SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala:   “Muhalefet memlekete de millete de yük”

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, mevcut haliyle muhalefetin memlekete de millete de yük olduğunu söyledi. “Bizde enflasyonu indirecek bilgi birikim ve siyasi irade var” diyen Ala,  tartışmalara neden olan bir konuya da açıklık getirerek kamuda tasarruf tedbirlerine uyulacağını vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2023 20:25
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2023 20:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://sehirmedya.com/
AK Parti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala:   “Muhalefet memlekete de millete de yük”

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, önceki akşam canlı yayında Habertürk'te Kemal Öztürk'ün sorularını yanıtladı.  Akbelin’de yaşanan tartışmalarla ilgili bir devletin madenlerini yer altında bırakmasının mümkün olmadığını anlatan Ala, AK Parti’nin orman varlığını artırmada açık ara birinci olduğunu söyledi.


“BİLGİDEN YOKSUNLAR, ÇALIŞMIYORLAR”
Ala,  "Zaman zaman bu toplantılara çağrı yapıyor muhalefet.  Şimdi bir ülkenin orman varlığının arttırılması gerekir mi? AK Parti orman varlığını arttırma konusunda açık ara birincidir. Bir devlet madenlerini yerin altında bırakır mı? AK Parti bunu da yapıyor. Biz neden birinden vazgeçelim. Biz ikisini de yapıyoruz. Bugün Meclis'te tamamen sloganlar vardı. Bilgiden yoksundu. Çalışmıyorlar" dedi. Akbelen tartışmalarına da noktayı koyan Ala,  "Türkiye'de biz ekonomiyi nasıl büyüteceğiz. Bunları yapmadan nasıl başarabiliriz. Kurallara göre bu ülkenin madenlerinin işletilmesi lazım. Kömür var, maden var. Bunlar işlenecek bunun sayesinde ekonomi gelişecek. 3 bin 100 kişiye istihdam sağlandı orada. Yasasını çıkardık. Orada ne kadar ağaç varsa onun 3 katı ağaçlandırma yapılacak.  Biz çözüm üretmek varlık üretmek istiyoruz. Ülke yönetiyoruz heveslere göre hareket edemeyiz. Ülkenin madenleri ve ormanlarının kullanılması ve çoğaltılması lazım. Kesilen ağaçların yerine onlarca kat ağaç dikilmiş" ifadelerini kullandı.


 
AK PARTİ KENDİSİYLE YARIŞIYOR
AK Parti’nin kendisiyle yarıştığını, Türkiye'deki muhalefetin memlekete de millete de yük olduğunu anlatan Efkan Ala, Kemal Kılıçdaroğlu'nu da topa tuttu; “Muhalefetin bize güçlüsü aslında iyi bir muhalefet iktidara yardım eder. Memlekete faydası olur. Kendisine faydası olur. Şimdi bunlar memlekete de yük kendilerine de yük. Her girdiği seçimi kaybetti. 12 seçim kaybetti. Şimdi Türkiye'ye yük olacaktı. Ama buna millet fırsat vermedi kaç kere. Fakat şimdi kendi partisine yük. Orada işler tartışma başladı. Bizim en önemli başarılarımızdan birisi de tek parti döneminin paradigmasına kodlanmış. Kulüp gibi çalışan CHP'yi getirdik merkeze çektik siyasetimizde. Şimdi iktidarın yolunun sandıktan geçtiğini artık Genelkurmay koridorlarından, Anayasa Mahkemesi koridorlarından geçmediğini önemli bir kısmı anlamış durumda ve şimdi sandığa yöneldiler. Fakat orada acemi oldukları için nasıl oy alınır onu bilmiyorlar. Vatandaşı suçluyorlar. Başarısızlık elde edildiği zaman siz bizden vatandaşı suçlayan bir cümle duydunuz mu? Biz her zaman kendimizde eksik ararız."


“SEÇİM SONUÇLARINI ANALİZ EDİYORUZ”
Seçimlerin ardından bir çok toplantı yaptıklarını ve seçimleri analiz ettiklerini vurgulayan Efkan Ala,
"Bizim şimdi seçimlerden sonra o kadar toplantı yaptık. Seçim sonuçlarını biz her zaman analiz ediyoruz. Etmek zorundayız. Ne oluyor da daha fazla oy neden almıyoruz diye. Yüksek aldığımızda da toplantılarımızı yaptık. Eskiden beri bu mekanizmanın içinde olan birisiyim. Eğer açık ara önde bitirmişsek seçimi kendimizle daha fazla nasıl yarışırız, daha fazla neden almadık. Neden şimdi oylarımız düştü? Tabi bunu analiz ediyoruz” diye konuştu.


“BİZ BUNLARI YÖNETEMEYECEK KADROLAR DEĞİLİZ”
Enflasyon ve ekonomik olumsuzluklarla ilgili de görüşlerini aktaran Ala, son 10 yılda dünyada yaşananlara dikkati çekti. Türkiye’nin pandemiden yüzyılın felaketi olan depremlere, yanı başındaki savaştan Suriye meselesine kadar bir çok olumsuzluktan etkilendiğine dikkati çeken Ala, “Pandemiden herkes etkilendi. Dünyada olan bitenden. Peki dünyada yüz yılda bir gelen büyük bir hadise yaşandı. Buna herkes hazırlıksız yakalandı. Yine de Türkiye iyi yönetenlerden birisi oldu. İşsizlik çoğalmasın diye farklı politikaları uyguladık. O da başka sonuçlar doğurdu. Enflasyon biraz yükseldi. Biz bunları yönetemeyecek bir kadro değiliz. Neyi nasıl yapacağımızı biliyoruz. Ama bazen yasal kararlarda, ekonomik kararlarda amaçlamadığınız sonuçlar çıkabilir. Ukrayna Rusya krizini siz belirleyemezsiniz. Ama size etkisi var. Suriye hadisesini siz belirleyemezsiniz. Ama size etkisi var. Bizim 3 bin 600 dolardan aldığımız kişi başına geliri biz şu anda 10 bin 600 dolara getirdik. Ama bu 2013'te 12 bin 600'dü. Ondan sonra Suriye olayı oldu. Ondan sonra Çin ile ABD arasında silahsız bir ekonomik savaş başladı. Pandemi döneminde üretim neredeyse durdu" dedi.


"BİZ HİÇBİR SORUNU GÖRMEMEZLİKTEN GELMEDİK"
 
AK Parti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, ekonomi yönetiminin yakında programlarını açıklayacaklarını belirterek, "Biz bir politika izliyoruz. Yakında bizim ekonomi yönetimimiz programlarını açıklayacaklar. Ondan öncesinde de Merkez Bankası Başkanımız bu hükümet döneminde son iki yılı da vurgulayarak tek haneli rakamlara indireceğini ve yol haritasını milletimizle paylaştı. Biz hiçbir sorunu görmemezlikten gelmedik. Bunu da görmemezlikten gelmiyoruz. Seçim öncesi ben yine Habertürk kanalındaki programda bunların olabileceğini söyledim ve gerekli adımların atılacağını söyledim. Nitekim öyle oluyor. Bu konjektürden kaynaklanan sebeplerle bu enflasyon oranını düşürecek olan biziz. Bizde bunu sağlayacak bilgi, birikim, siyasi irade var. Sonunda hedefimizi koymuşuz. Oraya indireceğiz. 2013'te reel faizler 3,4'lere kadar indi. Daha önce yaptık." diye konuştu.
 
“SİVİL ANAYASA’YA İHTİYAÇ VAR”
Efkan Ala, yeni sivil bir anayasa ihtiyacını yine vurgularken, AK Parti’nin siyasi istikrara sağladığını, Anayasa için muhalefet mamam derse iktidarın da tamam diyeceğini anlattı. Milletin kendilerinhin samimiyetini bildiğini ancak muhalefetin sivil anayasaya yanaşmadığını vurgulayan Ala,  Türkiye’siz bir AB olamayacağını da vurguladı. Türkiye’nin ekonomik olarak hedeflerine varmasının ancak demokrasi ve hukuktan geçtiğini anlatan Ala, dünyanın en büyük 1/ ekonomisi hedefine ancak böyle ulaşılabileceğini vurguladı.
 
“BİR KERE BAŞARDIK YİNE BAŞARACAĞIZ”
Hedeflerinin milli geliri 25 bin dolar çıkarmak olduğunun altını çizen Ala, kamuda tasarrufa riayet edileceğini, ülkenin bütçesinin vatandaşa ait olduğunu ifade etti. Ala, “Ekonomi konusunda bu sıkıntılı dönem başlamadan önce insanlarımızı bir yere getirdik. Dünya'daki başka gerekçelerle enflasyon, hayat pahalılığı ve alım gücünü. Seçimlerden önce kimse bu kadar radikal kararlar alacağımızı bilmiyordu. Bir kere başardık, yine başaracağız. İki şey yaparsınız. Eğer kurallarınızda sıkıntı varsa ki var sürekli reform yapıyoruz. Kanunları değiştirirsiniz. Kanunlarda demokratikleşme. İkincisi uygulamada problemler varsa kurumlarda demokratikleşme, kurumlardaki işleyişi değiştirirsiniz. Onu da yasayla yapacaksınız veya kararnamelerle yapacaksınız. Bu sefer kurumları iyi işler hale getireceksiniz. Yani biz zaman zaman yasaları yapıyoruz. Benzetiyoruz mesela gelişmiş ülkelere. Fakat kurumlar eski kurumlar olarak kaldığı için orada değişiklik yapmazsak istediğimiz sonucu vermezler. Orada da değişiklik yapmamız gerekir. Kanunları yaptığınız gibi kurumları da reform edeceksiniz ki biz birçok idari kurumu reforme ettik. Orada da reforma ihtiyaç var. Uzlaşma yoksa anayasa yapamayız. Siyasetin böyle bir zemin yakaladığını düşünüyorum" dedi.
 
"MİLLET İYİ BİR BELEDİYE BAŞKANI HAK EDİYOR"
Yerel seçimlerle ilgili soruları da yanıtlayan Ala, AK Parti olarak masalarından seçim konusunun hiç kalkmadığını, her zaman seçimin masalarında olduğunu anlatırken,  milletin iyi belediye başkanlarını hak ettiğini, ancak muhalefet belediyelerinden ciddi bir memnuniyetsizlik olduğunu kaydetti. Ala, yeni dönemde iyi belediye başkanları belirleyip seçmenin gayretinde olacaklarını anlatırken, vatandaş memnuniyetini de sürekli ölçtüklerinin altını çizdi.


(Alpaslan YILDIZ)
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.