"Geçtiğimiz yıl 1250 terörist etkisiz hale getirildi"

Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilerek pek çok eylem engellendi." bilgisini verdi.

Demirtaş'ın yazdığı tiyatro oyunu

Demirtaş'ın yazdığı tiyatro oyunu ile ilgili Erdoğan, "Ülkemizin nereden nereye kimler vasıtasıyla nasıl geldiğini göstermesi bakımından bu çok enteresandır. İnanıyorum ki benim aziz milletim, vakti saati geldiğinde bunlara gereken dersi verecektir." dedi.

"Tek çare alternatif bir su yolu inşa etmektir"

Boğazdaki deniz trafiğini engellemenin hukuki, ekonomik ve sosyal olarak mümkün olmadığını belirten Erdoğan, tek çarenin alternatif bir su yolu inşa etmek olduğunu söyledi.

Erdoğan, İstanbul Havalimanının ilk etabının ikinci fazını da haziran ayında hizmete açmayı planladıklarını kaydetti.

"TÜRKSAT 6A'yı 2021 yılında uzaya fırlatacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk yerli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A'yı bu yıl tamamlayacak ve 2021 yılında uzaya fırlatacağız." dedi.

"Amacımız her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamak"

Erdoğan, "Beş yıl içinde acilen dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutumuz bulunuyor. Amacımız, 100 bini İstanbul'da olmak üzere, her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamak." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19