Anketler, belediyeler, kitaplar

Elimdeki bir beyin cerrahi makalesinin çevirisini yaparken bunalmış, sağa sola bakınmaya başlamıştım ki telefonum çaldı. Tanımadığım bir numara. Arayan aceleci bir sesle “Falanca ilin falanca ilçesindeki belediye başkanını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Ben o ilde yaşamıyorum. O ilçede de… Neyse ki sorduğu ili ve ilçeyi iyi biliyorum. Başkanını da uzaktan takip ederim. İşimiz yazarlık olunca birçok ili ve ilçeyi takip mecburiyet oluyor.

Cevapları bilgim ve inandığım kriterler dâhilinde verdim. Tam “Ama ben orada yaşamıyorum.” Diyecektim ki telefondaki zat “Falanca ilçede yaşadığınızı teyit ettiniz.” Deyip telefonu kapatıverdi. Bir anket şirketinden arıyordu. Sorudaki il ve ilçeyi açıklamayacağım. Anket şirketinin adı ise hiç verilmedi zaten.

Bu olayı anketlerin bazıları nasıl yapılıyor? Ne derecede güvenilebilir? Sorularını sormak ve bariz cevabını vurgulamak için anlattım. Bazı mevcut başkanlar fırıldakçı bir anket şirketi bulup anket yaptırıyor, ısmarlama sonuçlarla da başarılı imajı yaratmaya çalışıyorlar. Hatta bazı partililer de tanıdıkları ve arzuladıkları başkan adayları için bu yola başvuruyorlar. (Her nedense artık!) Malum olayda milletvekillerinin dahi algı yönetimine dahli olduğunu görmedik mi zaten?

Bu anketler mastürbasyondan ileri gidemiyor tabii ki.

Çoğu partide bu iş Genel Başkan’ın tasarrufunda. Anket yaptıranlardan ciddi olanlar ciddi anketçileri tercih ediyor nihayetinde. Antik kuntik işleri olanlar ya fırıldak bir anketçi kullanıyor ve sonucu ısmarlıyor, ya da hiç para ödememek uğruna kendi adamlarına yüz bilemedin yüz elli kişiyi aratıp da anket yaptıranlar dahi mevcut.

Yani siz siz olun bu anket işlerine firma kendini ispatlamış, güvenilir ve bilinen bir firma olmadıkça pek inanmayın derim.

Laf belediyelerden açılmışken İstanbul Zeytinburnu Belediyesi’nden bahsetmek istedim. Kültür yayınlarından bir bölümünü lütfedip göndermişler. Biraz inceledim ve her birini çok faydalı, okumaya değer buldum. Öyle laga luga kitaplar değil. Murat Bardakçı’nın dediği kadar var. Adamlar kültür yayınlarıyla gerçekten büyük iş başarmışlar.

Sahi Bursa belediyelerinin böyle yayınları var mı acaba? Varsa neler olduğunu iyi duyuramamışlar demek ki.

Yoksa da ciddi araştırmalar, mesela Bursa’nın kültür mirasları gibi yayınlar hazırlayıp yayınlasalar ne güzel olurdu?

İlginizi Çekebilir

Başkan Özkan şehit ve gazi aileleriyle iftarda buluştu

Karacabey Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftarlar devam ediyor. Bu kapsamda Karacabey Belediye ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir