“Kürtleri neden dövüyorsunuz?”

BBC World Service gece programında güya tahıl koridoruyla ilgili bir program yapıyor. Sunucu Katie Watson sorular soruyor, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı İlnur Çevik cevaplıyor. Watson tahıl koridorunda Türkiye’nin yerini sorguluyor, Çevik ise her soruya gereği gibi cevap veriyor. 


Bir hatası var Çevik’in Türkiye yerine Turkey adını kullanıyor. Ağız alışkanlığı diyelim. Ama sunucu Katie Watson’un “Ruslarla olan ilişki nereye gidebilir?” babından sorusuna İlnur Çevik’in verdiği cevap aynen şöyle;
Birçok şeye… Yani bir anlaşmaya götürebilir. Türkiye bir NATO üyesi, bir NATO üyesi olmaya devam edecek ve ayrıca Türkiye iyi bir NATO üyesi. NATO amaçlarına katkıda bulunuyor. Türkiye ciddi olarak Ukrayna’ya yardım eden tek ülke. Batılı ülkeler Ukrayna’ya verdikleri askeri yardımlarla ilgili boş boş konuşuyor ama sahada gerçekleşen bir şey görmüyoruz. Verdikleri sadece kuş yemi. Oysa biz Rusları İHA’larımızla durdurduk. Bunu yapmaya da devam ediyoruz.


Ukrayna ve Rusya arasında barışın mümkün olup olmadığını soruyor Katie Watson. Çevik bunun Türkiye sayesinde mümkün ve gayet muhtemel olduğunu anlatıyor. 
Hemen ardından ne sorsa beğenirsiniz bu İngiliz sunucu?
Yırtık çoraptan ayak parmağı çıkar gibi kel alaka bir soruyu atıyor ortaya. Konuyla ilgisi hiç olmayan…


Türkiye’nin Kürtlere saldırmak için kayıtsız ve şartsız yetkisi mi var?
İlnur Çevik, “Türkiye Kürtlere saldırmıyor. Kürtler bizim dostumuz. Türkiye birçok insanımızı öldüren PKK terör örgütüne saldırıyor. Nihayetinde Ruslar ve Amerikalılar evet de dese hayır da dese terör örgütüne saldıracağız.”
Wilson hiçbir şey olmamış gibi röportajı bitirip tahıl koridoru mevzuuna devam ediyor.
Sunucunun bunu eline verilen kâğıttan okuyarak sorduğunu biliyorum. Bu soruyu oraya kimin sıkıştırdığını da…
BBC üst yönetiminde PKK’lı veya PKK yanlısı bir grubun bulunduğunu daha önce yazmıştım. Tekrar ediyorum;
İngiliz devletinin yayın organı teröre destek vermeye devam ediyor…

YORUM EKLE

banner19

banner24