MEB duyurdu! Çalışma başlatıldı...

Müjdeyi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu. Binlerce kişi bekliyordu. Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) burslusu olarak yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencilerle ilgili düzenlemeler içeren 1416 sayılı Kanun üzerinde çalışma yürüttüklerini bildirdi.

MEB duyurdu! Çalışma başlatıldı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,Kızılcahamam Eliz Otel'de "Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon  ve Farkındalık Eğitimleri" toplantısına katılarak lisansüstü eğitim için yurt  dışına gönderilecek MEB burslusu katılımcılara hitap etti. Ziya Selçuk, ülkenin çok saygın kurumlarında görev alacak, ülkeyi,  bayrağı daha yükseklere götürecek bir toplulukla beraber olduklarını ifade  ederek, Türkiye'nin insan gücünün çocukların geleceğine çok daha parlak şekilde  bakılmasına vesile olacağını vurguladı.

Lisansüstü eğitim için yurt dışına giden bursluların bu ülkelerde  evrensel bir bakış açısına sahip olmasının önemine dikkati çeken Selçuk, "İnsan  için, insanlık için ve bu topraklar için neler yapabileceğimizi salim kafayla  düşünürüz, dünyayı gözden geçiririz ve içselleştirdiklerimizi de bu toprakların  boyasıyla boyayıp millileştiririz, güzelleştiririz." dedi. Yurt dışına burslu öğrenci gönderme sürecinin 3. Selim döneminde  başladığını, bu konuda Cumhuriyet döneminde Gazi Mustafa Atatürk'ün vizyonuyla  büyük bir çaba içine girildiğini anlatan Selçuk, o çabanın kıvılcımları ateşe  döndürdüğünü söyledi.Bakan Selçuk, bu süreçte 20 bine yakın öğrencinin eğitimlerinin  ardından ülkeye dönerek hizmet ettiğini dile getirdi.
 
 Yurt dışına gidecek bursiyerlerin bilim insanı olmaya, bilgiyle  ilişkiyi sonuna kadar irdeleyip sonuna kadar anlamaya çalışmaları gerektiğine  işaret eden Selçuk, "Bilgi derken bir enformasyondan ya da malumattan  bahsetmiyorum. Bilgelikten, bunun çok ötesi hikmetten bahsediyorum." diye  konuştu.
 
 Türkiye olarak bakış açılarının çok daha evrensel olduğunun altını  çizen Selçuk, MEB bursiyerlerine şu sözlerle hitap etti: "Artık dünyanın her yerinde olagelen her şeyi anlık olarak izleyip  nasıl bir gayret içinde olmamız gerektiğinin daha çok farkındayız. Çok farklı bir  çağa doğru gidiyoruz ve siz onların ilk şahitlerinden biri olacaksınız. Dünya  tarihindeki 4 büyük kırılmanın 4'üncüsüne sizler şahitlik edeceksiniz. Tekillik  çağı, bütün varlığı etkileyecek olan ve insanı dünyada yeniden konumlandıracak  olan bir çağ. İşlerin çok büyük kısmını robotlar yapacaksa insanlar ne  yapacaklar? Bu meseleler, sizlerin özellikle etik ve ahlak üzerinde daha fazla  durmanızı gerektiren meseleler. Bu çağ, dünyanın en iyi üniversitelerinde okumuş  insanların nasıl kendi çıkarları için dünya ekonomisini batırdıklarına tanıklık  ediyor. Bu çağ, eğitim seviyesi arttıkça açlık ve obezitenin aynı anda  yükseldiğini gösteren bir çağ. Refah yükseldikçe çevre kirliliğinin çok daha  büyük çetrefilli hale geldiğini gösteren bir çağ. Bilim olarak bir yere gelmekle  ilgili müthiş bir hızdan söz ediyoruz ama etik olarak, ahlak olarak bir yere  gelemediğinizi de çok net olarak görme imkanına sahibiz. Ahlakla yıkanmayan  bilimin insanlığın hayrına olmayacağını bilmemizde fayda var."

 
 "Ortalamaya talip değiliz"
 
 Bakan Selçuk, MEB bursiyerleri ile ilgili beklentilerinin yüksek  olduğunu vurgulayarak, "Biz ortalamaya talip değiliz. İddiası olan insanlarla,  iddiası olan meseleleri konuşmak istiyoruz. Eğer iddianız yoksa gelecek için  ortalama bir beceri göstereceksek o zaman bu işin hukukunu teslim etmiş olmayız,  o zaman toplumun milli servetinin rızasını almamış olursunuz. Bu toplumun  rızasını almazsanız yaptığınız işin de şahsileştiğini daha fazla görürsünüz."  ifadelerini kullandı.Sadece derslerin önemli olmadığını dile getiren Selçuk, "Ülkenizle  ilgili, oradaki sivil toplumla ilgili bağınız ne olacak? İnsanlara, hayvanlara,  tabiata ne gibi bir katkınız olacak? Bunu bir hayat sahnesi olarak düşünmenizde  fayda var." değerlendirmesinde bulundu.
 
"İhtiyacımız bilim konusunda gösterilecek gayret"
 
  Selçuk, bugün devletlerin yurt dışına gönderdiği öğrencilerle ilgili  çok farklı çabalarının bulunduğunu, bazı devletlerin yurt dışına gönderdikleri  öğrencilerin ülkeye geri dönmemesini ön şart koştuklarını ve gittikleri ülkeye  yerleşme parası ödediklerini anlattı. Bu ülkelerin bu öğrencilerden, dünya çapındaki kuruluşlarda başarılı  olmalarını, deneyimlerini de belli süre sonra ülkelerine taşımalarını  beklediklerini dile getiren Selçuk, Türkiye'nin ihtiyacının ise yurt dışına  gideceklerden bilim konusunda, bilim insanı olma konusunda gösterecekleri gayret  olduğunu belirtti.Bakan Selçuk, MEB burslusu olarak yurt dışına gönderilenlerin nasıl  rahat edeceği konusundaki çabaların daha da arttığını belirterek, şöyle konuştu: "Acaba yurt dışında nasıl daha az sorun yaşarsınız, acaba sizinle  nasıl daha çok yüz yüze geliriz, dijital platformda nasıl sorunlarınızı paylaşır,  size nasıl destek oluruz? Ekonomik imkanlarla ilgili alacağımız tedbirler var  mıdır, eski öğrencilerle ilgili neler yapabiliriz? Bütün bunları yeniden  konuştuğumuz ve ilgili yasa üzerinde de kafa yorduğumuz bir dönemden geçiyoruz.  Her yasanın da kendi içinde evrilmesi gerekiyor ve bir dönüşüm yaşaması  gerekiyor. Ona bağlı bazı çalışmalar üzerinde de çabalarımız sürüyor. Bu konu  bugün elbette çok daha derinleşecek."

YLSY'ye başvurular yüzde 26 arttı
 
 Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük ise Milli  Eğitim Bakanlığınca Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek  Adayları Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (YLSY) başvuruların yüzde 26 arttığını  bildirdi. Başvuran 12 bine yakın öğrenci arasından ALES puan üstünlüğüne göre 3  bin 400 öğrencinin mülakata çağrıldığını, 1100 öğrencinin başarı gösterdiğini  belirten Büyük, mülakatları kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve  alanlarında uzman akademisyenlerle birlikte yaptıklarını anlattı. 1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışına gönderilen MEB  bursiyerlerinin sanayide millilik kapsamında seçildiğine dikkati çeken Büyük, bu  yıldan başlamak üzere üniversiteler adına doktora için yurt dışına öğrenci  gönderdiklerini aktardı.Öğrencilerle beraber yurt dışına gidecek eş ve çocuklarının sağlık  harcamalarının da Bakanlık tarafından karşılandığını dile getiren Büyük,  öğrencilerin döndüklerinde alanlarında göreve başlamaları konusunda bir takım  düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.
Etkinlikte, geçen yılki MEB'in YLSY etkinliğinde sunum yapan ancak  geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı  Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un anısına hazırlanan video da gösterildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19