Kemal'in askeriydi HDP'nin neferi oldu

Yerel seçimlerde HDP ile gizli ittifak kuran CHP İstanbul Büyükşehir Belediyle Başkanı Ekrem İmamoğlu baklayı ağzından çıkardı. İstanbul

Kemal'in askeriydi  HDP'nin neferi oldu
Yerel seçimlerde HDP ile gizli ittifak kuran CHP İstanbul Büyükşehir Belediyle Başkanı Ekrem İmamoğlu baklayı ağzından çıkardı. İstanbul’la ilgilenmek yerine tatil yapmayı tercih eden İmamoğlu, bu kez de Diyarbakır’a giderek terörden alınan belediye başkanlarına destek verdi. İmamoğlu, “Aynı yerde görüyoruz kendimizi” dedi.

Terör örgütünün siyasal kanadı olan ve Kandil’den yönetilen HDP ile kol kola siyasetini sürdüren CHP’de, her geçen gün bu işbirliğinin derinliği de birer birer ortaya çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra belediyede işçi kıyımına giden, yaz boyunca Bodrum’da tatil yapan Ekrem İmamoğlu, bu kez de Diyarbakır’a giderek devletin terörle olan ilişkileri nedeniyle görevden aldığı HDP’lileri ziyaret etti, onlara destek verdi.

“AYNI YERDE GÖRÜYORUZ KENDİMİZİ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü ile bağlantıları ve haklarında devam eden soruşturmalar nedeniyle görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır'da bir araya gelerek, "Burada olmamızın tek sebebi size güç olmak ama daha ötesinde biz fark etmiyor aynı yerde görüyoruz kendimizi" dedi. Mustafa Kemal’in kurduğu cumhuriyete ve onun kurduğu ülkenin askerlerine silah sıkanlarla bir araya gelen ve aynı yerdeyiz diyen İmamoğlu, bir anlamda HDP’nin gösterdiği yarmağa da boyun eğdiğini gösterdi.

İMAMOĞLU İKNA OLMAMIŞ!

Batman'da bir düğüne katılmak üzere Diyarbakır'a eşi Dilek İmamoğlu ile gelen Ekrem İmamoğlu, CHP il binasında düzenlenen basın toplantısında, seçilmiş belediye başkanlarının soyut ve hukukta karşılığı bulunmayan, kamu vicdanını ikna etmekten uzak sebeplerle görevden alınıp, yerlerine kayyum atanmasının gaflet ve dalalet olduğunu savundu. "Seçimle gelenin seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne hukukun üstünlüğü kalır. Vatandaşın sandıktan çıkan iradesi, bir takım makam sahiplerinin, kendi arzularına göre geçerli ya da geçersiz sayabileceği bir irade değildir." diyen İmamoğlu, vatandaşın seçme ve seçilme hakkını özgürce kullanmasının önüne engeller çıkarmanın, demokrasi dışı arayışlar içindeki kesimleri güçlendirmekten başka hiçbir işe yaramayacağını söyledi.

MIZRAKLI VE TÜRK İLE GÖRÜŞTÜ

Daha sonra Yeniköy Mezarlığında eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin mezarını ziyaret eden İmamoğlu, merkez Kayapınar İlçe Belediyesinde İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü ile bağlantıları ve haklarında devam eden soruşturmalar nedeniyle 19 Ağustos'ta görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile bir araya geldi. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Burada olmamızın tek sebebi size güç olmak ama daha ötesinde biz fark etmiyor aynı yerde görüyoruz kendimizi. Efendim bana söylüyorlar, yarın 'sizin belediyenize de' ben kendi adıma hiç kaygı duymam, sizlerin de zerre kadar kaygı duyduğunuzu düşünmüyorum. Duyduğumuz kaygı ülkenin demokrasisine verilen zarar ve bu zarar eğer ülkenin demokrasisine verildiği takdirde biz başka sorunlarımızı çözemeyiz." ifadelerini kullandı.

HDP’LİLERİ ÖVDÜ DEVLETE SAYDIRDI

Demokrasinin güçlenmesini, ülkedeki yerel yönetimdeki başkanların görevlerini iyi yapmak için yarışmasını ve mücadele etmesini istediklerini kaydeden İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ondan sonra inanın bu coğrafyadaki bütün sorunları aşarız. Çok yakın bir zaman diliminde aşarız. Ben buna inanıyorum. Yürekten inanıyorum. O bakımdan ben İstanbul'daki 16 milyon insandan size selam getirdim. O güzel şehrimizin bu ülkenin her yerinden her inançtan her etkin kökenden insanın birleşip buluştuğu İstanbul'dan size selam getirdim. Umut ediyorum bu sıkıntılı günleri aşarız. Umut ederim bu hukuksuzluğa son verirler. Bir an önce bu yanlıştan dönerler. Çünkü bu sürecin ne kendilerine ne iktidarlarına ne de bu ülkeye zerre kadar faydası yoktur. Milletimize yok. O bakımdan diliyor ve umut ediyorum biran önce bu yanlıştan dönsünler. Yani size yapılan haksızlık ülkenin demokrasisine yapılmıştır. Altını böyle çizmek istiyorum. Bizi konuk ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum." (AA)

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2019, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19