Önce gönülden sonra YİK'ten gitti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin kuruluşundan beri tüm sıkıntılara rağmen arkasında durduğu Bülent Arınç, tutuklu HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için “tahliye edilmeleri lazım” çıkışı ile bardağı taşırdı. Erdoğan’ın çok sert açıklamalarının ardından Arınç, Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmek zorunda kaldı. Özellikle son 5 yılda AK Parti’nin adeta kamburu haline gelen ve tartışmaların odağındaki isim olan Arınç, böylece gönüllerden sonra YİK’ten de düşmüş oldu. 

Önce gönülden sonra YİK'ten gitti!

Alpaslan YILDIZ

Arınç, Bursa milletvekili olduğu dönemde de büyük tartışmalar yaşanmış, kendisini eleştiren Bursa Şehir Gazetesi’ni hedef almıştı. Arınç, bir dönem sonra Bursa’dan giderken ondan geriye kalan partideki hasar ile tartışmalar olmuştu. 

Geçen hafta çıktığı Habertürk Televizyonu’nda HDP’nin terör suçundan Edirne Cezaevi’nde yakan Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Sorosçu Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini söylemesiyle birlikte bir kez daha milletin vicdanını sızlatan Bülent Arınç, her defasında kendisine kalkan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da en sonunda karşısına aldı. Bir dönem Bursa Milletvekilliği de yapan ve Bursa’da büyüt tartışmalara yol açan Arınç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Oylaması öncesi yaptığı açıklamalarla da büyük tepki toplamış, özellikle MHP’yi hedef alan sözleri aylarca tartışılmıştı. 

BURSA ŞEHİR GAZETESİNİ HEDEF ALMIŞTI

Bursa’da görev yaptığı süreçte milletvekillerinin performansı ile ilgili haber yapan Bursa Şehir Gazetesi’ni hedef alan Arınç, “Milletvekillerinin performansları maşallah performans ölçer bir gazetede yayımlanmaya başladı. Bursa gazetelerini su içer gibi her gün okuyorum. Gazetelerden birisi milletvekillerinin performanslarını değerlendiriyor. Her hafta iki milletvekilinin performansını değerlendirecek herhalde. Nehir miydi ismi bilmem. İsterseniz bazı harflerinin yerini değiştirerek konuşayım performanslarını ölçüyor gazetelerin…” ifadelerini kullanmıştı.  

ÖNCE GÖNÜLDEN DÜŞTÜ

Geçen yıl da CHP’nin DHKP-C’li İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçlamadan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasını eleştirerek zorlama olduğunu dile getirmişti. Daha önce de bir çok kez hükümeti ve Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bırakacak açıklamaların kahramanı olan Arınç, geçen hafta yaptığı açıklama ile bardağı taşırdı. Arınç’ın açıklamalarının ardından isim vermeden kendisini hedef alan ve çok ağır sözlerle yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan, kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bizim ne dediğimiz, nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir ve istikametimizde en küçük bir değişiklik yoktur. Hiç kimsenin şahsi ifadeleri, Cumhurbaşkanı ile hükümetimizle partimizle ilişkili hale getirilemez. Terör örgütleri ile el ele, kol kola, omuz omuza Ankara'dan İstanbul'a yürüyenlerle biz birlikte olamayız. Yasin Börü'lerimizin ölümüne neden olanlar, Kobani katliamının failleri, Tayyip Erdoğan ve dava arkadaşları tarafından asla savunulamaz." Diyerek Arınç’ın gönülden düştüğünü ifade etti. MHP Lideri Bahçeli’nin de sert sözlerle hedef aldığı Arınç, dün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmek zorunda kaldı. 

ARINÇ İÇİN YOLUN SONU

Bülent Arınç, dün yazılı bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevinden ayrıldığını açıkladı.  Arınç, yaptığı yazılı açıklamayı, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştı. Bir televizyon kanalında yaptığı konuşmaların, kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olduğundan açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Arınç, konuşmasının ana ekseninin, yargıda yapılacak reform konusu olduğunu, bir hukukçu olarak bu konudaki görüşlerini açıkladığını ifade etti. Evrensel hukuk, adalet ve yargının sorunları üzerine dile getirdiği fikirlerinin isimlerin gölgesinde kalmasından üzüntü duyduğunu aktaran Arınç, "Tartışmalar öylesine yanlış yere götürüldü ki beni Yasin Börü'nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletine kadar gitti. Asla bu ithamları kabul etmiyorum ve reddediyorum. Yasin Börü için döktüğüm gözyaşı da terör örgütleri FETÖ ve PKK'ya yönelik sözlerim ve tavrım da bellidir. Bunları yeniden dile getirmeyi kendime zül sayarım." ifadelerini kullandı. 

“CUMHURBAŞKANINA İLETTİM UYGUN GÖRDÜ”

Arınç, "Bahsi geçen televizyon programında da defalarca belirttiğim üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki iradesini gördüm ve destekliyorum. Ancak benim konuşmamın şahıslar üzerinden farklı zeminlere kaydırılması sebebiyle reform çalışmalarını engelleyeceğine dair kaygılandığımdan, YİK üyeliği görevimden ayrılmanın uygun olacağına karar verdim. Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım."

YİNE TARTIŞMALI SÖZLER

Arınç, istifasını açıkladığı metnin satır aralarında ise yine hükümete aba altından sopa göstermeye kalktı. Görev yaptığı süre zarfında verimli çalışmalar sürdürdüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YİK üyelerine teşekkür eden Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve AK Parti'nin ülke yararına yapacağı her türlü çalışmayı, milletin faydasına olacak her türlü reformu destekleyeceğini ifade etti. 

ERDOĞAN AYRILMA TALEBİNİ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyeliği görevinden ayrılma talebini kabul etti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Twitter hesabından, "Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı YİK Üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, Sayın Arınç'ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." paylaşımında bulunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19