SON DAKİKA
Hava Durumu

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio'nun eşi Fatima Maada Bio: Emine Erdoğan'ın sunumuyla dünyanın her yerinden destek aldık

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio'nun eşi Fatima Maada Bio "Emine Erdoğan'ı Afrikalı ülkelerinin eşleriyle bir araya gelip tebrik etmek istiyorum. Katılımıyla sadece Afrika'dan değil dünyanın her yerinden destek aldık" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 17:00
Kaynak: AA
Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio'nun eşi Fatima Maada Bio: Emine Erdoğan'ın sunumuyla dünyanın her yerinden destek aldık

Nijerya'nın başkenti Abuja'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Afrika Ülkelerinin Kanserle Mücadele Farkındalığının Arttırılması ve Destek Programı'nda yer alıyorlar, onur konuğu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a teşekkürlerini sundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu'nun eşi Remi Tinubu ve Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio'nun eşi Fatima Maada Bio gibi isimlerin katıldığı programda Afrika ülkelerinde kanserle mücadelenin önemine dikkat çekildi.

Programda katılanların arasında yer alan İİT Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmad Kawesa Sengendo, Remi Tinubu ve Fatima Maada Bio, dünkü kayıtta onur konuğu olarak kişilere hitapta bulunan Emine Erdoğan'dan övgüyle söz etti.

İİT Genel Sekreter Yardımcısı Sengendo, Emine Erdoğan'ın 2016'da İstanbul'da düzenlediği İİT 13. Zirvesi çerçevesinde düzenlenen ilk özel kayıtla herkese örnek olduğunu vurguladı.

Sengendo, "Ayrıca bu değerli girişiminiz için size en içten teşekkürlerimi ve takdirlerimi sunmak isterim. Varlığınızı, bu değerli girişiminizin bir göstergesidir. Varlığınızı, Afrika üye devletlerinin halklarına daha bir gelecek sağlama kararlılığımızın göstergesidir." dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Tinubu'nun eşi Remi Tinubu da Emine Erdoğan'a 2016'daki zirvede cumhurbaşkanları ve devlet başkanlarının eşlerini misafir ettiği için teşekkürlerini iletti.

Emine Erdoğan'a Afrika kıtasına ilgisi ve sevgisi için şükranlarını sunan Tinubu, "Sizi çok okuyor. Ankara'da Afrika Merkezi kurduğunuz için teşekkür ediyoruz." dedi.

Tinubu, "Buraya geldiniz ve bizimle kanserle mücadelede gıda, diyet ve bilgilerin çok ama çok önemli olduğunu ve Asya'dan birçok şey öğrenebildiğimizi gösterdiniz." Uygulamayı kullanarak, tıbbi amaçlı kullanılan bitkiler üzerine tez yazdığı dönemde, çeşitli bitkilerde yetişen Emine Erdoğan'a ayrıca teşekkür etti.

Emine Erdoğan'ın "Afrika Seyahatlerim" kitabı ile Afrikasını en içten şekilde gösterdiğini vurgulayan Tinubu, şifalı bitkiler üzerinde yaptığı kendine özgü ilham kaynağının sunulduğunu çizdi.

Tinubu, Emine Erdoğan'a katıldığı programa içtenlikle teşekkürlerini sundu.

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio'nun eşi Fatima Maada Bio, Emine Erdoğan'a "kıymetli anne" diye hitap ederek, "(Emine Erdoğan'ı) Afrikalı çocukların eşleriyle bir araya gelmek için tebrik etmek istiyorum. Onun katılmasıyla sadece Afrika'dan değil dünyanın her yerinden destek dağıtımını görüyoruz." dedi.

Kanserle mücadelede UAEA'nın desteğinin süreceğini vurgulayan Grossi de "Halklarının başına gelenler konusunda benzersiz bir bakış açısına sahip olan ve bu konuda bize yardım eden hükümetlerin eşlerine takdirlerimi iletmek istiyorum." bölgede kullanıldı.

Programa ev sahibi Nijerya Devlet Başkanı Tinubu'nun eşi Remi Tinubu'nun yanı sıra Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio'nun eşi Fatima Maada Bio, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow'un eşi Fatoumatta Bah-Barrow da katıldı.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.